بارسلون پایتخت ایالت کاتالونیا و دومین شهر بزرگ اسپانیا است و به‌ هیچ‌وجه با جای دیگری قابل مقایسه نیست. بارسلون از آن مکان‌هایی‌ست که در طول عمرتان حتما باید یک‌بار از آن دیدن کنید. این شهر دلایل زیادی برای خاص بودن دارد، یکی از دلایل آن حضور هنرمندان و معماران اوایل قرن بیستم است که از بین‌شان می‌توان به «آنتونی گائودی» اشاره کرد. ساختمان‌هایی که گائودی طراحی کرده فراموش نشدنی هستند و در هیچ کجای دیگر شبیه آن‌ها پیدا نمی‌شود. اگر می‌خواهید از سفر به بارسلون و تماشای جاهای دیدنی بارسلون لذت ببرید، با این مطلب سفرزون همراه باشید تا جاذبه های گردشگری بارسلون را بشناسید.

saadatrent

در بارسلون برای هر سلیقه‌ای چیزی وجود دارد. اگر عاشق غذا هستید، شهر بارسلون در مجموع ۲۰ ستاره‌ی میشلن دارد، و اگر در جست و جوی فرهنگ هستید، تعداد بسیار زیادی ساختمان زیبا و رویدادهای هیجان‌انگیز در انتظارتان هستند. در کنار این‌ها باید سواحل پاکیزه، تفریحات شبانه‌ی عالی و فروشگاه‌های فراوانی که انتخاب بین‌شان سخت است را نیز اضافه کرد. حال بیایید بهترین جاذبه های گردشگری بارسلون را با هم مرور کنیم و نگاهی به جاهای دیدنی بارسلون بیاندازید و از سفر به بارسلون لذت ببریم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکان های دیدنی تهران کلیک کنید.

۱- لاس رامبلز ؛ پیاده‌راهی دیدنی در میان جاهای دیدنی بارسلون

Las Ramblas خیابانی سبز در قلب بارسلون و از جاهای دیدنی بارسلون
Las Ramblas خیابانی سبز در قلب بارسلون و از جاهای دیدنی بارسلون

بسیاری از مردم محلی هر روز پیاده‌راه مابین «کاخ کاتالونیا» و «یادبود کلمبوس» در کنار خط ساحلی را طی می‌کنند. اگر یک گردشگر هستید لاس رامبلز (Las Ramblas) یکی از جاذبه های گردشگری بارسلون است که حتما باید ببینید. در تابستان زیر سایه‌ی درختان هرس شده‌ی بلند و در میان جمعیت از کنار مجسمه‌های زنده، اجراهای خیابانی، پرنده فروشان و مغازه‌های گل‌فروشی عبور می‌کنید، معمولا می‌توان صدای پخته‌شدن کلوچه‌های وافل (گوفرس) را شنید. هنگامی که به کنار دریا رسیدید از کنار ساحل حرکت کنید و به دیدن «پاساژ مارماگنون» یا «آکواریوم بارسلونا» بروید.

درباره: شهر بارسلون ؛ سرزمین فوتبال و گاوبازی بیشتر بدانید.

۲- ساگرادا فامیلیا ؛ در میان جاذبه های گردشگری بارسلون

Sagrada Família یکی از جاهای دیدنی بارسلون که باید حتما ببینید
Sagrada Família یکی از جاهای دیدنی بارسلون که باید حتما ببینید

این‌جا شروع ماجراجویی در شهر بارسلونا و دیدن کارهای رویایی آنتونی گائودی است. کلیسای «باسیلیکای کوچک» او پروژه ای در مقیاسی غیر قابل تصور و جاه‌طلبانه است که امروزه پس از ۱۴۰ سال از شروع ساخت توسط گائودی، سه چهارم از آن تکمیل شده است. هنگامی که تاجک آن ساخته شود به بلندترین کلیسای دنیا تبدیل می‌شود و به سختی با هر بنای مذهبی دیگر که در عمرتان دیده‌اید قابل قیاس است. «ساگرادا فامیلیا» (Sagrada Família) چند سبک معماری مانند «مدرنیسم کاتالان»، «آرت نوو» و «گوتیک متاخر اسپانیایی» را با هم ترکیب کرده، تمام این‌ها را هنگامی که با دهان باز به سقف تالار کلیسا خیره شده‌اید با تمام وجود خواهید دید. ساگرادا فامیلیا احتمالا در صدر لیست جاذبه های گردشگری بارسلون قرار می‌گیرد.

درباره: جاهای دیدنی مادرید | لذت گشت‌و‌گذار در پایتخت اسپانیا بیشتر بدانید.

۳- کاسا بتلو ؛ سرزمین عجایب در سفر به بارسلون

Casa Batlló ساختمانی با معماری عجیب در سفر به بارسلون
Casa Batlló ساختمانی با معماری عجیب در سفر به بارسلون

«کاسا بتلو» (Casa Batlló) یکی دیگر از ساخته‌های کارت پستالی آنتونی گائودی است. این بلوک آپارتمانی با تغییر ظاهر ساختمانی قدیمی شکل نگرفته اما در اوایل قرن بیستم بازسازی شده است. نیاز نیست که قبلا بارسلون را دیده باشید تا سقف خانه را تشخیص دهید، زیرا هر کدام از سفال‌هایش به اندازه‌ی اژدهایی بزرگ هستند. همانند تمامی کارهای دیگرش داخل و خارج بنا کیفیتی یکسان دارند، و از تعدادی خطوط صاف همراه با توجه خیره کننده به جزئیات شکل گرفته‌اند. به شومینه‌ی قارچی شکل در طبقه اصلی نگاهی بیاندازید که همانند غاری دنج طوری طراحی شده که در زمستان گرمابخش عشاقی است که به آن‌جا سر می‌زنند.

درباره: سفر به بارسلون و ۱۵ کاری که باید انجام دهید، بیشتر بدانید.

۴- کازامیلا ؛ معدن الماس گائودی

Casa Milà یکی از جاذبه های گردشگری بارسلون
Casa Milà یکی از جاذبه های گردشگری بارسلون

نمای بنای کازامیلا (Casa Milà) که به «لاپدررا» نیز شهرت دارد از روبرو همانند یک معدن سنگ به چشم می آید. ساخت «کازامیلا» در سال ۱۹۱۲ به اتمام رسید و یکی دیگر از ساختمان‌های نمادین گائودی است. این بنا یکی از چندین اثر مدرنیستی کاتالان و جزو فهرست یونسکو است و چهارمین و آخرین ساختمان گائودی در «پاساژ دگراسیا» به حساب می‌آید. معماران نوآوری‌های به‌کار رفته در این بنا را تحسین می‌کنند که از بینشان می‌توان به نمای سنگی اسکوپ‌شده و پارکینگ زیرزمینی ماشین اشاره کرد. این ساختمان بعنوان منزل خانوادگی برای کارخانه‌دار مشهور «پیر میلای کمپس» طراحی شد و آپارتمان‌های طبقه بالایش اجاره داده شدند. کازامیلا به دوران اوج گائودی تعلق دارد و تماشای هماهنگی میان طراحی ساختمان و مبلمان داخلی‌اش واقعا حیرت‌انگیز است.

۵- سواحل شهر ؛ چیزی که تمامی ندارد

La Boqueria یکی از سواحل معروف که گردشگران در سفر به بارسلون به آن سر می‌زنند
La Boqueria یکی از سواحل معروف که گردشگران در سفر به بارسلون به آن سر می‌زنند

خط ساحلی بارسلون کیلومترها ادامه دارد. رفتن با پای پیاده از بارسلون به دیاگونال مار حدود یک ساعت زمان می‌برد اما پیاده‌روی همیشه درک شما از شهر را بیشتر می‌کند. سواحل غربی مانند «سنت سباستیا» شلوغ‌تر و توریستی‌تر هستند و شبکه‌ی تنگ بارسلون که از مغازه‌ها و بارهای کوچک دارای تراس و صندلی‌های فضای باز تشکیل شده آن‌ها را احاطه کرده است. اگر با پای پیاده در امتداد ساحل تا بعد از بندر المپیک پیش بروید می‌توانید ساحل بیشتر پر از مردم بارسلون را ببینید. در نهایت درست پس از «پلازا دلوانت» (Platja de Llevant) یک مرکز خرید بزرگ و جدید بنام «دیاگونال مار» (Diagonal Mar) وجود دارد که در حقیقت با بازسازی بخش صنعتی پیشین شهر ساخته شده است.

۶- لابوکوئرا ؛ یک خرید تاریخی

La Boqueria بازار زیبا و از جاهای دیدنی بارسلون
La Boqueria بازار زیبا و از جاهای دیدنی بارسلون

«لابوکوئرا» (La Boqueria) منظره ای نمادین همراه با بازدیدی آموزشی است که خاطره‌ی جالبی می‌شود در سفر به بارسلون . قدمت بازار بوکوئرای بارسلون به قرون وسطی میرسد و درست در همین نقطه از شهر برای ۲۰۰ سال است که تجارت ادامه دارد. در سفر به بارسلون ، باید حتما از این بازار دیدن کنید و از یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری بارسلون لذت ببرید. سقف شیشه‌ای و آهنی ظریف و زیبای بازار در سال ۱۹۱۴ نصب شده است.

در لابوکوئرا چه کنیم؟

چه بخواهید برای خرید غذا به آن‌جا بروید و یا اینکه قصد دیدن و حضور در بازاری شلوغ و شهری را داشته باشید مطمئنا این‌جا نظرتان را جلب خواهد کرد. لابوکوئرا شبکه ای دائمی از غرفه های میوه، سبزیجات، گوشت یخ زده، پنیر و محصولات زیتون است. بازار به شکل بیضی در اطراف ماهی فروشان در مرکز بازار قرار دارد. حتما با خوردن نوشیدنی‌های خاص در یکی از بارهای بازار طعم خنکی را بچشید.

۷- نیوکمپ؛ اگر طرفدار فوتبال هستید از دستش ندهید

ورزشگاه نیوکمپ یکی از جاهای دیدنی بارسلون است که نباید در سفر به این شهر از دست بدهید
ورزشگاه نیوکمپ یکی از جاهای دیدنی بارسلون است که نباید در سفر به این شهر از دست بدهید

نیوکمپ ۹۹۰۰۰ نفری که از سال ۱۹۵۷ استادیوم خانگی تیم بارسلونا است در محله غربی «لس کرتز» (Les Corts) قرار دارد. این ورزشگاه یک کلیسای جامع برای فوتبال‌دوستان است و حتی اگر هیچ علاقه ای به این تیم ندارید باید برای دیدن بزرگی گیج کننده‌اش از آن دیدن کنید. حال اگر طرفدار بارسلونا هستید این مکان بهشت شما خواهد بود و می‌توانید در موزه‌ی یکی از پر‌افتخارترین تیم‌های دنیا به مرور خاطرات بپردازید. بازدید استادیوم در روز مسابقات فوتبال و روز قبل از آن امکان‌پذیر نیست پس حتما از پیش برنامه‌ریزی کنید.

۸- پارک گوئل؛ قدم زدن در دنیای گائودی

Park Güell یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه های گردشگری بارسلون
Park Güell یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه های گردشگری بارسلون

با بازدید «پارک گوئل» (Park Güell) یا باغ روی تپه‌ی کارمل یکی دیگر از آثار گائودی را ببینید. بسیاری برای دیدن مناظر پانورامای زیبا از شهر بارسلون که از تراس اصلی پارک می توان دید به این منطقه از گراسیا سفر می‌کنند. شما مطمئنا نیمکت‌های مارپیچی و موزاییک‌هایشان را روی کارت پستال‌ها یا در فیلم‌های سینمایی دیده‌اید. در همه جای پارک می‌توان ردیف درختان، آب نماها و مجسمه‌هایی که به سبک خاص معمار طراحی شده اند را دید. اگر هنوز به اندازه‌ی کافی آثار گائودی را ندیده‌اید می‌توانید به خانه موزه‌اش که بین سال های ۱۹۰۶ تا ۱۹۲۶ در آن زندگی کرده بروید. در این موزه مبلمان و لوازم تزیینی خانه که خودش طراحی کرده نمایش داده شده است.

۹- موزه تاریخ شهر بارسلونا ؛ سفری به گذشته شهر

یکی از جاهای دیدنی بارسلون la Vila de Madrid است که تاریخ این شهر را در خود جا داده است
یکی از جاهای دیدنی بارسلون la Vila de Madrid است که تاریخ این شهر را در خود جا داده است

این موزه‌ی تاریخی از تعدادی سایت رومی مانند معبد «آگوستوس» و راه جادویی کاخ «لاویلا دمادرید» تشکیل شده که آن‌ها را در بخش گوتیک موزه محافظت می‌کند. اما کاخ «دل ری» (la Vila de Madrid) جایی است که می‌توانید تاریخ کهن بارسلون را با جزئیات دقیق مشاهده کنید و به عنوان یکی از جاهای دیدنی بارسلون نباید آن را در سفر به بارسلون از دست بدهید. از میان بقایای کارخانهی گاروم، رختشویخانه، کارگاه‌های رنگ‌رزی و بخش‌هایی از دیوار قدیمی شهر بارسلونا عبور می‌کنید. این سایت تاریخی بزرگ ۴۰۰۰ متر مربع وسعت دارد و با راهروهایی بالای سطح زمین در آن حرکت می‌کنند. در ساختمان موزه در زمان عبور می‌کنید و سپس وارد گنبد پالائو ریال بزرگ که مقر دوک‌های قرون وسطی در اسپانیا بوده می‌شود.

۱۰- مونخوییک ؛ محله ای پر از شگفتی

Montjuïc از جاذبه های گردشگری بارسلون که شما را به تاریخ شوالیه ها می‌برد
Montjuïc از جاذبه های گردشگری بارسلون که شما را به تاریخ شوالیه ها می‌برد

محله‌ی مونخوییک (Montjuïc)، برای نمایشگاه بین المللی سال ۱۹۲۹ ساخته شده و دارای چند موزه‌ی برجسته مانند موزه‌ی ملی هنر کاتالان، موزه‌ی باستان‌شناسی و موزه‌ی قوم شناسی است. یک جای جالب برای محله‌گردی در سفر به بارسلون که نباید آن را فراموش کرد. در میان این موزه‌ها حتما از موزه‌ی هنر دیدن کنید و نمای خیره کننده‌ی شهر از راهرویساختمانش را از دست ندهید. علاوه بر این‌ها فواره‌ی سحر‌آمیزی که آن هم برای نمایشگاه طراحی شده و هر آخر هفته نیم ساعت نمایش آبی با نور و موسیقی اجرا می‌کند در این‌جا قرار دارد. زیبایی فواره مطمئنا شب ها دوچندان است. در بالاترین نقطه‌ی تپه یک دژ قرن هفدهمی وجود دارد که در جنگ کاتالان در دهه‌ی ۱۶۰۰ و در جنگ داخلی در اواخر دهه‌ی ۱۹۳۰ مورد استفاده قرار می‌گرفت و پس از آن به زندان تبدیل شد.

۱۱- بنیاد خوان میرو ؛ هنرمندی از جنس کاتالان

Fundació Joan Miró از جاهای دیدنی بارسلون که هنرمندان به آن علاقه دارند
Fundació Joan Miró از جاهای دیدنی بارسلون که هنرمندان به آن علاقه دارند

خوان میرو همچون گائودی هنرمندی ذاتا کاتالانی است و بازدید از موزه‌اش تصویری روشن‌تر از روح سبک بارسلون ارائه میدهد. بنیاد خوان میرو در دهه‌ی ۶۰ و به‌وسیله‌ی خود هنرمند برای ترویج هنر معاصر در بارسلون احداث شد و میرو در ساخت ساختمان موزه با معمار معروف جوزپ لویی سرت، همکاری نزدیکی داشت. به همین خاطر میان موزه و آثار نمایش داده شده در آن هماهنگی کاملی می‌بینید که در هیچ کجای دیگر پیدا نمی‌شود. در نمایشگاه موزه، مجموعه‌ی بزرگی از مجسمه‌ها، طراحی و نقاشی‌های هنرمند نمایش داده شده است. به‌علاوه، نمایشگاه‌های موقتی از هنر قرن بیستم و بیست و یکم و انواع گوناگون پروژه‌های همکاری و آموزشی در مجموعه‌ی موزه برگزار می‌شود.

۱۲- گراسیا ؛ دنیایی کوچک در بارسلونا

gracia barcelona یکی از جاهای دیدنی بارسلون که گردشگران به آن علاقه دارند
gracia barcelona یکی از جاهای دیدنی بارسلون که گردشگران به آن علاقه دارند

اگر می‌خواهید درباره‌ی نحوه‌ی زندگی در شهرهای کوچک کاتالونیا بیشتر بدانید حتما در سفر به بارسلون از گراسیا به‌عنوان یک محله در میان جاذبه های گردشگری بارسلون ، دیدن کنید. این ناحیه تا قرن بیستم حتی بخشی از بارسلون نبود و به‌خاطر داشتن خیابان‌های باریک و میدان‌های کوچکش حس دنیایی متفاوت را دارد. گراسیا محله‌ای جوان، شیک و توریستی پر از دانشجویان و هنرمندان است، برای همین تعداد زیادی بار، کافه و فروشگاه‌های مستقل در آن پیدا می‌شود. اگر در آگوست و همزمان با رویداد جشن‌های محلی به گراسیا بروید، می‌بینید که ساکنان محله با همکاری هم تمام محله را تغییر می‌دهند تا آن را زیباتر کنند و هر خیابان به شکلی خاص و تخیلی تزیین می‌شود.

۱۳- پالائو دلا موزیکا کاتالانا ؛ تماشای اجرا در دنیایی سورئال

Palau de la Música Catalana از جاذبه های گردشگری بارسلون که برای موسیقی‌دان‌ها بسیار ارزشمند است
Palau de la Música Catalana از جاذبه های گردشگری بارسلون که برای موسیقی‌دان‌ها بسیار ارزشمند است

سالن پالائو دلا موزیکا کاتالانا (Palau de la Música Catalana)، یک سالن کنسرت قرن بیست و یکمی یکی دیگر از آثار ثبت شده‌ی بارسلون در میراث یونسکو است. این سالن را گائودی معاصر یعنی لوییس دومینیک ایمونتانر (Lluís Domènech i Montaner) و برای اورفئو کاتالا که یک انجمن کُر بارسلونایی است طراحی کرد. این ساختمان به دوره‌ای تعلق دارد که کارخانه‌داران ثروتمند کاتالان برای جان بخشیدن به هویت کاتالان به نسلی از هنرمندان و طراحان کمک‌های مالی می‌کردند. این سالن یک محل عالی برای اجراهای اپرا، سمفونی و موسیقی محلی است. برای تماشای اجراهای بی‌نظیر حتما با دیدن تقویم سالن از قبل برنامه‌ریزی کنید.

۱۴- میدان کاتالونیا ؛ جایی برای شروع ماجراجویی

Passeig de Gràcia از جاهای دیدنی بارسلون
Passeig de Gràcia از جاهای دیدنی بارسلون

این میدان بهترین محل ملاقات در شهر است و در سفر به بارسلون فراموش نکنید که در میان جاهای دیدنی بارسلون از این میدان هم دیدن کنید. میدان کاتالونیا درست در انتهای خیابان معروف پاسژ دگراسیای (Passeig de Gràcia) شیک و در ابتدای لاس رامبلاس قرار دارد. اگر می‌خواهید با دوستان‌تان هنگام عصر برای خوردن غذا بیرون بروید و یا قصد خرید دارید همه جا فقط اندازه‌ی چند دقیقه پیاده روی با شما فاصله دارد. الکورت انگلز (El Corte Inglés) که بزرگ‌ترین فروشگاه شهر بارسلونا است در این‌جا قرار دارد و برای پیدا کردن مسیر می‌توانید از داخل فروشگاه نقشه تهیه کنید.

۱۵- غذاهای بارسلونا ؛ دنیایی خوشمزه از طعم

pinchos bar barcelona
pinchos bar barcelona

در سفر به بارسلون ، یادتان باشد که غذاهای بین المللی شهر بارسلون عالی هستند و در میان آن‌ها سالن‌های نودل ژاپنی که در ۱۰ سال اخیر محبوب شده‌اند از سایرین بهتر هستند. توریسم غذایی امروزه در صنعت توریست معروف است و رستوران‌ها هم از جاذبه های گردشگری بارسلون به حساب می‌آیند. یکی دیگر از جاهای محبوب، سالن‌های سرو اسنک‌های «پینکوس باسکی» است. در پینکوس باسکی غذاهای خوشمزه‌ای مثل ماهی و سمبوسه سرو می‌شود.

این غذاها بر روی یک تکه نان بسته شده با خلال دندان برای مشتری آورده می‌شوند. برای خوردن اسنک معمولی کاتالان «پامب توماکوت» را امتحان کنید. این غذا از نان روستایی آغشته شده به مخلوط گوجه له شده و روغن درست می‌شود. معمولا از این ترکیب غذا برای تهیه ساندویچ یا بوکاتاها استفاده می‌کنند.

طعم خوش آروس نگر

Arròs negre
Arròs negre

هیچ غذایی در ناحیه‌ی ساحلی نمی‌تواند جای «آروس نگر» (Arròs negre) را برای وعده‌ی اصلی بگیرد. این غذا از برنج دمی و ماهی مرکب یا اختاپوس همراه با کرم پرچرب کاتالانی بعنوان دسر تهیه می‌شود. حتما به تورهای غذای موجود در بارسلونا نگاهی بیاندازید!

یک راهنمایی

حتما یک نگاهی بیاندازید به تورهایی که شهروندان بارسلونایی به‌صورت پیاده ارائه می‌دهند. این تورها روشی عالی برای شروع بازدید از شهر هستند و اطلاعات بیش‌تری از محیط را در ارائه می‌دهند. در این تورها نکاتی درباره‌ی آداب و رسوم مردم شهر و کارهایی که در طول اقامت باید از آن‌ها دوری کنید نیز خواهید آموخت.