سمنان لیست بلند بالایی از مقاصد گردشگری را در خود جا داده است و می‌تواند سلیقه‌های متفاوتی را پوشش دهد. برای رفتن به سراغ جاهای دیدنی سمنان با سفرزون تا پایان این مطلب همراه باشید تا با هم سری به این جاذبه‌های خوش‌رنگ‌ولعاب بزنیم.

جاهای دیدنی سمنان ، سفری رنگارنگ از جنگل تا کویر

جاهای دیدنی سمنان ، سفری رنگارنگ از جنگل تا کویر
جاهای دیدنی سمنان

استان سمنان سهم بزرگی از خاک ایران را به خود اختصاص داده و شهر سمنان هم در این استان یکی از شهرهای پر جمعیت ایران محسوب می‌شود. جاهای دیدنی سمنان تنوع بالایی از انواع جاذبه‌ها را دارد و مجموعه‌ای از آثار تاریخی با ارزش، طبیعت سرسبز و سرزمین‌های کویری است. برای انتخاب مقصد گردشگری خود در بین جاذبه‌های این منطقه‌ی با اصالت ایران، دست‌تان حسابی باز است.

دروازه ارگ سمنان ، شناسنامه‌ی تاریخی یک شهر

دروازه ارگ سمنان
دروازه ارگ سمنان

دروازه ارگ یکی از جاهای دیدنی سمنان است که در میدان ارگ شهر سمنان جا خوش کرده است. دروازه ارگ سمنان، اثر تاریخی زیبایی است که به دوران قاجار برمی‌گردد. این دروازه بازمانده‌ی ارگ سمنان است که به دستور رضا شاه برای نوسازی و ساخت خیابان‌ها و بناهای جدید تخریب شد. ساخت این اثر در زمان بهمن میرزای بهاالدین، فرزند فتحعلی شاه شروع شد و در زمان ناصرالدین شاه قاجار به پایان رسید. این دروازه‌ی منحصر به فرد، شناسنامه‌ی شهر سمنان است و گنج با ارزشی برای اهالی این منطقه محسوب می‌شود.

دروازه ارگ شش مناره و دو نمای شمالی و جنوبی دارد. در نمای این دروازه، کاشی کاری‌ها و تنوع رنگ در نقاشی غوغا می‌کند و هر دو سردر نیم دایره‌ای ترکیب رنگ فوق‌العاده‌ای را نشان می‌دهند. نبرد رستم با دیو سفید در سردر نیم دایره‌ای شمالی این بنا و کتیبه‌ی نستعلیق در نمای جنوبی آن، زیبایی چشمگیری به ارگ بخشیده و یکی از دل‌نوازترین جاهای دیدنی سمنان به شمار می‌رود.

آدرس دروازه ارگ سمنان روی نقشه گوگل

بازار سمنان ، قلب تجاری کهن سمنان

بازار سمنان
بازار سمنان

یکی از جاهای دیدنی سمنان ، بازار سنتی شهر است که در خیابان امام قرار دارد. این بنا به خاطر معماری و قدمت تاریخی‌اش، فقط جایی برای خرید و فروش کالا نیست و یکی از جاذبه‌های سمنان هم محسوب می‌شود. این بازار در اوایل دوره‌ی قاجار ساخته شده و معماری ساده و درعین حال جذابی به رسم بازارهای ایرانی دارد. این مکان انتخاب فوق‌العاده‌ای برای خرید صنایع دستی، سوغات و مایحتاج زندگی است.

قسمت شمالی این بازار، با حدود ۲۵۰ مغازه، طول بلندی دارد و به راسته بازار یا بازار بالا معروف است. در این قسمت بازمانده‌های مخروبه‌ی چند مسجد، حمام و کاروانسرا را می‌توانید ببینید. در ادامه‌ی این بازار، بازار جنوبی یا همان بازار کوچک وجود دارد که به بازار پایین هم مشهور است. این بازار طول کم‌تری از قسمت شمالی دارد و در آن تقریباً ۵۰ مغازه می‌توانید پیدا کنید. در ادامه‌ی بازار جنوبی، بازار شیخ علاءالدوله خودنمایی می‌‎کند که که از جنوب شرق خیابان امام شروع می‌شود. این بازار به دوره‌ی ایلخانی برمی‌گردد و بخش کمی از آن باقی مانده است.

آدرس بازار سمنان روی نقشه گوگل

جنگل ابر ، اقیانوس رویایی شاهرود

جنگل ابر
جنگل ابر

در شهرستان شاهرود، می‌توانید اقیانوس افسانه‌ای ابر را در میان دار و درخت یک جنگل هیرکانی با چشم ببنید و غرق لذت این مکان رویایی شوید. جنگل ابر شاهرود یکی از جاهای دیدنی سمنان است که عاشقان طبیعت، شیفته‌ی زیبایی منحصر به فرد آن هستند. این جنگل از نسل جنگل‌های هیرکانی است و چشمه، آبشار و تنوع بالایی از گیاهان و جانواران را در دل خود جای داده است. در این جنگل ژوراسیک، گیاهان جذابی همچون راش، بلوط، توسکا و… و حیواناتی مثل خرس، روباه، پلنگ و… زندگی می‌کنند. جنگل ابر همان‌طور که اسمش برمی‌آید، جولانگاه ابرهاست و در میان حصار درخت‌ها و کوه‌ها می‌شود، امواجی از آن‌ها را دید. این جنگل، بیش‌تر در نیمه‌ی اول سال پذیرای امواج ابرهاست و تصویری دیدنی را به شما نشان می‌دهد. این جنگل در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود، در روستای ابر، منتظرتان است.

آدرس جنگل ابر روی نقشه گوگل


در سفرزون بیشتر بخوانید: کاروانسرای قصر بهرام ، آرامشی تاریخی در دل کویر


جنگل رودبارک ، تصویر خوش منظره‌ای از جاهای دیدنی سمنان

جنگل رودبارک
جنگل رودبارک

جنگل رودبارک مهدیشهر برای کسانی مناسب است که دنبال یک طبیعت جذاب در جاهای دیدنی سمنان هستند. این جنگل بی‌نظیر بخشی از منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی پرور است و زیبایی بکر آن وصف نشدنی است. در مسیر این منطقه‌ی جنگلی کوهستانی، رودخانه دائمی و شیرین رودبارک قابل مشاهده است که نام جنگل از این رود سرچشمه می‌گیرد. تنوع گیاهی و جانوری این جنگل پهن برگ فوق‌العاده است و حیوان‌هایی مثل آهو، گوزن قرمز، گراز، قوچ و… ساکن آن هستند. جنگل رودبارک در بهار و تابستان آب‌وهوایی دلپذیر، پاییزی سرد و زمستان‌هایی سفیدپوش دارد.

رزرو هتل در سمنان

شهمیرزاد ، از سرسبزی باغ‌های گردو تا بنای تاریخی شیر قلعه

شهمیرزاد
شهمیرزاد

در شمال شهر سمنان، منطقه‌ی خوش‌آب‌وهوای شهمیرزاد با تنوعی از جاذبه‌ها قرار گرفته و از دلنشین‌ترین جاهای دیدنی سمنان محسوب می‌شود. این منطقه سرسبز و پر طراوت، در کنار مناطق کویری سمنان، تنوع جاذبه‌های دیدنی این استان را تکمیل می‌کند. شهمیرزاد آب‌وهوای دلچسب و خنکی دارد و برای روزهای گرم تابستان جای دنجی است. جذاب‌ترین تصویر شهمیرزاد باغ‌های گردوی آن است که بزرگ‌ترین باغ گردوی جهان است و حسابی نما و آب‌وهوای دلفریبی به این منطقه می‌دهد. شهمیرزاد پر از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی است که نباید از دستشان داد. بنای تاریخی شیر قلعه، چشمه‌های هفت چشمه و کلی دیدنی دیگر در این منطقه از سمنان منتظرتان است.

آدرس شهمیرزاد روی نقشه گوگل

دشت آفتابگردان کالپوش ، سرزمینی به رنگ خورشید در سمنان

دشت آفتابگردان
دشت آفتابگردان

از جاهای دیدنی سمنان ، دشت آفتابگردان منطقه‌ی کالپوش است که در اواسط تابستان، سرزمینی طلایی رنگ می‌شود. این دشت خوش‌رنگ با همدستی غروب خورشید، سوژه‌ی ناب عکاسی برای دوربین طبیعت دوست‌‎ها است. این منطقه در ۲۲۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود، در میامی قرار گرفته و در اواسط فصل بهار هم با رنگ سرخ شقایق‌ها نگاه گردشگرها را به خود جذب می‌کند. برای رفتن به این دشت خورشید باید در مسیر شاهرود به مشهد پیش بروید و بعد از رسیدن به میامی، بقیه‌ی مسیر را به سمت شمال در پیش بگرید تا در نهایت آفتابگردان‌های صف کشیده خودشان را به شما نشان دهند.

خوش ییلاق ، لطافتی سبز در جاهای دیدنی سمنان

خوش ییلاق
خوش ییلاق

منطقه‌ی خوش ییلاق شاهرود را باید از نزدیک ببنید تا زیبایی سادگی و حس خوب اتمسفر آن را لمس کنید. در شمال شرق شاهرود، بین کویر و جنگل‌های پهن برگ خزری، یکی از خاص‌ترین و در عین حال بکرترین جاهای دیدنی سمنان قرار گرفته است. این منطقه که به خوش ییلاق معروف است، دوبخش دشتی و کوهستانی دارد و تنوع جانوری و گیاهی آن بی‌نظیر است.

خوش ییلاق از مناطق حفاظت شده سمنان است که دو چشم انداز زیبای دشت زردایه و دره گل سرخ در آن قرار دارند. دشت زردابه در مرکز منطقه، سرزمینی از گل و گیاهان جذاب است و دره گل سرخ در شرق این دشت، منظره‌ای خاص ازسرسبزی را نمایش می‌دهد که با قسمت‌های دیگر خوش ییلاق در پوشش گیاهی تفاوت دارد. برای دیدن قابی از سرسبزی جنگل که در آن قوچ، میش و خرس قهوه‌ای هم حضور داشته باشند، زردابه و گل سرخ بهترین انتخاب هستند.

رضا آباد ، زیبایی یک روستای عشایری در میان تپه‌های کویر

روستای رضا آباد
روستای رضا آباد

در شمال پارک وحش خارتوران، روستایی صمیمی قرار دارد که در میان جاهای دیدنی سمنان ، به رنگ ساده‌ی کویر و جذابیت عشایر نشین است. روستای رضا آباد از توابع بیارجمند شهرستان شاهرود است. این روستا در حدود ۲۵۰ کیلومتری جنوب غرب شاهرود و ۱۲۰ کیلومتری جنوب بیارجمند قرار گرفته است. از جذابیت‌های گردشگری آن، سادگی اقلیم کویری و زندگی عشایری است.

اگر شیفته‌ی چادرهای عشایری و رنگ‌ولعاب گلیم‌های خوش‌نقش حاصل دست زنان عشایر هستید، به این روستا بروید و مسافر خانه‌های گنبدی آن شوید. از شیطنت تپه‌های ماسه‌ای لذت بیرید، با طعم خوب غذاهای محلی خوشحالی کنید و در آسمان شب‌های کویر غرق شوید.

آدرس روستای رضا آباد روی نقشه گوگل

پارک ملی کویر ، خانه بزرگ گونه‌های جانوری

پارک ملی کویر
پارک ملی کویر

پارک ملی کویر ازمناطق حفاظت شده در میان جاهای دیدنی سمنان است که در گرمسار قرار گرفته و تنوع بالایی در گونه‌های جانوری و گیاهی این مطقه خشک و کویری ایران وجود دارد. علاوه بر یوزپلنگ کمیاب آسیایی، گونه‌های متنوعی همچون قوچ و میش، بز، کبک، غزال ایرانی، شاهین، سمور سنگی و… وجود دارد. جاده سنگفرش کویر جذابیت و قدمت تاریخی بالایی در منطقه پارک ملی کویر دارد که در گذشته محل رفت و آمد کاروان‌ها و بازرگانان بوده است. بنای تاریخی و جذاب قصر بهرام در محدوده‌ی پارک ملی کویر و در جاده سنگ فرش قرار دارد. علا وه بر این بنا، کاروانسرای عین الرشید، آبراه سنگی سیه کوه و کاروانسرای سفید آب، از جاذبه‌های تاریخی این منطقه محسوب می‌شوند.

آدرس پارک ملی کویر روی نقشه گوگل

آهوان ، قلعه‌ای سنگی به قدمت افسانه‌های تاریخی

آهوان
آهوان

بازمانده‌ی قلعه‌ی آهوان که به عنوان کاروانسرای آهوان شناخته شده، از بناهای تاریخی سمنان است و در روستای سرد و کوهستانی آهوان قرار دارد. مصالح به کار رفته در این کاروانسرای چهار ایوانی، سنگ و ملات ساروج است. از آن‌جایی که بیش‌تر کاروانسراهای سمنان ساخته‌ی شاهان صفوی است، از شواهد موجود بر می‌آید، کاروانسرای آهوان هم بازمانده از این دوره‌ی تاریخ ایران است.

جاهای دیدنی سمنان تنوع خوش‌آب‌ و رنگی دارد و گوشه‌به‌گوشه‌ی این استان پهناور، جاذبه‌ای وجود دارد تا فکر و نگاه شما را درگیر خودش کند. اگر به این استان پهناور سفری داشته‌اید، حتماً نظرتان را در مورد این منطقه از ایران با ما درمیان بگذارید.

 

5/5 ( 1 نظر )