سایدا سفر

سفر به تهران همیشه جذاب و مهیج بوده است. رفتن به دل کوچه و خیابان‌های خوش‌رنگ‌ولعاب پایتخت و ماجراجویی‌هایش، بخش بزرگی از سفر به پایتخت را می‌سازد. از دلچسب‌ترین قسمت‌های این ماجراجویی، سر زدن به بازارها و فروشگاه‌های شهر برای خرید سوغات است. در این کلان شهر دوست داشتنی و شهرهای حوالی آن، یادگاری‌های کوچک و بزرگی وجود دارد که می‌توانید با خود به سوغات ببرید. با سفرزون تا پایان این مطلب همراه شوید تا با سوغات تهران آشنا شویم.

سیب دماوند ، یک طعم شیرین از سوغات تهران

سیب دماوند - از محبوب‌ترین سوغات تهران
سیب دماوند – از محبوب‌ترین سوغات تهران

از خوشمزه‌ترین سوغات تهران، در چند کیلومتری مرکز پایتخت یافت می‌شود. در روزهای پایتخت‌گردی‌تان، حتماً سری به شهرهای حوالی و خوش‌آب‌وهوای آن، همچون دماوند بزنید و سیب خوش‌رنگ و لعاب این منطقه را سوغات ببرید. در فصل‌هایی مثل تابستان، این سوغات محبوب، طرفدارهای پروپاقرصی دارد و وجود چند کیلو سیب در کوله بار خیلی از مسافران، امری طبیعی است. از خوش‌طعم‌ترین انواع سیب‌های دماوند، سیب گلاب است که در بین مردم شناخته شده‌تر و محبوب‌تر است.

دوغ آبعلی ، یک نوشیدنی اصیل

دوغ آبعلی

معروفیت دوغ آبعلی در بین نوشیدنی‌های اصیل ایرانی زبانزد است. این دوغ سوغات آبعلی در حوالی تهران است و در حین مسیر رسیدن به آبعلی، در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها، این نوشیدنی گوارا یافت می‌شود. با کیفیت‌ترین نوع این دوغ در جاده هراز وجود دارد که طعمش بسیار گوارا و دلچسب است.


در سفرزون بخوانید : جاهای تفریحی تهران ، لذت ترشح آدرنالین در شهر پر هیجان


انگور و کشمش شهریار ، سوغاتی با طعم بهشت

کشمش

یکی دیگر از خوشمزگی‌هایی که می‌شود در سفر به تهران به‌عنوان سوغات خرید، کشمش و انگور اعلای شهریار است. شهریار از قدیم سرزمین باغ‌های خوش‌آب‌ و رنگ محصولات مختلف کشاورزی از جمله انگور بوده است. شهریار از با کیفیت‌ترین نوع این محصول را داراست. در سفرتان به استان تهران، سری به شهریار بزنید و حتماً این طعم بهشتی را به‌عنوان سوغات تهیه کنید.

سوهان ری ، طعم شیرین تهران

سوهان ری

حرم شاه عبدالعظیم از جاهای زیارتی تهران است که از قدیم الایام جایگاه ویژه‌ای در بین جاهای دیدنی تهران داشته است. رفتن به ری و زیارت بارگاه عبدالعظیم و همچنین گشت زدن در بازار محبوب آن، یکی از انتخاب‌هایی است که مسافران پایتخت دارند. در این بازار دلچسب خوراکی‌های خوشمزه و شیرینی برای سوغات بردن یافت می‌شود که بهترین‌شان سوهان محبوب ری است.

گلاج ، نان خوشمزه فیروزکوه

نان گلاج

نان‌های محلی هر خطه، طعمی بهشتی می‌دهد و خوشمزگی هر لقمه‌ی آن، برگرفته از اقلیم و سنت مردم آن منطقه است. نان گلاج فیروزکوه، از نان‌های محلی عشایر این منطقه است که علاوه بر طعم خوش آن، ماندگاری خوبی در محیط خنکی همچون یخچال را دارد. این نان با کیفیت از سوغات محلی خوب استان تهران و حوالی پایتخت محسوب می‌شود که در بین مسافران، بسیار محبوب است. در سفرتان به تهران، حتماً سری به فیروزکوه خوش‌آب و هوا بزنید و این نان خوشمزه را با خود به‌عنوان سوغات ببرید.

 

نقاشی روی چرم از سوغات تهران

نقاشی-روی-چرم

هنر نقاشی روی چرم از صنایع دستی اصیل ایران و رواج آن در تهران، بازمانده از دوران قاجار است. معمولاً از چرم گوسفند دباغی شده برای این صنعت استفاده می‌شود و با استفاده از این هنر کالاهای چرمی همچون کیف، کفش، جلد کتاب و… را به زیبایی می‌آرایند.

شیشه‌گری ، نفس‌هایی که هنر می‌آفرینند

شیشه-گری

هنر شیشه‌گری از صنایع دستی اصیل و پر قدمت در ایران است که ریشه‌های وجود آن را در دوره‌های بسیار دور می‌توان پیدا کرد. این صنعت هنری، در زمان سلجوقیان، نسبت به سایر دوره‌ها، بیش‌تر رواج داشته و تا به امروز ذوق و هنر ایرانی در ذره ذره‌ی این شیشه‌های رنگی هویدا است. این هنر از نفس گرم کارگران این صنعت و پیچ و خم تراشی که دستان آن‌ها به شیشه‌ها می‌دهد، زنده است. کارگاه‌های شیشه‌گری در شهرهایی از ایران، از جمله تهران به حیات خود ادامه می‌دهند و دم آدمی را به اثری هنرمندانه تبدیل می‌کنند. در سفر به پایتخت، این هنر را به‌عنوان سوغات تهران با خود همراه کنید.

رودوزی ، هنری خوش‌نقش در ایران

رودوزی

هنر رودوزی و زربافت در ایران پیشینه‌ای قوی دارد و در هر دوره زیبایی خاصی را می‌شود در این هنر یافت. این هنر با نام سوزن دوزی هم شناخته می‌شود و خطوط آن به روی پارچه‌های بدون نقش و نگار خود نمایی می‌کند. ترکیب هنرمندانه پارچه‌ای ساده با نخ و دیگر وسایل تزیینی، صنعت رودوزی را حیات می‌بخشد. در تهران هم می‌توانید پارچه‌هایی را که مزین به این هنر شده است تهیه کنید و خانه‌ی خود را با وجود آن زینت ببخشید.


در سفرزون بخوانید : جاهای دیدنی تهران که باید ببینید


ظروف سفالی در فروشگاه‌های سنتی تهران

سفال-تهران

هنر سفالگری از دیرباز در ایران رونق داشته و از سوغات بسیاری از شهرهای ایران محسوب می‌شده است. این هنر با خواسته‌ها و سلیقه‌های امروزی آمیخته و زیبایی آن افزون شده است. ظروف سفالی رنگارنگ با کاربردهای متنوع، در فروشگاه‌های سنتی تهران به‌وفور یافت می‌شود و در پایتخت هم مثل بسیاری از مناطق ایران، می‌توانید این هنر زیبا را به‌عنوان سوغات تهیه کنید.

در سفرتان به تهران، از گوشه و کنار شهر دیدن کنید و حتماً سری به بازارهای اصلی شهر بزنید. در این شهر و شهرهای حاشیه‌ی آن، جذابیت‌های متنوعی برای سوغات بردن وجود دارد. در این سفر پر ماجرا اگر با سوغاتی خاصی آشنا شدید، حتماً آن را به سفرزون معرفی کنید. ما منتظر نظرها و ایده‌های جذاب شما دوستان هستیم.


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور تهران گردی

برای مشاهده‌ی تورهای تهران گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.