جاهای دیدنی شیراز، بهشت بهارنارنج‌ها، آن‌قدر فراوانند که با یک برنامه‌ی کوتاه‌مدت یک روزه نمی‌توانید همه‌شان را ببینید. شلوغی شیراز در روزهای تعطیل و زمانی که مجبورید در صف‌های بلیط بازدید از جاهای دیدنی این شهر، تلف کنید، اهمیت داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب‌شده را دوچندان می‌کند. بهترین فصل برای سفر به شیراز ، بدون شک بهار و به‌خصوص اردیبهشت‌ماه است؛ یعنی وقتی که هوا نه گرم است و نه چندان سرد و درخت‌های نارنج گوشه و کنار شهر به شکوفه نشسته‌اند و عطر بهشتی بهارنارنج توی کوچه‌پس‌کوچه‌های شیراز، هوش از سر هر مسافری می‌برد.

saadatrent

سفر به شیراز پای‌تان چندان گران درنمی‌آید. برای دیدن بیش‌تر دیدنی‌های شهر، نیازی به ماشین ندارید و اگر هم با ماشین شخصی در روزهای تعطیل به شیراز سفر کنید، ناچارید وقت زیادی را در ترافیک و به دنبال جای پارک مناسب هدر بدهید. برای همین، بهتر است یک جفت کفش راحت برای پیاده‌روی‌های یکی، دوساعته همراه‌تان داشته باشید. با سفرزون همراه باشید.

هتل‌ها و رستوران‌های شیراز چطورند و باید حواس‌مان به چه چیز‌هایی باشد؟

هتل های شیراز معمولا کیفیتی قابل قبول دارند و از طرف دیگر، آن‌قدر جای دیدنی در شهر هست که عملاً هتل برای‌تان به یک خوابگاه تبدیل می‌شود. بنابراین، زیاد نگران هتل‌تان نباشید و روی دیدن، دیدن، و دیدن تمرکز کنید. همین‌طور اگر با ماشین شخصی به سفر به شیراز را تجربه می‌کنید، مطمئن شوید هتل‌تان پارکینگ دارد، چون در غیر این صورت ناچار می‌شوید ماشین را در پارکینگ بگذارید و به ازای هر شب اقامت در شیراز، پول پارکینگ را هم روی هزینه‌های سفرتان حساب کنید. چون معمولاً در ماشین مسافرها و پلاک‌های غریبه اسباب و اثاث ارزشمندی پیدا می‌شود، توصیه نمی‌کنیم شب ماشین‌تان را توی خیابان رها کنید!

رستوران هفت خوان
رستوران هفت خوان

نکته‌ی مهم در سفر به شیراز ، پیدا کردن رستوران‌های خوب است. تو بیش‌تر رستوران‌های شیراز، کلم‌پلوی معروف شیرازی سرو می‌شود، اما اگر رستوران اشتباهی را انتخاب کنید، باور کنید ممکن است خوردن کلم‌پلوی شیرازی به یکی از بدترین تجربه‌های غذایی عمرتان تبدیل شود. خوشبختانه ما در سفرزون فهرستی از رستوران‌های خوب شیراز را برای‌تان جمع کرده‌ایم و اگر باز هم راضی نشدید، می‌توانید از هتلدارها، راهنماها و همین‌طور مردم شیراز درباره‌ی رستورانی که می‌خواهید در آن غذا نوش جان کنید، تحقیق کنید. یادتان باشد رستوران‌های معروف شیراز، به‌خصوص رستوران‌های بازار وکیل، وقت ناهار حسابی شلوغ می‌شوند و بد نیست اگر ظهرها برای خوردن غذا، حداکثر ساعت ۱۲ به رستوران دلخواه‌تان برسید. و اما برویم سراغ برنامه‌ی سفر به شیراز.

ارگ کریمخانی ؛ خشت‌هایی که سخن می‌گویند!

سفر به شیراز | ارگ کریم‌خانی
سفر به شیراز | ارگ کریم‌خانی

کفش‌های پیاده‌روی‌تان را پا کنید و دوربین‌ و دسته‌سلفی‌تان را بردارید و هرجای شهر که هستید، یک تاکسی به مقصد «میدان شهدا» بگیرید. قرار است یک پیاده‌روی چندساعته با کلی جای دیدنی جورواجور داشته باشید.

هنوز به میدان شهدا نرسیده‌اید که دیوارهای کنگره‌دار و باروهای حیرت‌انگیز این قلعه‌ی دیدنی، پیش چشم‌های‌تان جلوه‌گری‌شان را شروع می‌کنند. یک قلعه‌باغ ۴هزار متری که ساخته‌ی دست خود «کریم‌خان زند» است و داستان‌های بسیاری در دلش دارد. وارد ارگ کریمخانی که می‌شوید، اولین چیزی که می‌بینید، نمای شاه‌نشین هزاررنگ قصر از پس ۲ ردیف باغ نارنج است و اولین بویی که حس می‌کنید (اگر اردیبهشت‌ماه راهی شیراز شده باشید)، عطر شیرین بهارنارنج‌هایی‌ست که لای آجرها و سنگفرش‌ها و آینه‌کاری‌های تاریخ می‌رقصد. تنها و بدون راهنما ارگ را نبینید. این بنا از زیر پای‌تان تا دیوارهایش آن‌قدر قصه‌ی شنیدنی برای‌تان دارد که حیف است آن‌ها را نشنیده از ارگ خارج شوید. یادتان باشد از راهنماهای داخل ارگ درباره‌ی ضرب‌المثل: «شاه می‌بخشه، شیخ‌علی نمی‌بخشه!» حتماً بپرسید.

در سفر به شیراز به عمارت کلاه‌فرنگی (موزه پارس) برویم

سفر به شیراز | باغ موزه‌ی پارس
سفر به شیراز | باغ موزه‌ی پارس

درست روبه‌روی ارگ کریمخانی، عمارت کلاه‌فرنگی یا باغ موزه‌ی پارس با کلی سند و اشیای تاریخی و البته دیدنی منتظر شماست. موزه‌ی پارس شیراز عمارت کوچکی‌ست که قرار نیست زیاد وقت‌تان را بگیرد، اما دیدنش را حتماً به‌تان توصیه می‌کنیم. جدای معماری فوق‌العاده‌ی عمارت تاریخی موزه، می‌توانید از شمشیر کریم‌خان زند گرفته تا اولین سند خرید «خر» در ایران که اتفاقاً این روزها تصویرش در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود را در ویترین‌های دیدنی‌اش پیدا کنید. اگر اهل موزه نیستید، که هیچ! اما اگر به پیشنهادمان پاسخ مثبت دادید، طلسم‌های روی دیوارهای موزه را ندیده از آن خارج نشوید.

بازار و حمام وکیل ؛ تفریح و خرید باهم

سفر به شیراز |بازار شیراز
سفر به شیراز |بازار شیراز

قرار است تا بعد از ناهار خوش بگذرانید. حدود صد قدم از در خروجی موزه پیاده بروید و بپیچید به خیابان «طالقانی». بازار وکیل شیراز از همان ابتدای خیابان طالقانی در سمت راست‌تان شروع می‌شود؛ اما عجله نکنید. بهتر است کمی جلوتر بروید و بازدیدتان را از «حمام وکیل» شروع کنید.

سفر به شیراز | حمام وکیل
سفر به شیراز | حمام وکیل

جدای از معماری دیدنی و ارزش تاریخی حمام وکیل، چیزی که دیدن این حمام عمومی را جذاب‌تر می‌کند، موزه‌ی مردم‌شناسی‌ای است که در دل این بنا خانه کرده. سربینه و خزینه و تک‌تک مدخل‌ها و رختکن‌ها و گرم‌خانه‌های حمام وکیل، پر از عروسک‌هایی است که مردم شیراز قدیم را در حال کیسه کشیدن، شست‌وشو و معاشرت در حمام عمومی دوره‌ی زندیه نشان می‌دهد. اما ماجرا فقط این نیست، در این حمام صداهای بامزه‌ی گفت‌وگوهای این مردم را هم از طریق بلندگوهای مخفی می‌شنوید و حس می‌کنید هر لحظه ممکن است یکی از عروسک‌های مومی سر بگرداند و از شما کاسه‌ای آب داغ بخواهد. جالب این‌که فضای حمام وکیل حتا در زمستان‌های سرد، گرم و نمور است.

مسجد وکیل ؛ ترکیب غریب سنگ و کاشی و آجر

بعد به سراغ مسجد وکیل بروید که دیوار به دیوار حمام ساخته شده. قشنگ‌ترین جای مسجد شاید شبستان بزرگ و سفید هزارستونش با آن منبر سنگی و بلند باشد. این‌جا خوراک عکاسی و عکس گرفتن است و باور کنید یکی از بهترین جاهایی است که در شیراز می‌تواند عکس‌های‌تان را حسابی قشنگ از آب درآورد!

سفر به شیراز | مسجد وکیل
سفر به شیراز | مسجد وکیل

یادتان باشد گوشه چشمی هم به ساعت‌تان داشته باشید. فکر کنیم باید وقت ناهار شده باشد. یادتان هست گفتیم برای ناهار تو رستوران‌های خوب باید سعی کنید کمی زودتر سراغ رستوران بروید؟

بجنبید و قبل از ۱۲ خودتان را به رستوران سنتی «شَرزه‌» برسانید. یک رستوران معروف که از چلوکباب گرفته تا شکرپلو و کلم‌پلوی شیراز تویش پیدا می‌شود و البته حسابی هم شلوغ است. اگر صف رستوران طولانی بود، شک نکنید. به حرف هیچ‌کس هم درباره‌ی این‌که فلان رستوران دیگر بازار غذایش خوب است و صف هم ندارد، گوش ندهید. مقاومت کنید! به صبرش می‌ارزد. درضمن جای ما سفرزونی‌ها را هم خالی کنید.

حالا نوبت می‌رسد به خرید سوغات و بازدید از بازار بزرگ وکیل شیراز. بازاری دیدنی و سنتی با معماری جذاب و هزارها حجره و راسته که می‌توانید یک دل سیر تویش خرید کنید. اگر می‌خواهید عرقجات و صنایع دستی برای فامیل و دوست‌های‌تان بخرید، حالا وقتش است؛ اما اگر مسقطی شیرازی را ترجیح می‌دهید، صبر کنید.

فقط و فقط فالوده شیرازی در خیابان ناصرخسرو

سفر به شیراز |فالوده‌ی شیرازی
سفر به شیراز |فالوده‌ی شیرازی

بعد از یک ناهار خوش‌مزه و یک خرید درست‌وحسابی، وقتش شده سراغ معروف‌ترین راسته‌ی فالوده شیرازی فروشان شیراز بروید و یک دسر خنک و شیرین نوش جان کنید. برگردید به طرف ارگ کریمخانی. به سمت شمالی ارگ بروید و وارد خیابان «ناصرخسرو» شوید. می‌توانید فالوده و بستنی سفارش دهید و برای فامیل و دوست‌های‌تان هم مسقطی و نان برنجی بخرید.

بازگشت به هتل و استراحت

احتمالاً تا حالا دست‌تان حسابی پر از خرید و سوغات شده و پاهای‌تان بعد از چند ساعت سرپا بودن، نیاز به استراحت دارد. نگران زمان نباشید. به هتل برگردید و خریدهای‌تان را توی اتاق بگذارید و بعد نوشیدن یک چای دبش، یکی دو ساعتی به خودتان استراحت بدهید.

سعدیه، در بوستان استاد سخن

سعدیه| مقبره‌ی سعدی شیرازی که در دوره‌ی پهلوی دوم ساخته شد
سعدیه| مقبره‌ی سعدی شیرازی که در دوره‌ی پهلوی دوم ساخته شد

می‌دانیم که صبح حسابی خسته شدید، اما برنامه‌ی عصر، بسیار سبک‌‌تر است؛ قرار است به اسطوره‌های ادبیات کشورمان سری بزنید. یک بطری آب معدنی بردارید و یک تاکسی به مقصد سعدیه بگیرید. عمارت «سعدیه» دیوار به دیوار «باغ دلگشا»، یکی از باغ‌های زیبای شیراز قرار گرفته، اما پیشنهاد می‌کنیم، اول سعدیه را ببینید و بعد، اگر هنوز تا تاریکی هوا یکی دو ساعت باقی بود، سراغ باغ دلگشا بروید. اگر زمان نداشتید، خیال‌تان راحت باشد که باغ‌های دیگری هم در شیراز برای دیدن دارید که به‌مراتب قشنگ‌تر از باغ دلگشا هستند.

در سعدیه علاوه بر سعدی، «شوریده‌ی شیرازی»، یکی دیگر از شاعران معروف شیراز هم آرام گرفته. خود عمارت آرامگاه، ارزش تاریخی چندانی ندارد و در سال ۱۳۳۰ ساخته شده؛ اما از نظر زیبایی، معماری‌اش بسیار دیدنی است. دیدنی دیگر، دو قطعه سنگ از کتیبه‌ای مزین به یکی از شعرهای سعدی است که از زمان کریم‌خان زند به جا مانده و در سعدیه نگهداری می‌شود:

«الهی به عزت که خوارم مکن/ به ذل گنه شرمسارم مکن»


حافظیه، تفألی بر مزار حافظ

حافظیه| مقبره‌ی حافظ شیرازی
حافظیه| مقبره‌ی حافظ شیرازی

حافظیه و سعدیه، بسیار نزدیک به هم‌اند. غروب که می‌شود، آرامگاه حافظ شیرازی پر می‌شود از هنرمندان و اهالی عرفانی که به شوق دیدن حافظ سر مزارش می‌آیند و شعر می‌خوانند. فضای حافظیه، آدم را عاشق می‌کند. از آن‌ جاهایی است که آرامشی عجیب دارد و حس‌وحالی آسمانی. قدری برای خودتان سر مزار حافظ وقت بگذارید. بعد از یک روز شلوغ، حالا وقتش رسیده کمی آرام شوید و تفألی به حافظ بزنید و شعری بخوانید. همین‌طور می‌توانید در باغ بزرگ و سرسبز حافظیه قدمی بزنید و از آرامگاه «قوام‌السلطنه» هم دیدن کنید.

این سفر را از یاد نخواهید برد و برای تمام عمرتان از آن یاد خواهید کرد. شیراز شهری نیست که به این راحتی بتوانید برای مدت زیادی آن را کنار بگذارید و حتما دوباره شما را فراخواهد خواند. اگر این‌طور شد این‌بار باید به مکان‌های جدید و خاص برویم. مکان‌هایی که در این سفر نتوانستیم به آن سر بزنیم. شیراز پر از مکان‌ها، غذاها، اتفاق‌ها و رخدادهای منحصربه‌فرد است که منتظر شماست؛ پس فراموشش نکنید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های شیراز کلیک کنید.