سایدا سفر

طبیعت چهره‌های متفاوت و در عین حال زیبایی دارد که در بسیاری از نقاط زمین، هوش از سر مردم می‌برد و حسی وصف‌ناپذیری به‌وجود می‌آورد. یکی از تصویرهای بی‌نظیر در شاهرود سمنان جا خوش کرده به جنگل ابر مشهور شده است. زیبایی و در عین حال قدرت طبیعت را می‌توانید در فراز اقیانوس ابرهای این جنگل ببینید و غرق لذت شوید. برای سفر به دل ابرها با سفرزون همراه شوید.

اواسط فروردین تا اوسط پاییز معمولاً اقیانوس ابر در فراز جنگل پدید می‌آید و این زمان فرصت خوبی برای سفر به جنگل ابر است. پاییز این جنگل زیباست، اما یادتان باشد که به دلیل شرایط سخت جوی، افرادی که چندان تجربه‌ی سفر به این منطقه را ندارند، در این فصل دچار مشکل خواهند شد. به هیچ‌وجه در زمستان قصد سفر به جنگل ابر را نکنید؛ این فصل، خشن‌ترین و خطرناک‌ترین چهره‌ی جنگل را به شما نشان خواهد داد. برای رفتن به جنگل ابر، بعد از رسیدن به شاهرود سمنان، در جاده‌ی شاهرود به آزاد شهر گلستان پیش بروید تا بعد از گذر از روستای ابر، این جنگل نمایان شود.

جنگل ابر
جنگل ابر

تاریخچه جنگل ابر

جنگل زیبا و تماشایی ابر که شبیه به اقیانوسی در دل جنگل است، از جمله قدیمی‌ترین جنگل‌های هیرکانی بر روی زمین شناخته می‌شود. این جنگل گونه‌های نادر، کمیاب و زیبای گیاهی و جانوری زیادی را در خودش جای داده که تماشای هر یک از آن‌ها تجربه‌ای جذاب و لذت‌بخش است.

جنگل ابر وسعتی در حدود ۳۵ هزار هکتار دارد و در حقیقت ادامه جنگل‌های سرسبز و دیدنی شمال است و زیبایی شمال کشور را در شاهرود تداعی می‌کند. اگر دوست دارید یکی از کهن‌ترین و با ارزش‌ترین میراث زمین را ببینید، حتما به جنگل ابر سفر کنید.

در جنگل رازآلود ابر، دیدنی‌های فراوانی وجود دارد که تماشای هر یک از آن‌ها، شما را بیشتر سر ذوق می‌آورد:

جنگل ابر
جنگل ابر

دالان بهشت ؛ تحقق یک رویا

یکی از دیدنی‌های جنگل ابر شاهرود، که حتی فقط با شنیدن نامش، دل آدم آب می‌شود، دالان بهشت نام دارد. وقتی در این منطقه، از کوه رستم عبور کنید، دالان بهشت با درختان انبوه و در هم گره خورده نمایان می‌شود. جایی که با درختان زیبا و پوشش گیاهی خاص شبیه به رویایی دور است که حالا جلوی چشم‌تان نمایان شده است!

چشمه ترش و چشمه قطری؛ چشمه‌سارهای جنگل ابر

از دیگر دیدنی‌های جنگل ابر شاهرود، چشمه‌های فراوان و زیبای این منطقه هستند. یکی از موهبت‌های الهی و زیبایی‌هایی که طبیعت با سخاوت به انسان بخشیده، چشمه ترش و چشمه قطری نام دارد. این دو چشمه که از دل زمین می‌جوشند و در جنگل ابر وجود دارند، می‌توانند مکانی مناسب برای اتراق و لذت بردن از صدای دل‌نشین و خنکای بی‌نظیر آب باشند. تلاقی جنگل با این چشمه‌سارها، تصویری بی‌نظیر ایجاد می‌کند که تماشای آن روحی دوباره را به شما می‌بخشد.

چشمه قطری | جنگل ابر
چشمه قطری

گیاهان دارویی ؛ داروخانه طبیعت

گیاهان دارویی یکی از مهم‌ترین و مورد توجه‌ترین موارد در این جنگل زیبا هستند. در حقیقت جنگل ابر با دارا بودن بیشترین گیاهان دارویی، همچون سرخدار که برای درمان سرطان رحم از آن استفاده می‌شود، یکی از مهم‌ترین مناطق کشور به شمار می‌رود. بسیاری از گردشگران با سفر به این منطقه، این گیاهان را جمع‌آوری می‌کنند و به عنوان سوغات با خود می‌برند.

جنگل ابر ، جواهری کهن سال در آغوش ابرها

جنگل ابر شاهرود یکی از غنیمت‌های طبیعت ایران، در دامنه‌های شمالی البرز است و قدمتی چند میلیون ساله دارد. این جنگل از تبار جنگل‌های هیرکانی است و تنوع بالایی از گیاه‎‌ها، جانورها و آبشارها را در خود جا داده است که در میان آن‌ها گونه‌های کمیاب هم پیدا می‌شود.

گونه‌های جانوری و گیاهی

در این جنگل ژوراسیک، گیاهانی همچون راش، بلوط، توسکا و… و حیواناتی مثل خرس، روباه، پلنگ و… زندگی می‌کنند. این جنگل‌ها بیش از ۴۰ میلیون سال قدمت دارند. پس اگر به گیاه شناسی علاقه دارید، در این سفر همراه ما باشید.

شهرت این جنگل وسیع تنها به‌خاطر ثروت منابع طبیعی، گیاهان و درخت‌های کهن‌سالش نیست، جنگل ابر صحنه‌ی نمایش یکی از جذاب‌ترین پدیده‌های ایران است. در فراز این جنگل که بایستید، دریایی خامه‌ای از شیطنت ابرها می‌بینید که درخت‌ها به حاشیه‌ی آن پناه برده‌اند و منتظر امواج لطیفش هستند. جنگل ابر شاهرود نمایی بی‌نظیری از قرار گرفتن زمین در یک قدمی آسمان است.

جنگل ابر

آدرس جنگل ابر روی نقشه گوگل

تفریحات در جنگل ابر

مسیر رسیدن به جنگل ابر سهم بزرگی در جذابیت سفر به این جنگل شاهرودی دارد.

  • اگر اهل پیاده‌روی و کوله‌گردی هستید، خودتان را برای یک سفر مهیج و دلچسب آماده کنید.
  • کوهنوردی و پیاده‌روی در دل درخت‌ها و سرسبزی گیاهان و تنفس در هوای پاک و خالص جنگلی، جوری مدهوش‌تان می‌کند که این سفر به خاطره‌انگیزترین گردش زندگی‌تان تبدیل خواهد شد.
  • جنگل ابر در هر نقطه‌ی مسیر پیش رو تا رسیدن به اقیانوس خامه‌ای ابرها، یک چشم انداز فوق‌العاده از هم‌دستی زمین و آسمان روبه‌روی‌تان قرار می‌دهد که سوژه‌ی نابی برای لنز دوربین عکاسی خواهد بود.
جنگل ابر
زیبایی ابری جنگل

دیدنی‌های اطراف جنگل ابر شاهرود

در نزدیکی جنکل ابر شاهرود، دیدنی‌های فراوانی وجود دارد که هر یک با زیبایی بی‌نظیرشان در آنجا خودنمایی می‌کنند.

روستای ابر

نزدیک جنگل، در فاصله‌ای تقریباً ۱۰ کیلومتری، روستای ابر جای خوبی است تا کمی استراحت کنید با قوایی تازه ادامه‌ی مسیر را طی کنید.

روستای ابر
روستای ابر

جنگل اولنگ؛ جنگل بکر شاهرود

جنگل اولنگ
جنگل اولنگ

اولنگ یک نام ترکی است و معنای آن ارتفاعات بادخیز و مرغزاری است.این جنگل به قدری زیباست که مردم شهرستان رامیان در استان گلستان و مردم شهرستان شاهرود در سمنان همیشه بر سر این که این جنگل برای کدام شهر است باهم بحث می‌کنند. برای درک بهتر این موضوع بهتر است به موقعیت جغرافیایی این جنگل بپردازیم.

اگر از شهر شاهرود، ۸۰ کیلومتر به سمت شمال شرقی پیش بروید، به جنگل اولنگ خواهید رسید. مسیر دیگر رسیدن به این جنگل از سمت شهر رامیان است که حدودا ۳۰ کیلومتر تا جنگل فاصله دارد. جنگل اولنگ، ادامه دهنده جنگل‌های استان گلستان به سمت شاهرود است. شمال این جنگل، از جنگل‌های استان گلستان و غرب، شرق و جنوب آن هم مربوط به ارتفاعات شهر شاهرود است.

ارتفاع بالا، رودهای زلال جاری و چشمه‌هایی که از دل کوه جوشیده، علاوه بر مطبوع کردن هوا برای گردش‌های شما، باعث پدید آمدن شرایط ایده‌آل زندگی برای گیاهان و حیوانات گوناگون شده است.

پیشنهاد سفرزون برای اولین سفر به این جنگل زیبا، استفاده از تورهای امن گردشگری است زیرا این جنگل بزرگ است و یک راهنما، بهترین وسیله برای لذت بردن از زیبایی جنگل و اطمینان خاطر توامان است.

اگر قصد رفتن به این جنگل را دارید، تجهیزاتی مانند لباس گرم، پلاستیک زباله، عینک آفتابی و خوراکی‌های لازم فراموش نشود!

آدرس جنگل اولنگ: حدود ۵۰ کیلومتری جاده شاهرود به آزادشهر

دشت آفتابگردان و شقایق‌های کالپوش؛ زیبای بی حد و حصر

شقایق در ادبیات و فرهنگ ما، جایگاه بزرگی دارد. شقایق گل قرمز با یک نقطه سیاه است که همین باعث شده شاعران رومانتیک، از شقایق برای توصیف جام شراب که تا میانه پر شده است استفاده کنند. عده دیگری از شاعران، آن را عزادار می‌بینند و می‌گویند اگرچه قرمز است اما در دل، همواره عزادار است.

آفتابگردان هم از دیرباز نماد راستی و درستی بوده و رنگ زرد آن، باعث شادی، هیجان و انرژی می‌شود. دشت آفتابگردان در یک روز آفتابی، یکی از باشکوه‌ترین چشم‌اندازهای شاهرود خواهد بود.

دشت آفتابگردان کالپوش
دشت آفتابگردان کالپوش

از دیگر مناظر بی همتا و بی‌نظیر نزدیک به شاهرود، دشت شقایق است. این منطقه در فصل بهار، زیباترین جای جهان است! ترکیب رنگ سبز رنگ زمین با قرمزی شقایق و نهایتا آسمان آبی، یکی از صحنه‌هایی است که به سختی چشم از آن بر می‌دارید.

اگر قصد بازدید از این منطقه را دارید، حتما دوربین عکاسیتان را با خود ببرید زیرا عکس‌هایی که از این منظره می‌گیرید تا مدت‌ها بعد، نفس را در سینه‌تان حبس خواهد کرد.

در زمان‌های خاصی از سال، این دشت شاهد جشنواره‌های محلی بسیار زیباست. در این جشنواره، رقص‌های محلی با طنین موسیقی و آواز محلی درهم می‌آویزد تا شما، شاهد کمال زیبایی اصیل باشید.

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی این دشت با وجود  آبشارها، چشمه‌سارها و درختان سبز پدید می‌آید.

آدرس دشت شقایق‌ و آفتابگردان‌های کالپوش: سمنان، میامی، بعد از حسین آباد کالپوش، منطقه نمونه گردشگری دشت شقایق و آفتابگردان

منطقه حفاظت شده خارتوران؛ آفریقای ایران

منطقه حفاظت شده خارتوران، بزرگترین منطقه حفاظت شده در ایران است و آفریقای ایران، لقبی است که به منطقه داده‌اند. این منطقه بیشتر از هر چیزی، برای حفاظت از یوزپلنگ ایرانی، مشهور است. گونه‌های جانوری محافظت شده دیگر این منطقه، پرندگان، پستانداران، خزندگان و دوزیستان هستند.

این منطقه، در سازمان بین‌المللی یونسکو هم به عنوان پناهگاه حیات وحش، به ثبت رسیده و بازدید از این مکان، رایگان است.

منطقه حفاظت شده خارتوران
منطقه حفاظت شده خارتوران

اگر به شاهرود سر زدید، حتما از این منطقه محافظت شده زیبا بازدید کنید. دیدن حیوانات در زیستگاه طبیعی آنان و لذتی بیشتر از باغ‌وحش به شما و فرزندانتان خواهد داد.

 

آدرس منطقه حفاظت شده خارتوران: شاهرود، ۲۵۰ کیلومتری جنوب شرق شهرستان شاهرود در مجاورت استان خراسان

بازار شاهرود؛ عطر تاریخ قاجار

اگرچه عموم مردم شاهرود را برای طبیعت بکر و جنگل‌های متنوع و سبزش دوست دارند اما شاهرود به جز جاذبه‌های طبیعی، معماری زیبایی دارد؛ بازار شاهرود یکی از این سازه‌هاست.

قدمت این بازار، مربوط به دوران سلطنت قاجاریه است. بازار شاهرود، مانند همه بازارهای سنتی سرپوشیده است. این بازار، مجموعه‌ای کامل از یک بازار با بافت سنتی مخصوص آن است؛ همه آنچه که یک بازار را تبدیل به یک بازار سنتی می‌کند، در این بازار موجود است؛ از کاروانسرا، بارانداز، مسجد بگیر تا گرمابه و سقف گنبدی که لازمه یک بازار قدیمی است.

بازار شاهرود
بازار شاهرود

بازار شاهرود، شامل دو راسته اصلی به نامراسته بازار و بازار انارکی‌هاست. این بازار، پنج ورودی اصلی دارد که هر یک از آن‌ها به قسمت مختلفی از بازار، متصل می‌شود.

اگر به شاهرود سفر کردید در کنار بازدید از جنگل‌های بکرش، حتما به پیشنهاد سفرزونی ما عمل کنید و سری به بازار سنتی شاهرود هم بزنید.

آدرس بازار سنتی شاهرود: شاهرود، خیابان جمهوری

چشمه هفت رنگ مجن؛ آن جا که طبیعت با رنگ‌هایش در آغوشتان می‌کشد

یکی از زیباترین مناطق دیدنی شاهرود، چشمه هفت رنگ مجن است. آب این چشمه، مانند بقیه چشمه‌ها از دل زمین می‌جوشد اما تفاوت آن با دیگر چشمه‌ها، وجود مواد معدنی در این چشمه است.

چشمه هفت رنگ مجن
چشمه هفت رنگ مجن

وجود کانی‌ها و دیگر مواد معدنی در آب، رنگین‌کمانی از رنگهای آبی، نارنجی، قهوه‌ای، مشکی، فیروزه‌ای و سورمه‌ای تشکیل داده است. بوی گوگرد در این منطقه، مهر تایید به وجود مواد غنی معدنی در آب است. این موادمعدنی برای سلامت بسیار مفید است و ساکنان محلی روستا معتقدند آب روستا برای رفع مشکلات پوستی، عصبی و عضلانی بسیار کاربردی است.

همه این‌ زیبایی‌ها در کنار خاصیت‌های درمانی آب چشمه، چشمه هفت رنگ مجن را تبدیل به یکی از اولین پیشنهادهای سفرزون، برای بازدید از شاهرود می‌کند.

 

آدرس چشمه هفت رنگ شاهرود: شاهرود، روستای مجن، چشمه هفت رنگ مجن

آبشار شرشر و آلوچال و چشمه‌ ترش و قطری

تا رسیدن به فراز جنگل ابر و تماشای اقیانوس ابری آن، طبیعت شما را سرگرم می‌کند. در کنار رنگارنگی درختان، آبشارها و چشمه‌های کوچک و بزرگی در بین راه خستگی‌تان را در می‌کنند و پذیرای خوبی برای وقت‌گذرانی و استراحت‌تان است. آبشار شرشر و آلوچال و همچنین چشمه‌های ترش و قطری، نمونه‌ای از طراوت‌های آبی این منطقه هستند که تعدادشان کم نیست. تعداد آبشار و چشمه‌های راه جنگلی بسیار است و اگر مسیرتان با آن‌ها یکی شود، فرصت نابی برای لذت از آب‌وهوای خنک و با صفای جنگلی نصیب‌تان شده است. می‌توانید مدتی را در کنار چشمه‌ها اتراق کنید و در کنار لذت از طبیعت بکر، خستگی‌تان را در کنید. فراموش نکنید که آسمان این منطقه یکی از بهترین گزینه‌ها برای پرنده نگری است.

از طراوت آبشارها تا آسودگی در کنار ابرها
آبشارهای جنگل ابر

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی ؛ زیارتگاه اهل معرفت

شیخ ابوالحسن خرقانی از شاعران و عارفان معروف کشور است که همیشه مورد احترام و توجه مردم کشور بوده است. آرامگاه این عارف بزرگ، در روستای قلعه نو و در نزدیکی جنگل ابر قرار دارد که می‌توانید از آن دیدن کنید و در مسیر رسیدن به جنگل سری نیز به آنجا بزنید.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی |جنگل ابر
آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

مجموعه بایزید بسطامی ؛ مجموعه‌ای از زیباترین‌ها

مجموعه بایزید بسطامی از دیگر دیدنی‌های اطراف جنگل ابر شاهرود است که در بسطام قرار دارد. این مجموعه، ترکیبی از آرامگاه بایزید، عارف معروف، مسجد بایزید، مدرسه بزرگ شاهرخیه، بنایی موسوم به الجایتو و همچنین مقبره غازان خان، حکمران دیگر دوره ایلخانی است. هر یک از این بناها و دیدنی‌ها با معماری خاص و تزیینات بی‌نظیر، از زییاترین دیدنی‌های این منطقه به شمار می‌روند.

مجموعه بایزید بسطامی
مجموعه بایزید بسطامی

روستای شیرین آباد ؛ زندگی روی ابرها

از جمله محبوب‌ترین دیدنی‌های اطراف جنگل ابر، روستای زیبای شیرین آباد است. این روستا در هفت کیلومتری جنگل قرار دارد و در میان توده ابرها، تصویری رویایی را پیش چشم‌تان نمایان می‌کند. سرسبزی و طبیعت بکر روستای شیرین آباد، زبان‌زد است. اگر به جنگل جادویی ابر سفر می‌کنید، تماشای این روستا را از دست ندهید.

روستای شیرین آباد | جنگل ابر
روستای شیرین آباد

رویای همنشینی با ابرها

رسیدن به در

یای پر از ابر، رویایی شیرینی است که در جنگل ابر شاهرود چهره‌ای واقعی پیدا می‌کند. اگر در وقت مناسبی از سال به این جنگل سفر کنید و آب‌وهوای جوی منطقه با شما یار باشد، حتما امواج ابرها به سراغ‌تان خواهند آمد و خلسه‌ای ناب برایتان خواهند ساخت. حس خوب حضور امواج ابرها و تماشای سیل بی‌پایان آ‌ن‌ها، لذتی است که نباید از دستش بدهید. حتماً با دوربین خود این لحظه‌های خاص ایران‌گردی را ثبت کنید و عکس‌های جذابی از ساحل اقیانوس خامه‌ای بگیرید.

در این منطقه از ضخامت کوه‌های البرز کاسته می‌شود. ابرها در پس این دیواره گیر می‌کنند. از بین دره‌ها به سمت جنوب سرازیر می‌شوند؛ قرار گرفتن در دو ناحیه کم فشار و پرفشار یعنی دشت گرگان و منطقه ابر باعث شده هر وقت زمین انرژی می‌گیرد ابرها جابه‌جا شوند. یکی از ویژگی‌های این جنگل‌ها ارتفاع  از سطح دریاست.

روزهای پر ابر جنگل ابر شاهرود، حسی وصف‌نشدنی دارد که با حضور در ارتفاعات این ناحیه می‌شود، آن را لمس کرد و غرق لذت شد. در فصلی مناسب راهی این منطقه شوید و به چشمان‌تان فرصت کشف و شهودی تازه از دنیای آسمان ببخشید. حتماً برای ما از تجربه‌های خود از این سفر بگویید. سفرزون منتظر نظرهای شما دوستان است.

رویای همنشینی در یک قدمی ابرها
در ساحل ابرها

بهترین زمان سفر به جنگل ابر شاهرود

جنگل جادویی ابر، در دو فصل بهار و تابستان هوای معتدل و دلپذیری دارد و میزان ابرهای این منطقه در این ۶ ماه، بسیار بیشتر از ۶ ماه دوم سال است. در حالیکه در فصل پاییز و زمستان هوای جنگل بسیار سرد می‌شود و به دلیل بارش‌های متعدد، سفر به این منطقه بسیار سخت می‌گردد. اما بهترین زمان سفر به این جنگل، از اواخر فروردین ماه تا اواخر خرداد ماه است. چرا که در این مدت، هوای منطقه خنک و دلپذیر است و به راحتی می‌توانید بر روی ابرها راه بروید!

جنگل ابر
جنگل ابر

مسیرهای دسترسی به جنگل ابر شاهرود

برای رفتن به جنگل ابر می‌توانید از دو راه اقدام کنید. اگر می‌خواهید با خودروی شخصی‌تان به سمت این منطقه سفر کنید، بهترین راه رسیدن به استان سمنان است. پس از رسیدن به سمنان، باید از سمت شاهرود و یا بسطام به سوی آزادشهر بروید. سپس با رسیدن و گذر از روستای قلعه نو خرقان، مسیر جاده‌ای جنگل ابر شاهرود را در پیش بگیرید. پس از رسیدن به جنگل باید خودرویتان را در جایی پارک کنید و در این منطقه به گشت و گذار مشغول شوید.

راه دوم برای رفتن به این جنگل، سفر با قطار و یا اتوبوس است. در این صورت پس از رسیدن به شاهرود، می‌توانید با تاکسی به میدان امام بروید و از آنجا با استفاده از تاکسی‌ها و یا اتوبوس‌هایی که از ساعت ۸ صبح تا ۶ غروب به سمت روستای ابر حرکت می‌کنند، خودتان را به جنگل برسانید.

امکانات جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر، به عنوان منطقه‌ای بکر در شاهرود، فاقد مغازه‌ها و یا فروشگاه‌های لوکس است. اما مغازه‌ها و یا دکه‌هایی در این منطقه وجود دارند که می‌توانند بخشی نیاز‌های شما را به صورت محدود تامین کنند. بنابراین پیشنهاد می‌شود که نیازهای ضروری‌تان را در شاهرود تهیه کنید تا دچار مشکل نشوید. در این جنگل سرویس‌های بهداشتی نیز وجود دارد که از امکانات ضروری در این منطقه به شمار می‌رود.

اقامت و کمپ در جنگل ابر شاهرود

اگر دوست دارید که شب را در جنگل بگذرانید و زیر آسمان بخوابید، می‌توانید با برپایی کمپ این کار جذاب را تجربه کنید. البته باید بدانید که بهتر است کمپ را در قسمت‌های ابتدایی جنگل برپا کنید و همراه با فردی آشنا به منطقه به این کار اقدام کنید. خوب است بدانید یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای کمپینگ و شب مانی در جنگل ابر، کنار دو چشمه ترش و قطری است.

اگر دوست دارید تجربه ماندن در خانه‌های روستایی را داشته باشید، می‌توانید در روستای ابر با کرایه خانه‌های محلی، به مقصود خود برسید و از اقامت در آنجا لذت ببرید.

کمپ در جنگل ابر
کمپ در جنگل ابر

لوازم ضروری برای رفتن به جنگل ابر شاهرود

همانطور که می‌دانید، هر سفر با توجه به اقتضائات و شرایط خاص خودش، نیازمند وسایل و ابزار معینی است که در طول سفر به آن نیاز پیدا می‌کنید. سفرهای طبیعت‌گردی نیز از این قاعده مستثنا نیستند. برای سفر به جنگل ابر، از آنجایی که مسیر پیاده‌روی را در پیش دارید، اولین چیزی که باید به همراه داشته باشید، یک کفش مناسب پیاده‌روی است. کفشی که بتوانید به راحتی با آن راه بروید و کمترین فشار به زانوها و کمرتان وارد شود. باید بدانید که کوله مناسب و سبک، لباس‌های گرم اضافی، بادگیر، کیسه خواب، زیرانداز، جعبه کمک‌های اولیه، چراغ قوه، قطب نما، آب، غذا و خوراکی به میزان لازم، حشره‌کش، کیسه زباله و… از جمله ضروری‌ترین وسایل مورد نیاز در این سفر است. یادتان باشد در این سفر و دیگر سفرهای طبیعت‌گردی، به برداشتن وسایل مهم و ضروری اکتفا کنید و تا حد امکان، کوله سفرتان را سبک ببندید تا راحت‌تر حرکت کنید.

نکات مهم درباره رفتن به جنگل ابر شاهرود

ار سفر به جنگل ابر اگر برای اولین بار است که به آنجا می‌روید، بهتر است همراه با یک تور مناسب و یا گروهی آشنا به منطقه سفرتان را آغاز کنید.

با توجه به راه های پیچ در پیج جنگل، وجود یک راهنما یا تور لیدر آشنا به مسیر و یا بومی منطقه، تاثیر شایانی به امنیت سفر و پیدا کردن مسیر می‌کند.

اگر برای شب ماندن، اقدام به برپایی کمپ کردید، با توجه به وجود گونه‌های مختلف جانوری در جنگل، در بیرون از چادر آتش روشن کنید و تا صبح آن را روشن‌ نگاه دارید. فراموش نکنید که هنگام ترک محل، حتما آتش را خاموش کرده زباله‌های آن را جمع آوری کنید.

لوازم ضروری سفر، خصوصا داروهای عمومی را فراموش نکنید.

از آنجایی که مسیر جنگل نیاز به پیاده‌روی دارد، این سفر برای کسانی که مشکل و یا ناتوانی جسمی دارند پیشنهاد نمی‌شود.

و نکته آخر اینکه جنگل‌ها یکی از ارزشمندترین دارایی‌های هر سرزمینی است. برای آنکه کم‌ترین آسیب به این جنگل زیبا و توریستی برسد، همچون یک گردشگر حرفه‌ای عمل کنید و با جمع‌آوری و خارج کردن زباله‌هایتان، آن را تمیز نگاه دارید.

 

اگر به جنگل ابر سفر کرده‌اید و خاطرات جالبی از سفرتان دارید با ما در میان بگذارد. اگر عکس‌های جالبی دارید نیز می‌توانید در سایت ما آپلود کنید تا به اسم خودتان در قسمت جاذبه‌ها اضافه شود.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های شاهرود کلیک کنید.