کلان‌شهر تهران بناهای تاریخی، جاهای دیدنی و مکان‌های تفریحی بسیاری دارد؛ آن‌قدر که ممکن است بعضی نقطه‌های مهم توریستی‌اش از چشم پنهان بماند یا در شلوغی‌های خیابان‌هایش گم شود. بیش‌تر مسافرهای تهران، برای انجام کارهای تجاری و اداری به این شهر سفر می‌کنند و بیش‌ترشان نمی‌دانند، جاهای دیدنی تهران مانند گنجینه‌ای در این شهر جا گرفته‌اند. گنجینه‌هایی که قطعاً دیدن‌شان بعد از یک روز شلوغ کاری، حسابی حال آدم را سرجایش می‌آورد. با سفرزون، با پیشنهادهای بازدید از جاهای دیدنی تهران همراه شوید.

 

خیابان ولیعصر ، از قدیمی‌ترین مکان‌های دیدنی تهران

مهم‌ترین خیابان تهران است که البته یکی از زیباترین خیابن‌های دنیا هم به شمار می‌آید. طول این خیابان حدود ۱۸ کیلومتر است و در دوره‌های مختلف تاریخ تهران همیشه در میان لیست اولین دیدنی‌های تهران دیده می‌شد. مثلا کتاب‌های تاریخی می‌گویند که شمال خیابان ولیعصر تفرجگاه خانواده‌ی پادشاهان قاجار بوده است. یکی از علت‌های این محبوبیت درخت‌های چنار کهنسالی است که از ابتدای ساخت خیابان تا امروز نمایی شگفت انگیز ایجاد کرده است.

مبدا و مقصد خیابان کجاست؟

این خیابان شمالی‌ترین و جنوبی‌ترین نقطه‌های تهران را به هم وصل می‌کند. میدان راه آهن نقطه‌ی ابتدایی و میدان تجریش آخرین مقصد خیابان ولیعصر است. این خیابان را می‌توان مرکز کافه‌های هنری تهران دانست.

راه‌های دسترسی: برای رسیدن به این محل می‌توانید از مترو استفاده کنید. کافی است در خط ۴ مترو و ایستگاه تئاتر شهر (ایستگاه چهارراه ولیعصر سابق) از قطار پیاده شوید.

همچنین اگر قصد استفاده از اتوبوس را دارید می‌توانید با انتخاب ایستگاه چهارراه ولیعصر واقع در خط ۴ در این لینک از اتوبوس‌هایی که در این مسیر تردد می‌کنند مطلع شوید و از آن‌ها استفاده کنید.

خطوط اتوبوس‌رانی مثل خط راه‌آهن – تجریش، راه‌آهن – پارک‌وی و آزادی – تهرانپارس از جمله خطوطی هستند که اتوبوس‌های آنها از چهارراه ولیعصر عبور می‌کنند.

پارک های معروف خیابان ولیعصر

جاهای دیدنی تهران
مکان‌های دیدنی تهران

پارک ملت یکی از جاهای دیدنی تهران در پاییز

طبیعت خیابان ولیعصر و لذت بردن از آن تنها در قدم زدن در پیاده‌روی خیابان ولیعصر با درختان بلند قامتش خلاصه نمی‌شود. پارک های این خیابان آنقدر محبوب و مهم هستند که بدون هیچ تردیدی باید از آن‌ها دیدن کنید. پارک ملت را می‌توان بزرگ‌ترین پارکی دانست که در مسیر خیابان ولیعصر قرار گرفته است. این پارک قدیمی از مهم ترین جاهای دیدنی تهران است که در تقاطع اتوبان نیایش و ولیعصر قرار دارد. شگفتی های پارک از همان ابتدا پیش روی شماست. در ورودی با المان‌های شهری و مجسمه‌های مختلف تزئین شده است. فضای پارک مناسب عکاسی است و به ویژه در فصل پاییز و در اوج برگریزان بهترین لوکیشن برای عکس‌های شما است. پردیس سینمایی ملت نیز در این پارک قرار دارد.

جاهای دیدنی تهران
پارک ملت | جاهای دیدنی تهران در پاییز

راه‌های دسترسی: بهترین مسیر برای رسیدن به پارک ملت استفاده از خط هفت اتوبوس‌های BRT (تندرو) است. باید در ایستگاه نیایش یا پارک ملت از اتوبوس پیاده شده و قدم زنان به پارک بروید. خط هفت شامل اتوبوس های مسیر چهارراه پارک وی به راه آهن و تجریش به راه آهن می شود.همچنین از میدان ونک سوار تاکسی های تجریش شده و روبه روی پارک پیاده شوید، توجه داشته باشید که خیابان ولیعصر از پارک وی به سمت جنوب یک طرفه است و تنها با اتوبوس های BRT می توان به سمت جنوب خیابان رفت.

 

جاهای دیدنی تهران

پارک ساعی ، پارکی بی‌نظیر در بین جاهای دیدنی تهران

فستیوال درختان سرو تهران را می‌توانید در پارک ساعی ببینید. این پارک از جاهای دیدنی تهران و یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین پارک‌‌های تهران است که در بخشی از آن، که به باغ ژاپنی معروف است، پرندگان نگهداری می‌شوند.در این پارک از امکانات تفریحی مانند زمین بازی، زمین اسکیت، زمین تنیس روی میز، فضای سبز و آلاچیق نیز استفاده کنید.

جاهای دیدنی تهران
پارک ساعی از جاهای دیدنی تهران

راه‌های دسترسی: برای رسیدن به پارک ساعی می‌توانید از اتوبوس‌های خط راه‌آهن – تجریش یا راه‌آهن – پارک‌وی استفاده کنید و در یکی از ایستگاه‌های «آبشار» یا «پله سوم» از اتوبوس پیاده شده و به پارک ساعی برسید. همچنین می‌توانید با تاکسی از سراسر تهران به میدان ونک رفته و با اتوبوس‌های یاد شده با طی کردن ۳ ایستگاه به سمت جنوب به ایستگاه «آبشار» برسید و به پارک ساعی بروید.

باغ موزه سینما تهران باغی دیدنی در بین جاهای دیدنی تهران در پاییز

در خیابان ولیعصر و نرسیده به میدان تجریش باغ قدیمی و زیبایی وجود دارد که در انتهای آن عمارت تاریخی قرار گرفته است. باغ فردوس یکی از معروف‌ترین باغ‌های تهران است که امروزه به همراه عمارت آن به باغ موزه سینما تغییر کاربری داده و یکی از جاهای دیدنی تهران . قدم زدن در پاییز این باغ را از دست ندهید.

جاهای دیدنی تهران
جاهای دیدنی تهران در پاییز | باغ فردوس

بازار تجریش، رنگی‌ترین بازار تهران

بازار تجریش جاهای دیدنی تهران
بازار تجریش تهران ، خرید به سبک سنتی

تجربه‌ی گشت زدن در بازار یکی از لذت بخش‌ترین تجربه‌هایی است که در هر شهر می‌توانید داشته باشید. اما بازار تجریش را می‌توان یکی از جاهای دیدنی تهران داسنت که گردشگری ‌ترین نقطه‌ی تجاری این شهر نیز محسوب می‌شود. حتی اگر قصد خرید ندارید دیدن این نقطه از شهر می‌تواند حالتان را زیر و رو کند. تجریش همیشه یکی از اولیت‌های اصلی در لیست مکان‌های دیدنی تهران برای بازدید و خرید بوده است.

چرا به بازار تجریش برویم؟

علاوه بر جذابیتی که معماری قدیمی و حجره‌های گنبدی شکل این بازار می‌تواند برای شما داشته باشد، دیدن رنگ‌ها و زیبایی‌های مواد غذایی شما را به وجد خواهد آورد. این بازار نمایشگاهی است از مواد غذایی، سبزیجات و میوه‌هایی که با نظم و زیبایی و با طراوت بی انتها کنار هم چیده شده‌اند. علاوه‌بر این می‌توانید اشیایی مانند چینی، ترمه و ظروف مسی را برای سوغات و یادگاری خریداری کنید.

نشانی: تهران، میدان تجریش

آدرس بازار تجریش روی نقشه گوگل

راه‌های دسترسی: برای دسترسی به بازار تجریش می‌توانید از مترو تهران استفاده کنید. باید در آخرین ایستگاه خط یک مترو؛ ایستگاه تجریش از قطار پیاده شده و پس از خروج از خروجی جنوبی ایستگاه با پنج دقیقه پیاده‌روی در خیابان شهرداری به سمت غرب به ورودی بازار تجریش برسید. همچنین می‌توانید از تاکسی‌هایی که از تمام نقاط شهر مانند پایانه شهید نظری در میدان آزادی، به میدان تجریش تردد می‌کنند استفاده کنید. اگر قصد سفر با اتوبوس به بازار تجریش را دارید می‌توانید از خط BRT راه‌آهن – تجریش استفاده کنید و یا در این فهرست ایستگاه تجریش از خط یک مترو را انتخاب کرده و از اتوبوس‌هایی که به میدان تجریش تردد می‌کنند با خبر شده و از آن‌ها استفاده کنید.

برج آزادی ، تصویر تهران قدیم

جاهای دیدنی تهران
برج آزادی| نماد تهران جدید و قدیم

از گذشته تا امروز، خیلی‌ها تهران را با برج یا «میدان آزادی» می‌شناسند؛ برجی که در سال ۱۳۴۹ شمسی ساخته شده و به‌خاطر قرار گرفتن در ورودی غربی شهر و همین‌طور نزدیکی به پایانه‌ی مسافربری غرب، اولین بنایی است که نظر مسافران جاده‌های غربی تهران را به خود جلب می‌کند. این بنای معروف، امکانات مختلفی مثل سالن نمایش، نگارخانه، کتابخانه، موزه و… دارد. برج آزادی در لیست بهترین جاهای دیدنی تهران در شب است که نمای فوق‌العاده‌ای نیز دارد.

نشانی: میدان آزادی.

قیمت بلیط: ۸ هزار تومان

راه‌های دسترسی: برای دسترسی به برج آزادی می‌توانید از متروی خط چهار استفاده کنید. پس از خروج از ایستگاه مترو با کمی پیاده روی به میدان می‌رسید. همچنین از پایانه‌های تاکسی‌رانی و خطوط BRT به این میدان می‌رسید.

برج میلاد ، نمادی از تهران جدید

جاهای دیدنی تهران
برج میلاد | جاهای دیدنی تهران

یکی از جاهای دیدنی تهران که خوراک جوان‌ترهاست، «برج میلاد» است که در سال ۱۳۸۷ شمسی ساخته شد تا نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران را تامین و در عین‌حال عنوان «بلندترین برج ایران» و «ششمین برج بلند مخابراتی جهان» را از آن خود کند. امروز همه‌ی مردم ایران برج میلاد را می‌شناسند، به‌خصوص که در این برج خدمات متنوعی در زمینه‌های تجاری، رستوران، مرکز همایش، خدمات گردشگری و تفریحی و… ارائه می‌شود.

نشانی: بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، کنارگذر اختصاصی برج میلاد.

راه‌های دسترسی: برای دسترسی به برج میلاد خود را با اتوبوس و تاکسی خود را به بزرگراه همت و بیمارستان میلاد برسانید. از اینجا می توانید دوباره تاکسی هایی را به سمت گیت ورودی برج میلاد می رسانند. درون محوطه باید ۳۰۰ مسیر پیاده روی کنید تا به ابتدای محوطه برج برسید. با وسیله شخصی می توانید از یکی از مسیرهای زیر خود را به برج میلاد تهران برسانید:

بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، کنار گذر اختصاصی برج میلاد
بزرگراه حکیم غرب، بعد از بزرگراه چمران، ورودی اختصاصی برج میلاد
بزرگراه همت شرق، خروجی بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری جنوب، پل کابلی اختصاصی برج میلاد

موزه‌ هنر‌های معاصر ، نمایشگاهی از هنر نو

موزه‌ی هنرهای معاصر| جاهای دیدنی تهران
موزه‌ی هنرهای معاصر| خانه‌ی بزرگ‌ترین گنجینه‌ی هنر مدرن خارج از اروپا و آمریکا

موزه‌ هنرهای معاصر تهران، از معروف‌ترین جاهای دیدنی تهران و موزه‌های هنری ایران است که بزرگ‌ترین گنجینه‌های هنر مدرن خارج از اروپا و آمریکای شمالی را در دل خود جا داده است. این موزه مالک یکی از ۵ تا ۱۰ مجموعه‌ی مهم هنر نوگرا در دنیاست و ۹ گالری دارد: ۳ نمایشگاه شامل بیش از ۴ هزار اثر از نقاشان و هنرمندان ایران و جهان در گنجینه‌ی دایمی موزه و ۶ گالری که به نمایشگاه‌های موقتی و فصلی اختصاص دارد. موزه‌ی هنرهای معاصر یکی از آن مکان‌های دیدنی تهران است که دوست‌داران هنر گهگاه برای عوض شدن حال‌شان باید راهی‌اش شوند. فقط یادتان باشد این موزه روزهای تعطیل باز نیست و حتما قبل از عازم شدن از باز بودنش مطمئن شوید.

نشانی: خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله.

قیمت بلیط: ۵ هزار تومان

آدرس موزه هنرهای معاصر روی نقشه گوگل

راه‌های دسترسی: برای دسترسی به موزه هنرهای معاصر تهران می‌توانید در ایستگاه مترو میدان انقلاب اسلامی در خط ۴ مترو تهران از قطار پیاده شده و از آنجا با تاکسی در خیابان کارگر شمالی به پارک لاله و ورودی موزه هنرهای معاصر برسید که مسیر نسبتا کوتاهی دارد. همچنین، اتوبوس‌های مسیر میدان آزادی – میدان هفت تیر و میدان آزادی – میدان ولیعصر در ضلع جنوبی پارک لاله ایستگاه دارند و از آنجا با پنج دقیقه پیاده‌روی به موزه می‌رسید. اگر قصد استفاده از تاکسی دارید می‌توانید از تاکسی‌هایی استفاده کنید که از بلوار کشاورز، خیابان فاطمی و خیابان کارگر شمالی تردد می‌کنند. از میدان ولیعصر، میدان دکتر فاطمی، میدان هفت تیر و انقلاب اسلامی به ورودی‌های مختلف اطراف پارک لاله تاکسی تردد می‌کند و می‌توانید پس از پیاده شده شدن از تاکسی به سمت موزه هنرهای معاصر بروید.

تئاتر شهر ، پاتوق هنرمندان تهرانی

تئاتر شهر| از زیباترین سالن‌های تئاتر ایران
تئاتر شهر | از زیباترین سالن‌های تئاتر ایران

تئاتر شهر، تنها سالن نمایش بدون حصار ایران است که در دل «پارک دانشجو» تهران جا خوش کرده و با معماری بی‌نظیرش بازدیدکننده‌های بسیاری را سمت خودش می‌کشد. ساختمان تئاتر شهر، شکلی دایره‌وار دارد و در ساختمانش ترکیبی جالب از کاشی و آجر به‌کار رفته که از «برج طغرل» در شهر ری الهام گرفته و همچنین معماری تماشاخانه‌های ایرانی را تداعی می‌کند.

مجموعه‌ی تئاتر شهر،به عنوان یکی از جاهای تفریحی تهران ، شامل تالار اصلی، «‏تالار چهارسو»، «تالار قشقایی»، «تالار سایه» و کارگاه نمایش است که به‌همراه سالن انتظار، کافه‌تریا، کتاب‌خانه، مرکز اسناد، کتاب‌فروشی و بخش‌های دیگر، یکی از بهترین مجموعه‌های فرهنگی و هنری تهران را پدید آورده است. اگر دل‌تان می‌خواهد در سفر به تهران یک تئاتر خوب را ببنید، تئاتر شهر را از دست ندهید. علاوه بر این‌که ممکن است خوش شانس باشید و یکی دو نفر از بازیگرهای محبوب‌تان را هم در یکی از زیباترین جاهای دیدنی تهران از نزدیک ملاقات کنید.

نشانی: چهارراه ولی‌عصر.

آدرس تئاتر شهر روی نقشه گوگل

راه‌های دسترسی: بهترین راه دسترسی به تئاترشهر تهران، استفاده از مترو است. به وسیله‌ی خط چهار مترو می‌توانید به ایستگاه تئاتر شهر برسید.

کاخ موزه‌ سعدآباد ، جست‌و جو در حیاط تاریخ

جاهای دیدنی تهران کاخ موزه سعدآباد
کاخ موزه‌ سعدآباد | یکی از زیباترین کاخ‌های سلطنتی ایران

یکی از جاهای دیدنی تهران که می‌‌تواند یک روز تعطیل را به یک روز به‌یاد ماندنی تبدیل کند، «کاخ موزه‌ سعدآباد» است. مجموعه‌ی فرهنگی و تاریخی سعدآباد، مجموعه‌ی عمارت‌ها و کاخ‌های خاندان «پهلوی» است که در «دربند»، یکی از خوش‌آب‌و‌هواترین مناطق تهران ساخته شده است. این مجموعه حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه‌سار، قنات، باغستان، گل‌خانه و… دارد و چهار دوره‌ی تاریخی قاجار، پهلوی اول، پهلوی دوم و پس از انقلاب اسلامی را به چشم دیده است. بعد از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷، این مجموعه به شکل موزه درآمد. کاخ فعلی «ریاست جمهوری» در جوار این مجموعه قرار دارد و از کاخ «ملکه‌ی مادر» نیز برای پذیرایی از مهمانان خارجی دولت استفاده می‌شود.

نشانی: خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری.

قیمت بلیط: ۲ هزار و ۵۰۰ تومان

آدرس کاخ موزه سعد آباد روی نقشه گوگل

راه‌های دسترسی: سعدآباد دو درب ورودی اصلی دارد:

درب دربند:

وسیله نقلیه عمومی: هر جای تهران که هستید با متروی خط ۱ به آخرین ایستگاه آن (تجریش) بیایید. با استفاده از اتوبوس های خطوط مختلف نیز می‌توانید به میدان تجریش بیایید. میدان تجریش (ابتدای خیابان جعفری) و میدان قدس (جنب ایستگاه مترو) تاکسی‌هایی برای رسیدن به میدان دربند دارند.

خودرو شخصی: از میدان تجریش خیابان دربند (ضلع شمالی میدان) را تا انتها بالا بیایید تا به میدان دربند برسید. مجموعه فاقد پارکینگ است و شما باید در میدان و یا اطراف آن خودرو خود را پارک کنید.

درب زعفرانیه:

وسیله نقلیه عمومی: هر جای تهران که هستید با متروی خط ۱ به آخرین ایستگاه آن (تجریش) بیایید. با استفاده از اتوبوس‌های خطوط مختلف نیز می‌توانید به میدان تجریش بیایید. میدان تجریش تا ورودی زعفرانیه سعدآباد فاقد خطوط تاکسی رانی مستقیم است. باید درضلع غربی میدان تجریش (خیابان شهید ملکی) تاکسی‌های آصف یا اسدآباد را سوار شوید و سر خیابان شهید طاهری پیاده شوید. سپس باید حدود ده دقیقه تا سعدآباد پیاده بیایید.

خودرو شخصی: از میدان تجریش به خیابان ولیعصر وارد شوید. خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه سابق) درسمت راست شماست. آن‌را تا انتها بیایید. بعد از چراغ قرمز دست راست وارد خیابان شهید طاهری شده و آن را نیز تا انتها بیایید. مجموعه فاقد پارکینگ است و شما باید در خیابان‌های اطراف خودرو خود را پارک نمایید.

پیشنهاد ویژه: اگر از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنید و در ابتدای ورود نیاز به مراجعه به واحد روابط عمومی و یا حراست ندارید، ورودی دربند برای شما راحت تر خواهد بود.

اگر از خودرو شخصی استفاده می‌کنید در خیابان‌های اطراف درب زعفرانیه جای پارک راحت تر پیدا می‌کنید.

موزه‌ جواهرات ملی ایران ، درخشان‌ترین موزه ایران در بین جاهای دیدنی تهران

جاهای دیدنی تهران
موزه‌ جواهرات ملی | از جاهای دیدنی تهران

خزانه‌ی فعلی موزه‌ جواهرات ملی ایران، یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی‌ تهران و ایران است! در این موزه، جواهرات سلطنتی مربوط به دوره‌های «صفوی»، «افشار»، قاجار و پهلوی به نمایش گذاشته شده است؛ جواهرات معروفی مثل «الماس دریای نور»، «جقه‌ی نادری»، تاج «فرح پهلوی»، تاج «کیانی»، «کره‌ی جواهرنشان»، «تخت طاووس»، «تخت نادری» و… در این موزه منتظرتان هستند. موزه‌ی جواهرات ملی ایران در حال حاضر به‌عنوان خزانه‌ در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی است.

نشانی: خیابان فردوسی، مقابل سفارت ترکیه.

قیمت بلیط: ۶ هزار تومان

آدرس موزه جواهرات ملی روی نقشه گوگل

راه‌های دسترسی: برای دسترسی به موزه جواهرات ملی می‌توانید از اتوبوس های خط جمهوری-بهارستان استفاده کنید و در تقاطع خیابان جمهوری و فردوسی پیاده شوید و با چند دقیقه پیاده روی به ساختمان بانک مرکزی و خزانه برسید.

همچنین نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به خزانه ملی ایستگاه مترو امام خمینی است. از هر ایستگاه مترو تهران که سوار خط شوید، باید خود را به این ایستگاه برسانید. از ایستگاه که بیرون آمدید راه خیابان فردوسی را در پیش بگیرید و بعد از چند دقیقه پیاده روی می‌توانید به ساختمان بانک مرکزی و خزانه برسید.

باغ‌ گیاه‌شناسی ، گشت و گذار در هفت اقلیم

باغ‌ موزه‌ی گیاه‌شناسی | جاهای دیدنی تهران
باغ‌ گیاه‌شناسی | تفریح و طبیعت باهم در تهران

باغ گیاه‌شناسی ملی ایران، یکی از جاهای دیدنی تهران و بزرگ‌ترین باغ‌های گیاه‌شناسی جهان و شامل ۳ هزار گونه از گیاهان درختچه‌ای، بوته‌ای و درختی است؛ یک باغ با طبیعتی خیره‌کننده و گیاهان جورواجوری که از سراسر ایران و جهان یک‌جا جمع شده‌اند. اگر اهل طبیعت و گل و گیاهید، در سفر به تهران، فراموش نکنید که باغ گیاهشناسی یکی از جاهای تفریحی تهران است که از گشتن در آن لذت خواهید بود. فقط یادتان نرود چون این باغ بیرون از شهر قرار گرفته، برای دیدنش دست‌کم نصف روز زمان می‌خواهید. همین‌طور بهترین فصل دیدن باغ، بهار است.

نشانی: اتوبان تهران-کرج، خروجی پیکان‌شهر، آزادشهر،۲۰ متری سرو آزاد، بلوار باغ گیاه‌شناسی ملی ایران.

قیمت بلیط: ۱۰ هزار تومان

راه‌های دسترسی:

۱-بزرگراه تهران –کرج،خروجی پیکانشهر،شهرک سرو آزاد ،خیابان شهید گودرزی،خیابان هشتم غربی.

۲-ایستگاه مترو ایران خودرو، شهرک سروآزاد،خیابان شهید گودرزی،خیابان هشتم غربی.

مجموعه‌ ورزشی انقلاب ، ورزش به سبک تهران

جاهای دیدنی تهران
مجموعه‌ انقلاب | اهالی ورزش و تندرستی خوب آن را می‌شناسند

مجموعه‌ ورزشی انقلاب را به‌خاطر موقعیت جغرافیایی ویژه و هوای پاکش، «نگین سبز تهران» نامیده‌اند. این مجموعه ۱۰ هزار متر مربع فضای فرهنگی و ۶۰ هکتار فضای سرپوشیده و روباز ورزشی دارد. این مجموعه کامل‌ترین امکانات را در رشته‌های «گلف»، «تنیس»، «اسکواش»، «والیبال»، «بسکتبال»، «فوتبال»، «شنا»، «سونا»، «بدن‌سازی»، «کارتینگ» (ماشین‌سواری)، ماهی‌گیری و ورزش‌های رزمی در اختیار علاقه‌مندان این ورزش‌ها می‌گذارد. «جاده‌ی تندرستی» به طول حدود ۲ هزار و ۵۰۰ متر از زیباترین بخش‌های مجموعه‌ی ورزشی انقلاب است که مثل نواری به‌دور زمین‌های زیبای گلف آن می‌پیچد.

نشانی: ونک، خیابان سئول.

قیمت بلیط: ۱۴ هزار تومان (مهمان داخلی) / ۲۱ هزار تومان (مهمان خارجی)

آدرس مجموعه ورزشی انقلاب روی نقشه گوگل

راه‌های دسترسی: برای دسترسی به باشگاه انقلاب می‌توانید از متروی شهید صدر استفاده کنید.

بازار تهران ، نماد فرهنگ پایتخت نشینان

جاهای دیدنی تهران
بازار تهران | نبض اقتصاد ایران از جاهای دیدنی تهران

بازار تهران از قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و در عین حال، زنده‌ترین بناهای تهران است که همیشه پر است از خریدار و فروشنده و گردشگر. بنای اولیه‌ی بازار مربوط به سال‌های ۹۰۰ تا ۹۲۰ هجری شمسی است. بخش‌های قدیم بازار تهران با سقف‌هایی به‌ شکل طاق و گنبد ساخته شده و روشنایی این قسمت از بازار، از روزنه‌هایی که در گنبدهای آجری وجود دارد، تأمین می‌شود. مجموعه‌ی بازار تهران، همچنان به‌عنوان یکی از فعال‌ترین قطب‌های اقتصادی تهران شناخته می‌شود. اگر دل‌تان یک خرید ارزان و به‌صرفه می‌خواهد، بازار تهران را فراموش نکنید. فقط یادتان باشد بازار روزهای تعطیل، باز نیست. این بازار در فهرست جاهای دیدنی تهران قرار دهید و از آن بازدید کنید.

همین‌طور «کاخ گلستان»، از دیدنی‌ترین کاخ موزه‌ها و جاهای تفریحی تهران ، چسبیده به بازار ساخته شده است و می‌تواند در سفر به تهران، طی یک صبح تا عصر هم کاخ گلستان را ببینید و هم بعد از نوش‌جان کردن یک چلوکباب حسابی در رستوران «مسلم»، «نائب» یا «شرف الاسلام» بازار، بروید سراغ خرید سوغاتی‌های به‌صرفه و جورواجور.

نشانی: خیابان ۱۵ خرداد.

آدرس بازار تهران روی نقشه گوگل

راه‌های دسترسی: دسترسی با مترو به بازار تهران به وسیله خط یک، تجریش – کهریزک از ایستگاه‌های خیام و ۱۵خرداد می‌توانید به بازار بروید.

دسترسی با تاکسی به بازار تهران اغلب پایانه‌های بزرگ تاکسی مانند صادقیه و آزادی، خطی برای بازار تهران دارند.

بوستان جمشیدیه ، کوه‌نوردی همراه با خوش‌گذرانی در جاهای دیدنی تهران

جاهای دیدنی تهران
بوستان جمشیدیه | از معروف‌ترین بوستان‌های تهران

«بوستان جمشیدیه» یا «پارک سنگی جمشیدیه»، معماری متفاوتی نسبت به پارک‌های دیگر تهران دارد. در این پارک یک آبشار مصنوعی، یک حوض زیبا و تعدادی سازه‌های هنری تجسمی قرار دارد. کفپوش‌های سنگی ناهموار بوستان جمشیدیه، طبیعت بوستان‌های جنگلی را تداعی می‌کند و تخته‌سنگ‌های تغییرشکل یافته هم حیوان‌های مختلف را به ذهن می‌آورند. بالای پله‌های پشت آبشار و در طبقه‌های بالایی پارک، چشم‌انداز زیبا از شهر تهران انتظار‌تان را می‌کشد. نگارستان جمشیدیه، آمفی‌تئاتر، برکه، آلاچیق، قفس پرندگان، تندیس‌های جورواجور با مفهوم‌های مختلف طبیعی و فرهنگی و عرفانی، رستوران، آب‌نما و سرویس بهداشتی، از دیگر امکانات بوستان جمشیدیه است. پارک جمشیدیه از آن جاهای دیدنی تهران است که هوایش خوراک پیاده‌روی ۲ نفره و جمعی است؛ پس تاکید می‌کنیم که تنها نروید.

نشانی: خیابان شهید باهنر (نیاوران)، خیابان فیضیه، خیابان امیدوار.

آدرس پارک جمشیدیه روی نقشه گوگل

راه‌های دسترسی: برای رسیدن به پارک جمشیدیه باید اول خود را به میدان تجریش برسانید. برای این کار می‌توانید در ایستگاه مترو تجریش در خط یک مترو از ایستگاه خارج شوید یا با بی‌آر‌تی‌های مسیر میدان راه‌آهن – تجریش و تاکسی‌هایی که از سراسر شهر به میدان تجریش می‌روند استفاده کنید. از میدان تجریش هم می‌توانید با تاکسی‌هایی که از سمت میدان قدس به پارک جمشیدیه می‌روند به پارک برسید. همچنین در خیابان نیاوران می‌توانید از خیابان فیضیه و امیدوار به پارک جمشیدیه برسید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تهران کلیک کنید.


دربند و درکه ، ییلاق‌هایی خوش آب و هوا

اگربه دنبال فهرست کردن اسامی جاهای دیدنی تهران هستید، دربند و درکه را فراموش نکنید. با توسعه‌ی تهران و از بین رفتن باغ‌های شهر، گذراندن ساعاتی در منطقه‌ای مانند دربند، شما را با خاطرات تهران گره می‌زند و فرصت این را دارید که یک نفس عمیق بکشید. کوچه پس کوچه‌های دربند با آن خانه‌های کوچک و بزرگ ویلایی، سرشاژ از انرژی های خوبی است که خستگی را از شما می‌گیرند. بازدید از این منطقه را از دست ندهید.

جاهای دیدنی تهران
درکه یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران

راه‌های دسترسی: باید خود را به میدان تجریش برسانید.  شما می‌توانید با استفاده از اتوبوس‌های خط بی آر تی (تندرو) راه آهن – تجریش و یا با خط یک متروی شهری (خط کهریزک-تجریش) و یا تاکسی‌های درون شهری به این میدان برسید. از آنجا هم می‌توانید با تاکسی‌های خط دربند-تجریش راه خیابان دربند را در پیش بگیرید و در میدان سربند از ماشین پیاده شوید.

درکه از دیگر جاهای دیدنی تهران است که جذابیتی تفریحی دارد. اگر اهل پیاده روی و کوهنوردی هستید، درکه را از دست ندهید. در این مسیر، صدای رودخانه با شماست و آسمان بالای سرتان آبی و پاک است. در مسیر پیاده روی‌تان ، شکم گردی را فراموش نکنید و از محلی‌های خرید کنید.

راه‌های دسترسی: نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به درکه، ایستگاه میدان تجریش در انتهای خط یک (خط قرمز تجریش-کهریزک) است. پس از پیاده شدن از این ایستگاه، با تاکسی، اتوبوس یا مینی بوس می‌توانید خود را به درکه برسانید.

همچنین می‌توانید از خط ۴ اتوبوس های تندروی بی آر تی (ترمینال جنوب-   پایانه پارک وی) یا خط ۱ اتوبوس های تندرو (راه آهن- تجریش) استفاده کنید. در ایستگاه پارک وی پیاده شده و به سمت نمایشگاه بین المللی حرکت کنید. در کنار پمپ بنزین ولنجک (کنار نمایشگاه بین المللی) تاکسی‌هایی برای رسیدن به درکه هست که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

کاخ گلستان ، بازی رنگ و نور تاریخ

جاهای دیدنی تهران
جاهای دیدنی تهران | کاخ گلستان

کاخ گلستان مجموعه‌ای فاخر و ارزشمند در میان جاهای دیدنی تهران است. این کاخ وسیع که آثار تاریخی بسیاری را در قلب خود نگهبانی می‌کند. این اثر از دوران صفوی در تهران، شروع به رشد کرد اما چندان مشهور نبود. اوج بر زبان افتادن این مجموعه در زمان حکومت زندیه بود. اما با روی کار آمدن خاندان قاجار، و انتخاب تهران به‌عنوان پایتخت، رفته رفته به شکوه و زیبایی این اثر افزوده شد و در هر دوره‌ای بخشی تازه به آن اضافه شد. در زمان ناصرالدین شاه نیز نشانه‌هایی از معماری اروپایی به بنای کاخ گلستان ملحق شد. این اثر شگفت‌انگیز در دوم تیرماه ۱۳۹۲ خورشیدی و در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن، پایتخت کامبوجبه عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید.

میدان حسن آباد ، هشت گنبدان با شکوه

جاهای دیدنی تهران
جاهای دیدنی تهران

میدان حسن آباد یکی از خاص‌ترین میدان های تهران است. این میدان با معماری ویژه‌ی خود چشم همه‌ی مردم شهر و مسافران را متعجب می‌کند. میدان حسن آباد که اسامی مختلفی را داشته چهارگوشه‌ای است دلربا. نام نهایی میدان هم‌نام با وارث اراضی آن، یعنی حسن فرزند میرزا یوسف آشتیانی است. از نام‌‎های قبلی این میدان می‌توان به این موارد اشاره کرد: میدان ملک‌المتکلمین، میدان هشت گنبد، میدان پهلوی و میدان ۳۱ شهریور اشاره کرد. ساخت و سازهای مختلفی در دوره‌های متفاوت در شکل این بنا رخ داد. در نهایت با همت شهرداری و سازمان میراث فرهنگی شکل امروزی آن ثابت ماند.

راه‌های دسترسی: دسترسی به این میدان از طریق متروی حسن آباد به راحتی ممکن است.

کاخ نیاوران ، خاطرات قجر تا پهلوی

مجموعه‌ی نیاوران در ابتدا کاخ کوچکی بود که در نزدیکی روستای گُرده به بنا شد. این کاخ در زمینی ساخته شد که پیش از آن نیزار بود. به همین دلیل کاخ نی‌آوران نام گرفت. باغ ییلاقی فتحعلی شاه، اولین بنای ساخته شده در این مجموعه بود. بنای کوشک احمد شاهی آخرین ساختمان به جا مانده از قجر در نیاوران است. پس از به روی کارآمدن خاندان پهلوی، محمد رضا شاه دستور بنای کاخ نیاوران را صادر کرد. این اثر در سال  ۱۳۴۶ به اتمام رسید.  کاخ نیاوران محلی برای زندگی پادشاه و فرزندانش بود و تا روزهای آخر هم آن‌ها در همین مکان سکونت می‌کردند. پس از انقلاب و با گذشت چند سال، درهای کاخ برای بازدید عمومی گشوده شد. این کاخ در حال حاضر به موره تغییر کاربری داده است. کاخ نیاوران از زیباترین جاهای دیدنی تهران است.

راه‌های دسترسی:

۱- با استفاده از مترو می‌توانید به تجریش بروید و از آنجا با تاکسی و اتوبوس به نیاوران بروید.

۲- از خط بی آر تی راه آهن-تجریش استفاده کنید و خودتان را به تجریش برسانید و با استفاده از وسایل نقلیه دیگر به نیاوران برسید.

۳-پایانه های تاکسیرانی دارای تاکسی هایی به مقصد تجریش هستند. می‌توانید از طریق آنها به تجریش و سپس با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به نیاوران بروید.

موزه مقدم ، خانه‌ای برای لحظاتی صمیمی

اگر در میان جاهای دیدنی تهران به دنبال جایی برای گذراندن لحظه‌هایی آرام هستید، ما به شما خانه مقدم را پیشنهاد می‌کنیم. این خانه تاریخی که یکی گرانقیمت ترین خانه‌های خاورمیانه محسوب می‌شود، میراث خاندان مقدم است. آخرین ساکن این خانه، محسن مقدم و همسرش بودند و پس از آن خانه به وقف دانشگاه تهران درآمد. این خانه در حال حاضر کاربری موزه دارد و عموم مردم می‌توانند از آن بازدید کنند. خانه موزه مقدم ترکیبی از معماری ایرانی و المان‌های اروپایی است. بازدید از این خانه شما را به جهان خیال می‌برد. این فرصت را از دست ندهید.

راه‌های دسترسی: بهترین راه دسترسی به این موزه از طریق مترو حسن آباد است.

عمارت مسعودیه ، گردشی در تاریخ قاجار

عمارت مسعودیه | از جاهای دیدنی تهران
عمارت مسعودیه | از جاهای دیدنی تهران

راه رفتن در میدان بهارستانِ تهران، آشوب روزهایی که بر شهر گذشته است را برملا می‌کند. بسیاری از بناهای تاریخی مانند ساختمان مجلس شورای ملی (مجلس دوره مشروطه) و مجلس شورای اسلامی در اطراف این میدان قرار دارند. این میدان تنها یک محیطِ دایره‌ایِ گل‌کاری شده در وسطِ خیابان نیست، بلکه وجود مهم‌ترین بناهای تهران در گوشه‌ گوشه‌اش، آن را به یکی از باشکوه‌ترین مناطق دیدنی تهران تبدیل کرده است. یکی از مهم‌ترین این بناها، عمارت مسعودیه‌ست که با ورود به آن، احساس می‌کنید به زمان قاجار رفته‌اید. این بنا در زمان قاجار و به دستور مسعود میرزا حاکم اصفهان، ملقب به ظل‌السلطان، ساخته شد. حال و هوای صبح یا عصرِ عمارت مسعودیه و قدم زدن در حیاطش، همان چیزی است که از گردشِ یک روزه در پایتخت انتظار دارید.

وقتی از در عمارت داخل می‌روید، در دو طرف پیاده‌رویِ سنگ‌فرش شده، درختان بلندی را می‌بینید که نوک برگ‌هایشان به هم می‌رسد و آسمان را شبیه روزنه روشنی نشان می‌دهند که هوا را به جریان می‌اندازد. این عمارت که یکی از جاهای دیدنی تهران است ، پنج عمارت دارد که هرکدامشان، مملو از گچ‌بری، کاشی‌کاری، خطاطی، نقاشی دیواری و به طوری کلی تزئینات نفیس، تقسیم‌بندی‌های فضایی و عملکردهای متنوع است. عمارت مسعودیه یکی از دیدنی های تهران در هر فصلی است، خصوصا فصلِ پاییز. پاییزِ این عمارت، شکوه و شِکوه روزهای گذشته را در رنگ‌های گرم و سردش منعکس می‌کند و لذت دیدنش وصف نشدنی است.

نشانی: تهران، خیابان جمهوری، نرسیده به بهارستان، خیابان ملت، تقاطع خیابان اکباتان

راه‌های دسترسی: اگر دوست دارید با مترو از این مکانِ دیدنی بازدید کنید، باید با خط ۲ مترو به ایستگاه ملت بروید و بعد از خارج شدن از ایستگاه، در خیابان ملت به سمت خیابان اکباتان که ورودیِ عمارت در این خیابان است، به مسیرتان ادامه دهید.

البته شما می‌توانید یک ایستگاه قبل از ملت، یعنی بهارستان، از مترو پیاده شوید و به سمت ضلع جنوب غرب میدان بهارستان حرکت کنید تا به عمارت مسعودیه برسید. این یکی از ارزان‌ترین و راحت‌ترین راه‌های دسترسی به عمارت است.

یکی دیگر از راه‌های رفتن به این جاذبه گردشگری، استفاده از اتوبوس‌هایی‌ست که در میدان بهارستان توقف می‌کنند. یکی از آنها، خط اتوبوس‌های میدان بهارستان-میدان جمهوری است.

ساعت بازدید: شما می‌توانید از ساعت ۹ صبح تا ۸ شب از این مکان دیدن کنید. البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از رفتن با شماره

۰۲۱-۳۳۹۹۲۰۱۲ تماس بگیرید تا از ساعت‌های دقیق بازدید اطلاع پیدا کنید.

پل طبیعت از مکان‌های دیدنی تهران با نمایی متفاوت از پایتخت

پل طبیعت تهران | از جاهای دیدنی تهران
پل طبیعت تهران | از جاهای دیدنی تهران

شاید بتوان گفت احداث پل طبیعت در سال‌های اخیر، یکی از بهترین تصمیمات شهرسازی بوده است. این پل زیبا بر فراز اتوبان مدرس قرار دارد و پارک طالقانی در شرق و پارک آب و آتش در غرب را به هم متصل می‌کند. همه ما پل‌هایی که محل عبور و مرور ماشین‌ هستند را به وفور دیده‌ایم، اما پلی که بتوان رویش قدم زد و در عین حال، بین دو پارک معروف تهران رفت و آمد کرد، کمتر در ایران ساخته شده است. پل طبیعت یکی از جاذبه‌های گردشگری تهران است که هم می‌توان به قصد پیاده‌روی به آنجا رفت و اتوبان را زیر پا دید، و هم می‌توان از دیگر مکان‌های اطرافش که در پارک آب و آتش یا طالقانی قرار دارند، دیدن کرد. فانوس دریایی بوستان بنادر، برج‌های آتش بوستان ابراهیم و گنبد مینا از جمله مکان‌های دیدنی‌ای است که بازدیدشان، پیاده‌روی شما را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

اگر اهل گشتن در شب هستید، حتما پیاده‌روی روی این پل را تجربه کنید. شما می‌توانید یک دوربین با خود ببرید و هنگام نورپردازی، عکس‌های زیبایی از نمای بالای تهران بگیرید. اگر هم دوست داشتید، می‌توانید با رفتن به کافه‌هایی که روی پل طبیعت قرار دارند، غذای مورد علافه‌تان را با چشم‌اندازِ زیبای تهران میل کنید.

نشانی: تهران، میدان ونک، بزرگراه حقانی، بعد از چهار راه جهان کودک، پارک آب و آتش

قیمت بلیط: رایگان

راه‌های دسترسی: اگر قصد دارید با ماشین خود به این مکان بروید، باید به پارک آب و آتش بروید و ماشین خود را در پارکینگ آن پارک کنید. برای رفتن به پارک آب و آتش، باید به سمت بزرگراه حقانی حرکت کنید. در مسیر غرب به شرق این بزرگراه، بعد از عبور از چهارراه جهان کودک به خیابان علامه شهیدی می‌رسید. این خیابان در ضلع غربی پارک آب و آتش و بعد از چهار راه جهان کودک قرار دارد. شما می‌توانید ماشینتان را برای اطمینان بیشتر، در پارکینگ پارک کنید و با خیال راحت به گشت و گذار بپردازید.

راه دیگر این است که به پارک طالقانی بروید و از آنجا خودتان را به پل برسانید.  بعد از  وارد شدن به بزرگراه و از عبور از چهار راه جهان کودک و پل بزرگراه مدرس، وارد خیابان فرعی پارک طالقانی شوید. در همان اطراف پارکنیگِ پارک قرار دارد که می‌توانید برای ساعت‌ها، ماشینتان را در آن پارک کنید.

اما اگر ترجیح می‌دهید با مترو بروید، باید خط ۱ را سوار شوید و در ایستگاه شهید حقانی پیاده شوید. با کمی پیاده‌روی می‌توانید به یکی از پارک‌های آب و آتش یا طالقانی برسید.

دسترسی به پل طبیعت با تاکسی نیز آسان است. شما می‌توانید با خطی‌های میدان ونک، در کنار پل هوایی مترو حقانی پیاده شوید و با رفتن به آن سمت اتوبان، خودتان را به پل برسانید.

خیابان ناصر خسرو ، خیابانی که شما را با گذشته شهر پیوند می‌دهد

شمس العماره در خیابان ناصر خسرو

اگر به کاوش در بناهای قدیمی شهر تهران علاقه دارید و برایتان جالب است که جاذبه‌های گردشگری تهران که قدمت زیادی دارند را ببینید، حتما به خیابان ناصر خسرو سر بزنید. این خیابان یک خیابان عادی نیست! قدم به قدم خیابان ناصر خسرو بناهایی‌ست که از دوران قدیم ساخته شده و حالا به عنوان میراثی پربازدید و ارزشمند، گردشگران زیادی را علاقه‌مند به بازدید از خودش می‌کند.

این خیابانِ تاریخی که زمان گذشته را برایتان به خوبی روایت می‌کند، از میدان توپخانه شروع و در خیابان پانزده خرداد تمام می‌شود. قدمت این خیابان به دوران ناصرالدین شاه قاجار و سال ۱۲۸۵ برمی‌گردد.

بناهای تاریخی بسیاری مانند شمس‌العماره و دارالفنون در این خیابان قرار دارند. جالب است بدانید که اولین داروخانه و چاپخانه تهران نیز در این خیابان بنا شد. اگر به دنبال پیدا کردن جایی هستید که بورس لوازم و تجهیزات پزشکی، لوازم آرایشی و لوازم التحریر و دوربین باشد، ناصر خسرو دقیقا همان خیابان مد نظرتان است. اگر به آنجا رفتید، از کوچه مروی که یکی از قدیمی‌ترین مراکز خری و جز دیدنی‌ های تهران است نیز بازدید کنید.

نشانی: خیابان ناصرخسرو که به میدان امام خمینی (توپخانه) و خیابان پانزده خرداد محدود می‌شود.

قیمت بلیط: بازدید از این خیابان رایگان است اما اگر قصد دارید از بناهای تاریخی‌ای که در این خیابان هستند دیدن کنید، باید از قیمت وردی‌شان اطلاع پیدا کنید.

راه‌های دسترسی: بهترین راهِ رسیدن به خیابان ناصر خسرو، استفاده از مترو است. شما می‌توانید در ایستگاه امام خمینی پیاده شوید و در ضلع جنوبی میدان امام خمینی، به خیابان ناصرخسرو بروید. اگر در ایستگاه پانزده خرداد در خط ۱ مترو از قطار پیاده شوید، بعد از ۱۰ دقیقه پیاده‌روی در خیابان پانزده خرداد به خیابان ناصرخسرو می‌رسید.

غیر از آن، با اتوبوس یا تاکسی هم می‌توانید به این خیابان بروید. سوار هر وسیله نقیله‌ای شوید، در نهایت باید خودتان را به میدان امام خمینی برسانید و به سمت ناصر خسرو حرکت کنید.

کلیسای سرکیس مقدس ، بزرگ‌ترین کلیسای تهران

کلیسای سرکیس مقدس
کلیسای سرکیس مقدس

بناهای مذهبی هر شهر و کشوری، از جمله مکان‌هایی‌ست که هر گردشگر یا شهروندی دوست دارد آنها را ببیند تا با بافت فرهنگی و آنچه بر آن سرزمین گذشته است آشنا شود. برای ما که در کشوری اسلامی زندگی می‌کنیم و اکثریت شهروندانمان مسلمان هستند، آشنایی با اقلیت‌های مذهبی‌ای که در شهرهای مختلف زندگی می‌کنند، جذابیت خاصی دارد. یکی از راه‌های آشنا شدن با این اقلیت‌ها، رفتن به مکان‌های مذهبی‌شان است. کلیسای سرکیس مقدس از جمله مکان‌های دیدنی تهران است که د ر خیابان کریم‌خانِ تهران قرار دارد.

این کلیسا با هزینه شخصی خیری ارمنی ساخته شده است و معماری فوق‌العاده‌اش، حتما شما را چند دقیقه‌ای در خیابان خیره به خودش نگه می‌دارد. کلیسای سرکیس مقدس به عنوان بزرگ‌ترین کلیسای تهران، معماریِ بی‌نظیری دارد که سبکِ معماری‌اش، به سبک قرون وسطی و عصر جدید ارمنستان است. حتی اگر به داخل این کلیسا نروید، یکبار که گذرتان به مرکز تهران افتاد، این بنای زیبا را در غروب آفتاب ببینید.

نشانی: تهران، خیابان کریم خان زند، نبش خیابان استاد نجات الهی

قیمت بلیط: رایگان

راه‌های دسترسی: اگر نمی‌خواهید در ترافیک و شلوغی مرکز شهر ماشین ببرید، برای بازدید از این مکانِ دیدنی، خودتان را به خط ۱ مترو برسانید و در ایستگاه هفت تیر پیاده شوید. بعد از خروج از مترو، به سمت خیابان نجات‌الهی (ویلا) بروید. پیاده‌روی این مسیر حدودا یک ربع است. البته از تاکسی نیز می‌توانید استفاده کنید و سر خیابان نجات‌الهی پیاده شوید.

برای رفتن به کلیسای سرکیس مقدس با تاکسی یا اتوبوس، باید خط هفت تیر یا ولیعصر را سوار شوید و از راننده بخواهید شما را سر خیابان نجات‌الهی پیاده کند. اگر مشکل ترافیک یا طرح ندارید، می‌توانید با ماشین شخصی نیز به این کلیسا بروید.

ساعت بازدید: ساعت بازدید این مجموعه بسیار محدود و از ساعت ۱۳ تا ۱۶ است. قبل از رفتن با شماره ۰۲۱۸۸۹۰۱۶۳۴ تماس بگیرید تا درباره ساعت بازدید مطمئن شوید.

باغ موزه نگارستان یکی از جاهای دیدنی تهران در روز جمعه

جاهای دیدنی تهران در روز جمعه
جاهای دیدنی تهران در روز جمعه

یکی از بهترین فرصت‌هایی که روز جمعه به آدم می‌دهد، گردش در شهر و دیدن بناهایی‌ست که هم از لحاظ تاریخی با اهمیت باشند، و هم فرصتِ تفریح کردن بدهند. باغ موزه‌های تهران، یکی از بهترین‌ انتخاب‌ها برای لذت بردن از شهرگردیِ یک روز تعطیل محسوب می‌شوند. باغ موزه نگارستان یکی از همان بهترین انتخاب‌ها و جز مناطق دیدنی تهران است که در میدان بهارستان قرار دارد و ساخت آن به دستور فتحعلی شاه قاجار انجام شد. در این باغ موزه زیبا، تالارها و گالری‌های نقاشی متعددی از جمله گالری آثار کمال‌الملک و شاگردانش قرار دارد که دیدنش  حال و هوای خوبی به بازدیدتان می‌بخشد. بعد از گشت و گذار و سر زدن به تالاهای مختلف باغ موزه نگارستان، می‌توانید در کافه‌های این باغ بنشینید و پاییز را که در حیاط خودنمایی می‌کند و لابه‌لای درختان رنگ می‌ریزد، ببینید و لذت ببرید.

نشانی: تهران، میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار رفیع.

قیمت بلیط: ورودی باغ ۳ هزار تومان و ورودی موزه‌ها، ۵ هزار تومان است.

راه‌های درسترسی: رفتن به این مکان دیدنی با مترو بسیار راحت است. کافی‌ست با خط ۲ مترو در ایستگاه میدان بهارستان پیاده شوید و از آنجا، با یک پیاده‌روی کوتاه از خیابان دانشسرا به باغ موزه بروید.

شما همچنین می‌توانید با استفاده از اتوبوس‌های مختلفی که از ایستگاه پل چوبی عبور می‌کنند،در این ایستگاه پیاده شوید و خودتان را به آنجا برسانید.

ساعت بازدید: باغ نگارستان از ساعت ۹ باز است و شما می‌توانید تا ساعت ۲۲ از آن دیدن کنید. البته موزه‌های این مجموعه ساعت ۱۸ بسته می‌شوند، اما کافه‌هایش تا ساعت ۲۲ برای استفاده باز هستند.

موزه عبرت ایران ، روایتی از تاریخ تلخ این کشور

موزه عبرت
موزه عبرت

یکی از عجیب‌ترین مناطق دیدنی تهران ، موزه عبرت ایران است که قسمت تلخی از تاریخ را روایت می‌کند. این موزه که در زمان پهلوی، ابتدا زندان زنان و سپس مخوف‌ترین شکنجه‌گاه تاریخ ایران بود، بعد از بازسازی به یکی از جاذبه‌های دیدنی تهران تبدیل شد که بسیاری، دیدنِ آن را در لیست تهرانگردی خود قرار می‌دهند. البته اگر تصورتان این است که به یکی از جاهای تفریحی تهران می‌روید ، باید بدانید که این موزه با تصورتان تفاوت زیادی می‌کند، چرا که هر تکه از موزه عبرت، دل شما را به درد می‌آورد و مجسمه‌های شبیه‌سازی شده‌ای که در جاهای مختلف آن قرار گرفته‌اند، داستان‌های غمگین کننده‌ای را برایتان روایت می‌کند. این موزه از قسمت‌های مختلفی مانند اتاق افسر نگهبان، عکاسخانه، سلول‌های عمومی و انفرادی، اتاق پانسمان، اتاق یادبود و یادگاری‌های زندانیان و شکنجه‌گاه‌ها تشکیل شده است که شما را با ساخت و ساز این زندان و شیوه‌های مختلف شکنجه‌ای که به کار گرفته می‌شده است، آشنا می‌کند.

موزه عبرت ایران که نام فعلی آن است، قبلا با نام زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری توسط ساواک، با شیوه‌های نوین شکنجه در دوران پهلوی فعالیت می‌کرد.

نشانی: تهران، میدان امام خمینی، ابتدای خیابان فردوسی، خیابان کوشک مصری، خیابان شهید یارجانی، پلاک ۱۱

قیمت بلیط: ۳ هزار تومان

راه‌های درسترسی: برای بازدید از این موزه بهتر است با مترو به آنجا بروید، زیرا در محدوده طرح ترافیک قرار دارد. ایستگاه مترو امام خمینی نزدیک‌ترین ایستگاه به آن است که می‌توانید با سوار شدن در خط ۱، در این ایستگاه پیاده شوید و پیاده به موزه عبرت برسید.

اتوبوس و تاکسی‌هایی که در میدان امام خمینی توقف دارند نیز راه خوبی برای رفتن به این مکان هستند.

ساعت بازدید: برای بازدید از این موزه، سعی کنید تا قبل از عصر به آنجا بروید. زیرا ساعت بازدیدِ آن محدود، و نیمه اول سال، از ساعت ۹ تا ۱۷ و نیمه دوم، از ساعت ۹ تا ۱۶ باز است. موزه در شش ماه اول، از ساعت ۱۳ تا ۱۴ و در شش ماه دوم، از ساعت ۱۲ تا ۱۳ تعطیل است.

خانه ابوالحسن صبا ، خانه‌ای با روایت موسیقی باشکوه ایرانی

خانه ابوالحسن صبا
خانه ابوالحسن صبا

اگر به موسیقی علاقه و خودتان نیز دستی به ساز دارید، حتما نام یکی از استادان بزرگ این عرصه، ابوالحسن صبا را، شنیده‌اید. صبا یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های موسیقی ایرانی است و بسیاری از بزرگان کارهای او را، از مهم‌ترین فعالیت‌‌های این عرصه می‌دانند. این استاد بزرگ از شاگردان کمال‌الملک و از نزدیک‌ترین دوستان ایرج میرزا، شهریار و استاد حسین بهزاد بود. حالا خانه ابوالحسن صبا، یکی از دیدنی های تهران شده است که علاوه بر نشان دادنِ زندگی شخصی او و رنج و شادی‌هایی که کشیده است، اطلاعات مفیدی درباره موسیقی و سازها نیز به بازدیدکنندگان می‌دهد. دراین خانه که پنج اتاق دارد، می‌توانید وسایل شخصی صبا و شعرها و یادداشت‌هایش را ببینید و پا به دوره‌ای بگذارید که این استاد بزرگ، با صدای سازش خانه را جلوه حیات می‌بخشید.

نشانی: تهران، میدان بهارستان، خیابان ظهیر الاسلام، شماره ۹۰

قیمت بلیط: رایگان

راه‌های درسترسی:  برای رفتن به خانه ابوالحسن صبا می‌توانید از مترو استفاده کنید. بعد از سوار شدن در خط ۲، در ایستگاه بهارستان پیاده شوید و با یک پیاده‌روی چند دقیقه‌ای، به آنجا بروید.

ساعت بازدید: این خانه دیدنی از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۵:۳۰ باز است.

کدام جاذبه‌ی تهران برای شما دوست داشتنی‌تر است؟ اولویت شما برای گشت و گذار در تهران کدام مقصدها هستند؟


برای دریافت راهنمای سفر به تهران کلیک کنید.


بگرد، بخند، زندگی کن
4.2/5 ( 6 نظر )