تهران شهر غوغا و هیاهوست. شهروندان پایتخت که بیشتر وقت و انرژی شان در فعالیت ها و روزمرگی های شهر تحلیل می رود فقط یک آخر هفته را دارند تا نفسی چاق کرده و برای هفته جدید تجدید قوا کنند. مقصد اصلی سفرها نیز عمدتن شمال کشور یا ییلاق های اطراف تهران است. در این مطلب قصد داریم تا به اتفاق گشتی در طبیعت اطراف تهران بزنیم و با شناختن مناطق بکر و دلچسب، آخر هفته های متنوعی را در خاطره ثبت کنیم. با سفرزون همراه باشید.

لفور؛ ییلاقی برای تمام فصول

 لفور از ییلاق های اطراف تهران و از دهستان های بی نظیر و سرسبز شمال کشور است که در شهرستان سوادکوه شمالی در استان مازندران واقع شده. اگر از مسافرت های مرسوم و تکراری خسته شده اید و قصد جنگل پیمایی و طبیعت گردی در منطقه ای بکر را دارید جنگل لفور از بهترین گزینه ها خواهد بود. پیاده روی در میان درختان راش و ازگیل و انجیلی، تنفس در هوای پاک جنگل و تماشای آبشار های پلکانی احساس یگانگی با طبیعت را در وجود شما زنده خواهد کرد. این منطقه به دلیل وجود سد البرز و دریاچه ایجاد شده توسط آن به منطقه سد البرز نیز مشهور است.

اگر از جاده فیروزکوه سفر می کنید پس از گذر از شهر های پل سفید، زیرآب و شیرگاه در مسیر جاده سد البرز  قرار خواهید گرفت.

آدرس لفور روی نقشه گوگل

فیلبند، لمس ابرها بر فراز کوه

 از دیگر ییلاق های اطراف تهران و زیبای استان مازندران روستای فیلبند از توابع شهرستان بابل است. کافی است در مسیر جاده هراز، ۲۵ کیلومتر از آمل پیشروی کرده تا وارد فرعی روستای پیلبند‌ (یا سنگ چال) شوید و راهتان را به سمت ییلاق پیش بگیرید. مسیر کوهستانی و پرپیچ و خم است و با زیبایی هایش شما را غرق در شگفتی می کند. اما هنوز شگفتی بزرگ در راه است!

فیلبند از رویایی‌ترین ییلاق های اطراف تهران
فیلبند از رویایی‌ترین ییلاق های اطراف تهران

به انتهای جاده و بالای ارتفاعات که می رسید در کمال شگفتی اقیانوسی از ابر زیر پایتان است.اگر به هنگام طلوع یا غروب آفتاب هم آنجا باشید که شگفتی منظره پیش چشمتان دوچندان خواهد شد. فیلبند روستایی کوچک و کم جمعیت است که در فصول سرد سال، سرمایی استخوان سوز دارد و عمدتن در شش ماهه  اول سال پذیرای مسافران و گردشگران است.

آدرس فیلبند روی نقشه گوگل

جنگل الیمستان؛ تلفیقی از جنگل نوردی و کوه پیمایی

اما فرعی دیگری از جاده هراز که می تواند ما را به ییلاقی فراموش نشدنی ببرد، در فاصله ۵۲ کیلومتری شهرستان آمل است. فرعی ای که از سمت امامزاده قاسم شروع شده و به روستای الیمستان ختم می شود. برای ورود به جنگل های تماشایی اش باید از ماشین پیاده شد و ادامه مسیر را پیاده طی کرد. الیمستان از ییلاق های اطراف تهران است که در چهار فصل سال می توانید از آن لذت ببرید.

جنگل الیمستان | ییلاق های اطراف تهران
جنگل الیمستان | ییلاق های اطراف تهران

جنگل الیمستان در مسیر صعود به قله ای به همین نام قرار دارد و پس از مدتی، جنگل نوردی با کوهنوردی ترکیب می شود. این ترکیب تجربه منحصر به فردی در طبیعت گردی است. به ویژه برای حرفه ای هایی که همیشه به دنبال چالش های جدیدند. جنگل الیمستان محل رویش گیاهی به نام الیماست که در اردیبهشت ماه می روید. گیاهی خوراکی و بومی شبیه پیازچه که می توانید در طبخ خورشت از آن استفاده کنید.

آدرس جنگ الیمستان روی نقشه گوگل


برای دریافت راهنمای سفر به تهران کلیک کنید.


لواسان؛ از نزدیک ترین ییلاق های اطراف تهران

 بدون شک نزدیک ترین و مشهورترین ییلاق تهرانی ها باغشهر لواسان است. این شهر که در دره ای به همین نام در دامنه جنوبی کوه های البرز قرار گرفته مرکز بخش لواسانات در شهرستان شمیرانات است. گذر رودخانه جاجرود از این شهر و سرریز آن به سد لتیان ، علاوه بر آب و هوایی مطبوع، چشم اندازهای زیبایی هم برای این شهر به ارمغان آورده است.

لواسان از قدیمی ترین جاهای دیدنی اطراف تهران
لواسان از قدیمی ترین جاهای دیدنی اطراف تهران

طبیعت سرسبز لواسان و دریاچه زیبای سد لتیان این منطقه خوش آب و هوا را به ییلاقی چهارفصل بدل کرده است. نزدیکی به تهران و آب و هوای مناسب لواسان را به یکی از گران ترین شهرهای ایران بدل کرده تا جایی که به آن بورلی هیلز یا سوئیس تهران لقب داده اند! اتوبان بابایی و جاده لشگرک دو راه مرسوم دسترسی به شهر لواسان است.

آدرس لواسان روی نقشه گوگل

روستای افجه؛ روستای سراسر سبز

 اما اگر به دنبال فضای بکرتر و روستایی تر می گردید باید به دهات اطراف لوسان سری بزنید. افجه روستایی کوهستانی از توابع لواسانات است که در ۵ کیلومتری شمال شرقی لواسان قرار دارد. مهم ترین جاذبه روستا دشت هویج است که بنا بر روایات تاریخی در گذشته به کاشت هویج اختصاص داشته، هرچند که امروزه اثری از مزارع هویج دیده نمی شود.

دره شمالی دشت هویج نیز مورد توجه کوهنوردانی است که از مسیرهای آن برای صعود به قله‌های آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال استفاده می‌کنند. دو رودخانه افجه و تبله رود نیز از شرق و داخل این روستا گذشته و جاذبه های طبیعی آن را تکمیل می کنند. در روستای افجه با چشم اندازهایی مواجه خواهید شد که به جز رنگ سبز، به سختی رنگ دیگری می یابید!

آدرس روستای افجه روی نقشه گوگل

فشم؛ ییلاق برفی

 فشم قسمتی از شهری بزرگتر به نام “اوشان فشم میگون” است که در زبان عامیانه آن را به عنوان “اوشون فشم” می شناسیم. باغشهری ییلاقی در ۳۰ کیلومتری شمال شرق تهران و از توابع شمیرانات. منطقه فشم را بیشتر به واسطه روستاها و باغ های میوه اش می شناسند. روستاهایی نظیر آهار،شکرآب، ایگل و باغگل که دارای آب و هوایی معتدل و روح افزا به ویژه در بهار و تابستان هستند. اما در فصل زمستان هم فشم خالی از گردشگر نمی ماند. چرا که به واسطه کوهپایه ای بودن منطقه، دارای سه پیست اسکی در اطراف است که پیست اسکی شمشک از بقیه معروف تر است.

فشم ییلاقی با آبشارهای فراوان
فشم ییلاقی با آبشارهای فراوان

طبیعت فشم دارای چند آبشار معروف نیز هست: آبشارهای لالون و لارمحله و آبشار یخی آبنیک و نیز دشت چشم نواز جانستون در شمال آن. جاده لشگرک اصلی ترین مسیر از تهران به فشم است.

آدرس فشم روی نقشه گوگل

شهرستانک؛ ییلاقی شاهانه

 بد نیست سری هم به ییلاق های غرب تهران بزنیم. به سمت کرج برویم و مسیر جاده چالوس را در پیش بگیریم. جاده ای که زیبایی و چشم نوازی اش را کمتر کسی ندیده. پس از گذشتن از آسارا و ماهان و درده به دو راهی ای می رسیم که تابلوی راهنمای “شهرستانک” را به ما نشان می دهد. روستایی بکر و زیبا در شمال کوه توچال که در هر فصل سال رنگ تازه ای به خود می گیرد.

شهرستانک ییلاقی باصفا و بکر
شهرستانک ییلاقی باصفا و بکر

برخوردار از طبیعتی منحصر به فرد و رنگارنگ و آب و هوایی روح افزا که ناصرالدین شاه قاجار را نیز وسوسه کرده تا کاخ ییلاقی خود را در آنجا بنا کند. کاخ ناصری یا همان کاخ شهرستانک بنایی تاریخی واقع در کنار رودخانه شهرستانک است که می تواند بُعدی تاریخی نیز به گشت و گذار شما بدهد. کوهنوردانی هم که مسیر توچال را انتخاب می کنند می توانند از غرب توچال به سمت پایین حرکت کنند و بعد از ساعتی پیاده روی به شهرستانک برسند.

آدرس شهرستانک روی نقشه گوگل

روستای برغان؛ طبیعت گردی با طعم میوه های محلی

حتمن نام آلوی برغان را شنیده اید! گوجه سبزهایی ترد و درشت که صرف دیدنش هر دهانی را آب می اندازد. روستای برغان از دیگر مناطق دیدنی و زیبای استان البرز و از توابع ساوجبلاغ است که به فاصله ۱۳ کیلومتری شهر کرج در دره ای زیبا واقع شده. از همان ابتدای مسیر ورود به شهر زیبایی درختان انبوه و کهنسال چشم ها را خیره می کند.

همزمان صدای روح بخش آب رودخانه نیز به شگفتی فضا می افزاید. دو رودخانه شاهرود و سنج که از کوه های البرز مرکزی سرچشمه می گیرند از کنار این روستا عبور می کنند. یک پل تاریخی، مسجد جامع،  حمامی قدیمی تکیه های مذهبی و بازار برغان از دیگر جاذبه های این روستای دل انگیز هستند. سوییت ها و خانه های محلی نیز در شهر وجود دارند تا اگر قصد کمپینگ در طبیعت را نداشتید بتوانید در آن ها اقامت کنید.

آدرس برغان روی نقشه گوگل

تنگه واشی؛ هیجان در میان دیواره های سنگی

 در مسیر جاده تهران به فیروزکوه تفریح گاه های زیادی وجود دارد. یکی از معروف ترین آن ها ناحیه ای موسوم به تنگه واشی است که در واقع شامل دو تنگه به نام های “واشی” و “سا” می باشد. دشت پهناوری نیز که در میان این دو تنگه قرار گرفته به دشت ساواشی معروف است.

تنگه واشی از ییلاق های اطراف تهران که مناسب برای تابستان است
تنگه واشی از ییلاق های اطراف تهران که مناسب برای تابستان است

پس مسیر پیاده روی شما عملن به سه قسمت تقسیم می شود. در طول راه از میان دیوارهای سنگی بلندی عبور می کنید و به دلیل وجود چشمه و آبشارهای پلکانی کم و بیش خیس خواهید شد. علاوه بر آن فرورفتگی های غارمانندی نیز وجود دارد که بالارفتن از آن ها هیجان انگیز است. در پایان مسیر به یکباره آبشاری جلویتان ظاهر می شود که می تواند دلچسب ترین پایان برای پیاده روی طولانی تان باشد.

آدرس تنگه واشی روی نقشه گوگل


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تهران کلیک کنید.


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور تهران گردی

برای مشاهده‌ی تورهای تهران گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.

5/5 ( 1 نظر )