ارمنستان کشوری زیبا و پر جاذبه در همسایگی شمال غربی ماست که به دلیل هم مرزی، مقصد شمار زیادی از گردشگران کشورمان در تعطیلات خواهد بود. شاید شنیده باشید که یکی از اصلی ترین جاذبه های این کشور، صومعه ها و کلیساهای تاریخی و منحصر به فردش هستند. در این میان صومعه تاتو یکی از محبوب ترین جاذبه ها و مهم ترین صومعه های کشور ارمنستان است. که با قرار گرفتن در دل طبیعتی دوست داشتنی، اتمسفر خاص و جاذبه دلربایی دارد. در این مطلب می‌خواهیم شما را به میان کوه‌ها و جنگل‌های ارمنستان ببریم و صومعه زیبای تاتو را نشانتان بدهیم! با سفرزون همراه باشید.

saadatrent
صومعه تاتو | تلفیق زیبایی تاریخ و طبیعت

صومعه یا مجموعه کلیسای تاتِو در ۲۵۰ کیلومتری جنوب شرقی ایروان نزدیک روستای تاتو در استان سیونیک واقع شده است. این صومعه در لبه گلوگاهی عمیق و در دل طبیعت کوهستانی سیونیک جای گرفته است. قدمت این مجموعه تاریخی به سده چهارم میلادی بازمی گردد و یکی از مهم ترین کلیساهای ارمنستان است. برای گردشگرانی که هم به تاریخ علاقه‌مندند و هم می‌خواهند گشت و گذاری دلچسب را در طبیعت زیبای ارمنستان تجربه کنند، تاتِو بهترین گزینه است. در ادامه بیشتر به جزئیات این مجموعه تماشایی خواهیم پرداخت.

Flytoday

نمای ۳۶۰ درجه از صومعه تاتو

صومعه تاتو ؛ صاحب تاریخچه‌ای شکوهمند

صومعه تاتو | کلیسای پل و پیتر مقدس
صومعه تاتو | کلیسای پل و پیتر مقدس

صومعه تاتو روزگار شکوهمندی را پشت سر گذاشته است. به گونه ای که سال ها نه تنها پایگاه مذهبی منطقه بوده، بلکه به عنوان مرکز فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ارمنستان نیز شناخته می شده است. از قابل توجه ترین بخش های تاریخچه این صومعه، می توان به زمانی اشاره کرد که این بنا مرکز اسقفی استان سیونیک به شمار می رفته است. همین طور زمانی که مهم ترین دانشگاه قرون وسطایی منطقه محسوب می‌شده و در عرصه هایی چون علم، مذهب، هنر، فلسفه و کتاب نویسی پیشتاز بوده است.  صومعه از زمان پیش از میلاد مسیح مورد استفاده بود و یک معبد مهرپرستی در آن قرار داشت. در طی سده چهارم و فراگیر شدن مسیحیت در سرزمین ارمنستان آن معبد به کلیسایی ساده تبدیل شد.

معماری

ساختمان کلیسای تاتو مستطیلی شکل است و از غرب تا شرق گسترش می‌یابد. این بنا شامل یک گنبد مرکزی، دو ستون در قسمت شرقی آن، محراب و قربان‌گاه است. دیوارهای داخلی و خارجی کلیسا با سنگ‌های برش خورده پوشانده شده‌اند. دیوارها و گنبد کلیسا دارای پنجره‌هایی باریک اند که باعث روشنایی شبستان می‌شوند.

در سال ۹۳۰ میلادی به تلاش «اسقف هاکوپ» دیوارها به نقاشی‌های دیواری مزین شدند که امروزه برخی از آن‌ها باقی مانده‌اند. صومعه تاتِو یا مجموعه کلیسای تاتِو متشکل از سه کلیسا به نام‌های کلیسای پل و پیتر مقدس، کلیسای مریم مقدس و کلیسای گریگور مقدس است. 

کلیسای پل و پیتر مقدس (سنت پاگوسپتروس)

 قدیمی‌ترین بخش به جا مانده درون صومعه تاتو، کلیسای سنت پل و پیتر است که وقف دو حواری مسیح شده است. در دیوار غربی کلیسا، صلیبی سنگی و تاریخی به چشم می خورد که حاوی اطلاعات تاریخی مهمی از نحوه ساخت کلیساست. نمای شرقی ساختمان به تصاویر و حکاکی های برجسته ای از حامیان مالی کلیسا از جمله صورت شاهزاده آشوت و همسرش شوشان مزین شده است. در میان دیوارها و سقف نیز پنجره های باریکی به چشم می خورد که نور شبستان را تأمین می کنند.

کلیسای گریگور مقدس

صومعه تاتو |کلیسای گریگور مقدس
صومعه تاتو |کلیسای گریگور مقدس

 کلیسای سنت گریگوری درست در کنار دیوار جنوبی کلیسای سنت پل و پیتر قرار دارد و دارای ساختاری ساده و فاقد گنبد است. سه ستون در قسمت دیوارهای شمالی و جنوبی قرار دارد و قسمت ورودی نیز با کنده‌کاری‌های هندسی تزئین شده‌ است.

 کلیسای مریم مقدس

صومعه تاتو |کلیسای مریم مقدس
صومعه تاتو |کلیسای مریم مقدس

آخرین کلیسای مجموعه، کلیسای سنت مری است که در کنار استحکامات شمالی صومعه تاتو قرار دارد. همزمان با ساخت این کلیسا بود که تاتو وارد دوران باشکوه و طلایی خود گردید و در همین زمان، نزدیک به هزار راهب و دانشجو، صومعه تاتو را برای کسب علم و محل زندگی خود برگزیدند.

گاوازان (ستون جنبان)

گاوازان (ستون جنبان)
گاوازان (ستون جنبان)

گاوازان یک ستون ۸ متری با یک صلیب خاچکاریست که وقف تثلیث مقدس شده است. قدمت این ستون به قرن دهم میلادی بر می گردد و در جنوب کلیسا قرار دارد. هدف اصلی ساخت این ستون، آگاه شدن از وقوع زلزله بوده که پس از وقوع زلزله و حرکتش، آن را به حال اول بر می‌گرداندند.

تله کابین تاتو، یک شگفتی طولانی میان زمین و آسمان

تله کابین صومعه تاتو
تله کابین صومعه تاتو

برای آن که خود را به صومعه تاتو برسانید، یکی از جذاب ترین راه ها استفاده از تله کابین معروف «وینگ تاتو» است. در وصف این تله کابین همین قدر بدانید که طولانی ترین تله کابین بدون توقف جهان است و نامش در کتاب معروف گینس به ثبت رسیده است. طول این تله کابین شگفت انگیز ۵.۷ کیلومتر بوده و بین دو روستای هالیدزور تا تاتو کشیده شده است. با استفاده از این تله کابین، می توانید در حرکتی هیجان انگیز، مسیری طولانی را در میان زمین و آسمان باشید و به راحتی خود را به صومعه تاتو برسانید.

دیدنی های طبیعی اطراف صومعه تاتو

طبیعت تاتِو
طبیعت تاتِو

صومعه تاتو در دل طبیعت قرار گرفته و در نتیجه بازدید از آن تنها به دیدن سازه های تاریخی محدود نمی‌شود. برای گشت و گذار در اطراف تاتو، می توانید به سراغ پل طبیعی شیطان بر روی تنگه وُرُتان بروید و از این پل قدیمی بازدید کنید. اگر از روی این پل بگذرید و مسیر را ادامه دهید، به استخری طبیعی در میان صخره های سنگی خواهید رسید. همچنین در مسیر منتهی با تاتو و بر روی دامنه کوه، سازه های آلاچیق مانندی به چشم می خورند که بسیار قدیمی اند و در گذشته از آن ها برای علامت دادن به ساکنین صومعه در وقت خطر استفاده می کردند.

بهترین زمان  برای بازدید از صومعه تاتو

تاتو در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و به سبب ارتفاع بالای روستا، آب و هوای نسبتن سردی دارد. پس می‌توان گفت بهترین زمان بازدید از صومعه تاتو، شش ماه نخست سال است. البته پاییز هم می تواند زمان جذابی برای سفر و بازدید از تاتو باشد؛ چرا که می توانید از دیدن مناظر دلربای پاییزی اطراف صومعه لذت ببرید و عکس‌های یادگاری خوبی ثبت کنید.

مسیر دسترسی به صومعه تاتو

آدرس صومعه تاتو روی نقشه گوگل

این جاذبه تفریحی در نزدیکی مرز ایران با ارمنستان واقع شده و اگر بخواهید زمینی سفر کنید از مرز تنها حدود ۲/۵ تا ۳ ساعت برای رسیدن به تاتو زمان لازم است. در صورت سفر هوایی نیز باید ابتدا به ایروان پرواز کنید و سپس فاصله ۲۵۰ کیلومتری تا روستای تاتو را با تاکسی یا اتوبوس بپیمایید.