روایتی معروف از یکی از به‌نام‌ترین ایران‌گردها سال‌هاست دهان به دهان می‌چرخد. از او می‌پرسند: «اگر کسی فقط برای یک روز بخواهد به ایران سفر کند و در این یک روز فقط فرصت داشته باشد یک منطقه از ایران را ببیند، پیشنهاد شما کجاست؟» آن مسافر کارکشته که وجب به وجب ایران را به خوبی می‌شناسد با قاطعیت فقط یک کلمه می‌گوید : « شهمیرزاد سمنان ».

به نظر شما، تنها همین نقل قول کافی نیست تا در اولین فرصت چمدان یا کوله‌ی خود را ببندیم و راهی شهمیرزاد سمنان شویم؟ می‌دانم همین الان مشغول مرور برنامه‌ها‌یتان هستید تا اولین تعطیلی را پیدا کنید و دل به جاده بزنید و به سمت شهمیرزاد روانه شوید. به همین دلیل، در این مطلب سفرزون برایتان از زیبایی‌ها شهمیرزاد خواهیم نوشت تا بتوانید خیلی راحت برای این سفر هیجان‌انگیز برنامه‌ریزی کنید.

موقعیت جغرافیایی شهمیرزاد سمنان

شهمیرزاد از شهرهای شهرستان سنگسرِ سمنان است و از مرکز استان فقط بیست و چهار کیلومتر فاصله دارد. می‌دانید که استان سمنان از شمال به طبیعت سرسبز استان مازندران می‌رسد و از جنوب به کویر. دقیقا همین موقعیت جغرافیایی خاص علت جذابیت شهمیرزاد به شمار می‌رود. تنها کافی‌ست بیست دقیقه از سمت کویر برانید تا به منطقه‌ی ییلاقی و سرد شهمیرزاد برسید. اختلاف ارتفاع سمنان و شهمیرزاد بیشتر از هزار متر است.

بلیط هواپیما
رزرو هتل داخلی

آب و هوای شهمیرزاد

شهمیرزاد سمنان ۲ - سفرزون
شهمیرزاد از قدیم به عنوان منطقه‌ی ییلاقی اعیان‌نشین مشهور بود

متوسط دمای این شهر یازده درجه‌ی سانتی‌گراد است، اما جالب است بدانید، دمای هوای شهمیرزاد سمنان در گرم‌ترین روزهای سال از شانزده-هفده درجه سانتی‌گراد تجاوز نمی‌کند. به دلیل این ویژگی آبی و هوایی، شهمیرزاد از قدیم به عنوان منطقه‌ی ییلاقی اعیان‌نشین مشهور بود. اهالی شهمیرزاد در فصل زمستان به استان مازنداران کوچ می‌کنند و تا گرم شدن هوا آن‌جا ساکن می‌شوند.

دسترسی به سرزمین باغ های گردو

کوچه باغ های شهمیرزاد
شهمیرزاد ، سرزمین باغ های گردو است

فاصله‌ی تهران تا شهمیرزاد دویست و هفتاد و چهار کیلومتر است. یعنی با سرعت متوسط هفتاد کیلومتر در ساعت در کمتر از چهار ساعت به شهمیرزاد می‌رسید. این شهر تا مرکز استان مازندران، ساری، هم صد و هفتاد کیلومتر فاصله دارد، یعنی حدود دو ساعت و نیم رانندگی. جاده‌ی شهمیرزاد به کیاسر و سپس ساری یکی از زیباترین جاده‌های ایران به حساب می‌آید. رشته‌ کوه البزر این جاده را در میان بازوان خود گرفته است و گاهی می‌توانید از فراز این صخره‌های سترگ در منظره‌ی زیبایی دشت‌های سبز و یکدست اطراف غرق شوید.

در ضمن، شهمیرزاد در مسیر رسیدن به شهر مشهد قرار دارد. پس قبل از زیارت امام رضا می‌توانید یک شب را در طبیعت جادوئی شهمیرزاد سر کنید و با دل و خاطره‌ای خوش قدم به حرم بگذارید.

آدرس دسترسی به شهمیرزاد سمنان روی نقشه گوگل

معماری شهر متفاوت شهمیرزاد

معماری شهمیرزاد
معماری شهمیرزاد حال و هوای خاصی دارد

تمام شهر کوچه باغ است. در شهر نهرهای فراوانی روانند و صدای شر شر آب لالائی دائم شهمیرزادی‌هاست. کوچه باغ‌های شهمیرزاد شیب‌دارند و با کرشمه پیج و خم‌های جذابی دارند. دیوارهای کاهگلی و درهای قدیمی زینت‌بخش کوچه‌ باغ‌های پیج در پیج این شهر هستند.

باغ‌های گردوی این شهر شهره‌ی خاص و عام است و بزرگترین باغ گردوی جهان در این شهر قرار دارد. در کوی و برزن درخت‌های چندین صدساله‌ی سپیدار، بید مجنون، تبریزی و چنار جاخوش کرده‌اند و دل می‌برند.

باغ‌های میوه، شامل سیب، گلابی، زردآلو، البالو و آلو، در سراسر شهر و اطراف آن پخش شده‌اند و اگر در فصل برداشت این میوه‌ها به شهمیرزاد بروید، رنگ‌ میو‌ه‌های تازه روی سبزی درختان و بر فراز دیوارها تصویر مسحورکننده‌ای خلق می‌کنند.


در سفرزون بیشتر بخوانید: کاروانسرای قصر بهرام ، آرامشی تاریخی در دل کویر


تفریحات جذاب در سفر به شهمیرزاد

پیست اسکی شهمیرزاد بسیار معروف است

 • اگر اهل ورزش‌های زمستانی و اسکی هستید، یکی از بهترین پیست‌های اسکی ایران در شمال شهمیرزاد سمنان قرار دارد و هرسال ورزشکاران بسیاری را به سمت خود می‌کشد.
 • اگر اهل کوه‌نوردی و پیاده‌روی و طبیعت‌گردی هستید، شهمیرزاد و اطرافش پر از قله و تپه است. فیل کوه یکی از کوه‌های معروف آن اطراف است. بلندترین قله‌ی شهمیرزاد نیزوا نام دارد و حدود سه هزار و هشتصد متر ارتفاع دارد.
 • اگر اهل تاریخ و بناهای تاریخی هستید، سه قلعه‌ی قدیمی، با نامه‌های قلعه شیخی، دژ وهل و شیر قلعه نزدیک شهمیرزاد ساخته شده‌اند. بنای شیر قلعه به دوره‌ی ساسانیان برمی‌گردد و دو قله‌ی دیگر جزو قلمروهای استراتژیک اسماعیلیان به شمار می‌رفتند.
 • اگر اهل شنا و آب بازی هستید، تا دل‌تان بخواهد چشمه و قناب و نهر و استخر طبیعی در شهمیرزاد وجود دارد. رفتن به هفت چشمه را از قلم نیاندازید.
 • اگر اهل اساطیر و داستان‌سرائی هستید، درخت کمان رستم در شهر قرار گرفته است. این درخت پانزده متری که دو شاخه شده و شکل کمانی غول‌آسا را به خود گرفته است، حدود هزار و سیصد سال عمر دارد.
 • اگر اهل غارنوردی هستید، غار دربند در ورودیه این شهر قرار دارد. این غار با قدمت صد و بیست میلیون سال از بزرگ‌ترین غارهای آهکی ایران به شمار می‌رود.

خوردنی‌های شهمیرزاد

آلوی شهمیرزادی
آلوی شهمیرزاد | طعمی متفاوت از طبیعت این شهر
 • اگر در فصل میوه‌چینی عازم شهمیرزاد هستید، حتما میوه‌ای درشت و آب‌دار را که همان روز از درخت چیده شده‌اند را امتحان کنید.
 • در شهمیرزاد، با میوه‌های تازه لواشک محلی تولید می‌شود که نباید از دست بدهید.
 • ولیک میوه‌ی خاص شهمیرزاد است و طعم بسیار جدید و خاصی دارد.
 • نان محلی شهمیرزاد تنبلک نام دارد که با گردو و روغن محلی پخته می‌شود و بیشتر در صبحانه همراه با عسل محلی سرو می‌شود.
 • متکا گیاه خودروئی است که در تمام تپه‌های شهمیرزاد به وفور یافت می‌شود. این گیاه خواص داروئی و درمانی بسیار دارد و تمامی شهمیرزادی‌ها عاشق آنند.
 • ته‌چین شهمیرزادی و خورش آلو غذاهای خاص و ویژه‌ی منظقه هستند. حتما این غذاها را امتحان کنید. بخصوص ته‌چین شهمیرزادی شیوه‌ی طبخ بسیار متفاوت و مزه‌ا‌ی بی‌نظیر دارد.

 

شهمیرزاد سمنان - سفرزون
شهمیرزاد جغرافیای خاص و متفاوتی دارد

واقعا یک شهر توریستی چه چیز باید داشته باشد که شهمیرزاد ندارد؟ تجربه شما از سفر به این شهر چگونه بوده است؟

 


 

null

تور یک روزه

طبیعت گردی سفرزون با ما باشید

null

تور تهران گردی

طبیعت گردی سفرزون با ما باشید

برای دیدن تمامی

تور طبیعت گردی و تور تهران گردی

طبیعت گردی

طبیعت گردی

طبیعت گردی سفرزون با ما باشید

null

تور چند روزه

طبیعت گردی سفرزون با ما باشید

برای دیدن تمامی

تور طبیعت گردی و تور تهران گردی