سایدا سفر

اگر قصد کار داوطلبانه، تدریس یا تحصیل در خارج از شهر یا کشور را دارید، یا حتی فقط سفر می‌کنید، باید در مورد نوع اقامتگاهی که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، فکر کنید. انواع مختلفی از اقامتگاه برای انتخاب وجود دارد، اما یکی از گزینه‌های محبوب این است که در طول سفر در هاستل بمانید، به خصوص اگر با یک گروه هستید یا بودجه کمی دارید. اما اینکه هاستل چیست؟ و هاستل ها چگونه کار می‌کنند؟ بیایید نگاهی به انتظارات شما از اقامت در هاستل بیندازیم و اینکه ببینید آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر. همچنین در اینجا به مواردی اشاره می‌کنیم که باید در مورد هاستل و اقامت در آن بدانید. ازاین‌رو، از شما دعوت می‌کنیم تا آخر این مطلب در سفرزون همراه ما باشید.

سرفصل های مقاله

هاستل چیست؟

این یک نوع اقامتگاه منحصر‌به‌فرد است که در سراسر جهان یافت می‌شود. هاستل، مسافرخانه‌ای با قیمت پایین‌تر است که اقامتگاه‌های عمومی و مشترک را ارائه می‌دهد. به طور معمول، هاستل دارای یک اتاق بزرگ با تخت‌های جداگانه، یک حمام مشترک و یک آشپزخانه مشترک است. برخی از هاستل‌ها، اتاق‌های خصوصی دارند، اما هاستل‌های ارزان‌تر معمولا تخت‌های دوطبقه ارائه می‌دهند. هاستل‌ها در اروپا ایجاد شده‌اند، اما این روزها محبوبیت آنها افزایش یافته است و می‌توانید آنها را در سراسر جهان پیدا کنید. هیچ دو هاستل شبیه هم نیستند، اما نکته قابل توجه این است که به ندرت اقامت در یک هاستل کسل کننده خواهد بود. پس به طور خلاصه، هاستل یک نوع اقامتگاه مقرون‌به‌صرفه است که بر یک تجربه اجتماعی مشترک تمرکز دارد. به عنوان مثال، همه آنها نوعی اقامتگاه با غذای شخصی هستند، به این معنی که می‌توانید هر غذایی را که می‌خواهید را بپزید

همچنین غذاهای محلی را که در طول روز با آنها برخورد کرده‌اید را بخورید. این فضای اجتماعی آن است که به شما این امکان را می‌دهد تا با افرادی ملاقات کنید که از فعالیت‌های مشابه شما لذت می‌برند. شاید با هم دوست شوید یا حتی آشپزی یا ماجراجویی کنید. البته ناگفته نماند که هاستل‌ها، نه تنها اتاق‌های خوابگاه، بلکه اتاق‌های خصوصی نیز ارائه می‌دهند تا مسافران بتوانند فضای مخصوص به خود را داشته باشند. بنابراین در هاستل، برای همه چیزی وجود دارد! در هاستل، مهمانان می‌توانند یک تخت، معمولاً یک تخت دوطبقه، در یک خوابگاه رزرو کنند و حمام و قسمت‌های مشترک (مانند آشپزخانه، سالن، اتاق تلویزیون و غیره) را به اشتراک بگذارند. اتاق‌ها می‌توانند مختلط یا تک‌جنس باشند. هاستل‌های بیشتری اکنون، اتاق‌های خصوصی، اتاق‌های خانوادگی و آپارتمان‌ها را ارائه می‌دهند. خوابگاه‌ها می‌توانند از ۳ تا ۳۶ تخت در اتاق داشته باشند که هر چه تعداد تخت در اتاق بیشتر باشد، اقامت شما ارزان‌ترین خواهد بود.

انواع هاستل

اگرچه هاستل‌ها در یک سری موارد مانند فضاهای اشتراکی مشابه یکدیگر هستند، اما آنها به اشکال مختلف وجود دارند. صرف نظر از سلیقه یا بودجه شما، قطعا یک نوع هاستل برای شما وجود دارد. انواع هاستل عبارت‌اند از:

هاستل جوانان (Youth Hostel)

هاستل جوانان

این نوع هاستل به طور کلی، به مسافران جوان‌تر ارائه می‌شود. آنها به طور ایده‌آل برای مسافران با تجربه کمتر، مانند دانشجویان دانشگاه یا بزرگسالان جوان، مناسب هستند. اگرچه بسیاری از هاستل‌های جوانان، در ظاهر برای جوانان است، اما در واقع محدودیت سنی بالایی ندارند. به عنوان یک مسافر مسن‌تر، اگر به هاستل جوانان برخورد کردید که جالب به نظر می‌رسد، قوانین آن را بخوانید تا ببینید آیا محدودیت سنی بالاتری وجود دارد یا خیر.

هاستل دوستدار محیط زیست (Eco-Friendly Hostel)

هاستل دوستدار محیط زیست

هاستل‌های دوستدار محیط زیست از روش‌هایی مانند استفاده کارآمد از انرژی، به حداقل رساندن ضایعات، کمپوست‌سازی و کشاورزی معیشتی استفاده می‌کنند. آنها گاهی‌اوقات به مهمانان اجازه می‌دهند تا داوطلب شوند و به عنوان راهی برای یادگیری یا توسعه مهارت‌های مرتبط با پایداری، فرهنگ دائمی و غیره فعالیت کنند. برخی از آنها شهری و برخی دیگر روستایی هستند. هاستل‌های دوستدار محیط‌زیست، اگرچه همیشه مجلل نیستند، اما افرادی را جذب می‌کنند که دارای ارزش‌های اصلی خاصی هستند که می‌تواند منجر بهبود روحیه قوی جامعه شود. به عنوان مثال، هاستل‌هایی که سبک زندگی مبتنی بر گیاه را ترویج می‌دهند، ممکن است غذای گیاهی را نیز سرو کنند.

هاستل ماجراجویی (Adventure Hostel)

هاستل ماجراجویی

هاستل‌های ماجراجویی به شما کمک می‌کنند تا فضای باز را تجربه کنید. آنها معمولاً در مناطقی قرار دارند که برای گردشگری ماجراجویی شناخته شده است. این هاستل‌ها ممکن است فعالیت‌های روزانه یا هفتگی مانند سفر با تور، غواصی، کلاس‌های اسنوبورد/اسکی و غیره را سازماندهی کنند. اگر سرگرمی دارید که به آن علاقه‌مند هستید، هاستل‌های ماجراجویی مکان‌های خوبی برای ملاقات با مسافران همفکر شما هستند. اگرچه گاهی‌اوقات کمتر از سایر هاستل‌ها در دسترس هستند، بنابراین از قبل امکانات آنجا را بررسی کنید.همچنین بسیاری از این نوع هاستل‌ها نیز فصلی هستند.

هاستل ساحلی-جنگلی (Beach/Jungle Hostel)

هاستل ساحلی-جنگلی

هاستل‌های ساحلی و جنگلی اغلب حال‌و‌هوای مشابهی دارند. آنها اغلب ایزوله هستند، چه در ساحل، چه در کنار رودخانه، یا در جنگل. بسیاری از کوله‌گردها به دلیل طبیعت آرام و (اغلب) فرهنگ استقبال میزبان این نوع هاستل‌ها، بیشتر از زمان برنامه‌ریزی اولیه‌شان، حتی گاهی برای ماه‌ها در هاستل‌های ساحلی/جنگلی می‌مانند. هاستل‌های ساحلی/جنگلی جایی هستند که می‌توانید خانه‌های ییلاقی، خانه‌های درختی یا کلبه‌هایی برای اجاره پیدا کنید. این هاستل‌ها اغلب دورهمی‌های شبانه، کلاس‌های گروهی، گشت‌وگذار یا فعالیت‌هایی مانند موج‌سواری، پیاده‌روی یا یوگا برگزار می‌کنند.

هاستل تاریخی-فرهنگی (Historic/Cultural Hostel)

هاستل تاریخی-فرهنگی

هاستل‌های تاریخی/فرهنگی برای دوستداران معماری و تاریخ، یا مسافرانی که اقامتگاه‌های جذاب را به نوع معمولی و استاندارد ترجیح می‌دهند، عالی هستند. این هاستل‌ها اغلب در شهرهای قدیمی و تاریخی یا هر جایی که معماری آن منحصر‌به‌فرد و یا قابل توجه است، قرار دارند.

هاستل مهمانی (Party Hostel)

هاستل‌های مهمانی، حال‌وهوای مهمانی را در فضای هاستل ایجاد می‌کنند. در این نوع هاستل‌، شما می‌توانید شب‌های کسل‌کننده را به شب‌هایی به یادماندنی تبدیل کنید. از سوی دیگر، هاستل‌های مهمانی باکیفیت اغلب بهترین فضای اجتماعی را در شهر برای مسافران انفرادی و کوله‌گردها دارند. اگر به دنبال مهمانی نیستید، بهتر است از هاستل‌های مهمانی پرهیز کنید. به این خاطر که اتاق‌های خوابگاه آنها برای کسانی که زود می‌خوابند، در نظر گرفته نشده است.

هاستل لوکس (Luxury Hostel)

هاستل لوکس

هاستل‌های مجلل برای مسافرانی که به دنبال آسایش هستند، خدماتی را ارائه می‌دهند. آنچه «لوکس» درنظر گرفته می‌شود، بسته به مسافر متفاوت است. اما به طور کلی، هاستل‌های لوکس، فضایی مدرن و شیک دارند؛ از فضای مشترک گرفته تا خوابگاه‌ها و حمام‌ها. تخت‌خواب‌های لوکس در این نوع هاستل، اغلب بیشتر از اتاق‌های هتل‌های سطح پایین‌تر است. در کلان شهرها، تخت‌خوابگاه های لوکس خوابگاه می‌تواند ۵۰ دلار در هر شب قیمت داشته باشد و به راحتی می‌تواند از ۱۰۰ دلار در هر شب به خصوص در رویدادهای مهمی مانند جام جهانی، سال نو، کارناوال و غیره فراتر رود.

بوتیک هاستل (Boutique Hostel)

بوتیک هاستل

بوتیک هاستل‌ها، فضایی خانگی برای مسافران فراهم می‌کنند. آنها اغلب دارای چندین نوع اتاق (خصوصی و خوابگاه) هستند. برخی از این هاستل‌ها امکانات رفاهی را ارائه می‌دهند، برخی دیگر دارای امکانات حداقلی هستند. بوتیک هاستل‌ها برای مسافرانی که به دنبال تجربه یک هاستل آرام هستند (در مقایسه با شلوغی موجود در برخی هاستل‌های دیگر) ایده‌آل هستند. آنها اغلب راحت‌تر بوده و خدمات بهتری نیز ارائه می‌دهند، از صبحانه گرفته تا تورها و دیگر خدمات سفر.

هاستل اقتصادی (Budget Hostel)

هاستل اقتصادی

هاستل‌های اقتصادی معمولا نرخ‌های پایینی را ارائه می‌دهند. آن‌ها معمولا مسافرانی را جذب می‌کنند که بودجه‌شان کم است و به اقامت‌های بی‌نظیر با حداقل امکانات اهمیتی نمی‌دهند. هاستل‌های اقتصادی اغلب با افزایش تعداد تخت در هر اتاق، سود را به حداکثر می‌رساند. برخی فاقد مناطق مشترک هستند، اما برخی دیگر وسیع و باز هستند. در برخی از نقاط جهان، تخت خوابگاه هاستل‌های اقتصادی تا ۳ دلار در هر شب فروخته می‌شود، به همین دلیل است که بسیاری از مسافران آنها را به عنوان راهی برای طولانی کردن سفر خود ترجیح می‌دهند.

هاستل بَک پَکِر (Backpacker hostel)

هاستل بَک پَکِر

یک هاستل بک پکر، اقامتگاه‌های کم‌هزینه‌ای را اغلب در فضایی به سبک خوابگاه به مسافران ارائه می‌دهد. آنها بسیار ارزان‌تر از هتل‌ها یا سایر انواع اقامتگاه‌های مسافرتی هستند و در بسیاری از نقاط مختلف در سراسر جهان در دسترس هستند. برای کوله‌گردهایی که با بودجه کم سفر می‌کنند، اغلب بهترین گزینه برای صرفه‌جویی در هزینه و اقامت در یک مکان امن هستند. یک هاستل بک پکر اغلب انواع مختلفی از اقامتگاه‌ها را به مسافران ارائه می‌دهد. رایج‌ترین نوع آن، اتاقی است که شش یا هشت تخت دو طبقه در آن قرار می‌گیرد. جوانان، به‌ویژه دانشجویان، از رایج‌ترین مهمان‌هایی هستند که احتمالاً در این نوع هاستل‌ها اقامت دارند، اگرچه مسافران مسن‌تر نیز ممکن است از آنها استفاده کنند.

هاستل و هتل چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

یکی از اولین سؤالاتی که اغلب هنگام برنامه‌ریزی سفر در نظر گرفته شده است این است که کجا می مانیم؟ دو انتخاب محبوب ما معمولا هتل یا هاستل است. بیشتر هاستل‌ها دارای امکاناتی همچون اتصال به اینترنت، اتاق رختشویی، تلفن، یا قفسه‌هایی هستند که می‌توانید وسایل خود را در آن ذخیره کنید و یک سرویس صبحانه. تفاوت اصلی هاستل‌ و هتل در این است که هاستل‌، فضای خوابگاه‌مانند را در اختیار مسافران قرار می‌دهند که در آن بمانند. این در حالی است که هتل‌، اتاق‌های جداگانه‌ای برای حفظ حریم خصوصی هستند. بااین‌حال، برخلاف هتل، احساس بودن در جامعه در یک هاستل بیشتر وجود دارد.

اگر یک فرد اجتماعی باشید، برای شما هاستل، گزینه بهتری خواهد بود، زیرا می‌توانید افراد مختلف با هر شخصیت، نژاد و ملیت را ملاقات کنید. هاستل‌ها تا زمانی که اشیا باارزش خود را بتوانید در یک فضای قفل‌دار نگه دارید و یک جای خواب داشته باشید، مکان‌های امن برای اقامت هستند. بنابراین اگر بودجه شما محدود است، یا به دنبال دیدار با افراد جدید از همه ملیت‌ها و پیشینه‌های مختلف هستید، هاستل بهترین گزینه برای اقامت است. بااین‌حال، اگر احساس می‌کنید که دوست دارید وقت خصوصی بیشتری داشته باشید، یا اگر به اندازه کافی بودجه سفر دارید، یک هتل می‌تواند یک انتخاب راحت‌تر و ایمن‌تر باشد.

هاستل‌ از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

در این بخش، به طور مختصر به بررسی بخش‌های موجود در هاستل می‌پردازیم، تا بدانید قبل از رسیدن چه انتظاری می‌توانید از اقامتگاه خود داشته باشید. هاستل‌ها از نظر اندازه و امکانات و یا ویژگی‌ها متفاوت هستند، اما شما معمولاً همان طرح را در هاستل‌های سراسر جهان نیز خواهید یافت (در بیشتر موارد). بخش‌های اصلی یک هاستل عبارت‌اند از:

پذیرش

میز پذیرش معمولاً اولین چیزی است که هنگام ورود به هاستل می‌بینید و اگر در طول اقامت خود سؤال یا درخواستی داشته باشید، می‌توانید آنجا مطرح کنید. به محض ورود، یکی از کارکنان معمولاً یک گشت مختصر از فضای هاستل به شما ارائه می‌دهد، سپس شما را به اتاق‌تان هدایت می‌کند، جایی که تختی را به شما اختصاص می‌دهند یا شما آن انتخاب می ‌کنید.

اتاق‌های خوابگاه

این اتاق‌ها معمولاً بین ۴ تا ۱۲ تخت در هر اتاق دارند (برخی کمتر از ۲ تخت، برخی دیگر بیش از ۲۰ تخت). تخت‌ها معمولاً دو طبقه (در موارد نادر سه طبقه)، اما گاهی‌اوقات انفرادی هستند. هر چه تعداد تخت در هر اتاق بیشتر باشد، معمولاً نرخ شبانه هر تخت ارزان‌تر است (در همان هاستل). اتاق‌های خوابگاه معمولاً مختلط یا فقط تک جنسیتی هستند. برخی از هاستل‌ها سبک‌های منحصربه‌فردی مانند خوابگاه‌های کپسولی (محبوب در شرق آسیا) ارائه می‌کنند. اکثر هاستل‌ها یک چراغ مطالعه، پریز برق و یک قفسه کوچک در کنار دیوار هر تخت دارند. برخی از آن‌ها برای حفظ حریم خصوصی بیشتر، پرده‌های کشویی را نیز به تختخواب وصل می‌کنند.

دستشویی مشترک

اگر تخت خوابگاه رزرو کنید، معمولا دستشویی آن با مهمانان دیگر مشترک خواهد بود. دستشویی خوابگاه یا به صورت اختصاصی بخشی از سوئیت را تشکیل می‌دهد یا در خارج از اتاق قرار دارد. دوش‌ها معمولاً در داخل دستشویی قرار می‌گیرند، اما گاهی‌اوقات در فضای جداگانه قرار دارند.

فضاهای اشتراکی

فضاهای اشتراکی در هاستل

فضاهای اشتراکی بر اساس نوع هاستل متفاوت است؛ برخی از هاستل‌ها حداقل فضای اشتراکی را دارند، برخی دیگر ده‌ها امکانات رفاهی را ارائه می‌دهند. برخی از امکاناتی که ممکن است در هاستل پیدا کنید، عبارت‌اند از: میز پینگ‌پنگ، میز بیلیارد، قفسه کتاب، تلویزیون، بازی‌های رومیزی و کامپیوتری. هاستل‌های بزرگ‌تر گاهی اوقات ویژگی‌ها و امکانات بیشتری را فراهم می‌کنند، زیرا فضایی برای مواردی مانند کافه یا رستوران در محل، پاسیو روباز، استخر، بانوج و غیره دارند. بسیاری از هاستل‌ها دارای منطقه‌ای هستند که میهمانان می‌توانند غذاهای آماده خود را در جایی نگهداری کنند. همچنین آنها حداقل نوعی امکانات آشپزخانه دارند تا مهمانان بتوانند غذای مورد علاقه خود را بپزند. در برخی از هاستل‌های کوچک‌تر، آشپزخانه نیز جایی است که صبحانه سرو می‌شود.

عوامل که باعث می‌شود از انتخاب هاستل پشیمان نشوید

هاستل‌های امروزی دیگر مانند گذشته نیستند، به همین دلیل نمایش رسانه‌ای هاستل‌ها عموماً نادرست است. هر ساله، مسافران بیشتری اقامت در هاستل را انتخاب می‌کنند. زیرا دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد چرا باید در سفر خود، اقامت در هاستل را انتخاب کنید. عواملی همچون:

مزایای اجتماعی اقامت در هاستل

بسیاری از کوله‌گردها و مسافران انفرادی، هاستل‌ها را علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن، بیشتر به خاطر محیط اجتماعی آن انتخاب می‌کنند. هاستل‌ها، بهترین راه برای آشنایی با مردم با هر فرهنگ و نژاد در سفر هستند. آنها اساسا پناهگاهی برای مسافرانی هستند که به تنهایی در جهان سفر می‌کنند. مسافران انفرادی به سرعت متوجه می‌شوند که اگر خواهان هر نوع ارتباط اجتماعی در طول سفر خود هستند، باید با افراد جدید صحبت کنند و از پوسته خود خارج شوند. درونگراها ممکن است از این فکر که دائماً باید با غریبه‌ها معاشرت داشته باشند، دچار خشم شوند و این قابل درک است.

بااین‌حال، در نهایت، میل ذاتی برای ارتباط انسانی واقعی و حضوری، این کار را آسان می‌کند. اگر شما مکالمه را شروع نکنید، شخص دیگری شروع خواهد کرد. به طور کلی، هاستل‌ها، دارای اتاق‌هایی پر از مسافران انفرادی هستند که به دنبال نوعی تعامل انسانی هستند. پس از مدتی اقامت در هاستل، تمام غریبه‌ها ناگهان برای روزها جدایی‌ناپذیر می‌شوند، دوستی‌ها به سرعت شروع می‌شوند و حتی می‌توانند برای مدت طولانی ادامه داشته باشند.

رویدادهای اجتماعی در خوابگاه‌ها

اگر صحبت‌های کوچک مناسب شما نیست، اکثر هاستل‌ها رویدادهای اجتماعی زیادی را برای کمک به تسهیل روند برقراری ارتباط با افراد جدید ارائه می‌دهند. بسیاری از هاستل‌ها، این رویدادهای اجتماعی را به صورت رایگان ارائه می‌دهند. البته در اغلب موارد، همه چیز به هاستلی که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. شب‌هایی نیز برای تماشای فیلم اختصاص داده می‌شود که معمولا رایگان است. این راهی عالی برای ملاقات راحت با افراد جدید بدون احساس فشار برای حفظ مکالمه برای مدت طولانی با افراد غریبه است. در برخی از هاستل‌ها، کلاس‌های آشپزی نیز برگزار می‌شود که این یکی از لذت‌بخش‌ترین راه‌ها برای ملاقات با مسافران دیگر در هاستل است. با داشتن صندلی و فضای محدود در بیشتر هاستل‌ها، ممکن است در برخی مواقع در کنار یک غریبه بنشینید که ممکن است باعث شود تا شما راحت‌تر با افراد دیگر ارتباط بگیرید. این رویدادهای اجتماعی، راهی عالی برای ملاقات با افراد جدید و یکی از بهترین دلایل برای انتخاب هاستل برای سفر بعدی شما هستند.

تورهای پیاده‌روی

بیشتر هاستل‌ها، به خصوص در شهرهای بزرگ‌تر، تورهای پیاده‌روی ارائه می‌دهند. تورهای پیاده‌روی در هاستل‌ها، رایگان یا ارزان هستند و معمولاً به همراه راهنمای تور انجام می‌شوند. در گروه‌های بزرگ، انعام‌ها معمولاً به مبلغ مناسبی برای راهنمای تور اضافه می‌شوند. بنابراین هیچکس نباید نگران هزینه تور بیش از چند دلار باشد، اگر واقعا هزینه‌ای داشته باشد. این تورهای پیاده‌روی رایگان، راهی عالی برای کشف مقصد و ترسیم برنامه‌های خود برای روزهای آینده است. بسیاری از راهنماهای این تورها، اغلب ساکنان محلی یا کوله‌‌گردهایی است که طولانی‌مدت در سفر به سر می‌برند. این افراد، توصیه‌ها و تجربه‌های دست اول عالی و پاسخ‌هایی به انواع سؤالات در مورد مقصد دارند. تورهای پیاده‌روی هاستل نیز، راهی عالی برای ملاقات با مهمانان دیگر است.

شام خانوادگی

شام‌های خانوادگی، شام‌های گروهی هستند که معمولا در هاستل‌ها سرو می‌شود. بسته به هاستل، شام خانوادگی حتی ممکن است رایگان باشد. جذابیت شام خانوادگی، تنها به رایگان بودن آن نیست، بلکه به فراهم کردن فرصتی است که افراد را دور هم جمع می‌کند. حتی اگر این شام خانوادگی هزینه داشته باشد، هنوز هم ارزش ثبت‌نام را دارد، زیرا راهی عالی برای ملاقات با مسافران دیگر است. هاستل‌های خانوادگی اغلب غذاهای قابل توجهی برای مهمانان خود دارند. در بسیاری از موارد، آشپز این هاستل‌ها، از دستورالعمل‌های خانوادگی اصیل برای تهیه این نوع غذاها استفاده می‌کند. مهمانان اغلب خوش‌شانس هستند که از غذاهای محلی که در رستوران‌ها یافت نمی‌شوند، در هاستل از آن‌ها لذت ببرند.

اسکان ارزان‌تر

واضح‌ترین دلیل برای اقامت در هاستل، صرفه‌‌جویی در هزینه است. البته استثناهایی برای زوج‌ها وجود دارد؛ دو تخت خوابگاه ممکن است بسته به مقصد، گران‌تر از یک اتاق ارزان در یک مهمانخانه باشد. بنابراین هاستل‌ها، انتخاب هوشمندانه‌ای برای مسافران انفرادی و کوله‌گردها هستند. به طور کلی، هر چه تعداد تخت در یک اتاق بیشتر باشد، قیمت کمتری خواهد داشت. بااین‌حال، آن چیزی نیست که شما فکر می‌کنید؛ به این معنی که اتاق‌های خوابگاه در هاستل‌ها، مکانی برای انجام هر کاری نیست. هر چند در موارد نادر ممکن است شاهد حضور افراد نامناسب باشید، اما استثناست و با انتخاب خوابگاه مناسب به راحتی قابل اجتناب است. بیشتر خوابگاه‌های هاستل، محیط آرامی دارند و بیشتر مهمانان محترم هستند.

اگر واقعاً به حریم خصوصی نیاز دارید، اکثر هاستل‌ها اتاق‌های خصوصی نیز ارائه می‌دهند. هر چند ممکن است این اتاق‌ها آنچنان لوکس نباشند، اما امکانات آن‌ها به اندازه‌ای هست که انتظارات شما را برآورده خواهد کرد. برای مسافرانی که مایلند به جای گذراندن تمام وقت آزاد خود در هتل، تجربه لذت‌بخشی از سفر خود داشته باشند، پیشنهاد می‌کنیم در هاستل اقامت کنند. حتی اتاق‌های خصوصی در هاستل‌ها، ارزان‌تر از اکثر هتل‌ها هستند.

غذای ارزان‌تر

بیشتر هاستل‌ها، غذا سرو می‌کنند. گاهی‌اوقات منوها شامل غذاهای محلی و غذاهای فوق العاده است. سایر هاستل‌ها ممکن است بیشتر غذاهای ارزان‌تر مانند پیتزا و برگر سرو کنند. صرف نظر از اینکه غذا ساده باشد یا نه، اکثر غذاهای هاستل مقرون‌به‌صرفه هستند. معمولا میزبان‌ها، مسافران را تشویق به خوردن غذاهای محلی و تجربه غذاهای جدید می‌کنند. این معمولا خوشمزه‌ترین و ارزان‌ترین گزینه است، اما همیشه استثناهایی وجود دارد. مسافرانی که اقامت در هاستل‌ها را انتخاب می‌کنند، به دلایل مختلفی در آنجا هستند. غذای هاستل همیشه به اندازه رستوران‌های واقعی محلی ارزان نیست، اما مطمئناً ارزان‌تر از مکان‌های توریستی یا رستوران‌های هتل خواهد بود. غذای ارزان و راحت، دلیلی آسان برای اقامت در هاستل است.

ایمنی و امنیت

امنیت اکثر هاستل‌ها، بسیار بیشتر از هتل‌هاست. مردم نمی‌توانند آزادانه وارد شوند و در لابی اکثر هاستل‌ها بنشینند. بسیاری از هاستل‌ها فقط به مهمانان اجازه می‌دهند در محل باشند، با درهای ایمن دسترسی محدود شده است و کارکنان بر همه افرادی که وارد می‌شوند، نظارت می‌کنند. پس از پیدا کردن دوستان جدید یا پیوستن به مهمانان دیگر از هاستل، با نوشیدن چند نوشیدنی یا پیاده‌روی در اواخر شب، زمانی که دیگران همراه شما هستند، احساس بسیار بهتری خواهید داشت. اگر به تنهایی در هتل یا آپارتمان اقامت دارید، فرصت کمتری برای مواجهه با مسافران دیگر وجود دارد که برای یک نوشیدنی شبانه به شما ملحق شوند. اکثر خوابگاه‌ها در هاستل‌ها حداقل یک کمد برای وسایل شما دارند. همیشه مهم است که یک قفل کوچک در میان چیزهای کوچک دیگر در کیف خود قرار دهید، اما این قفل‌ها اغلب دارای قفل داخلی هستند. میهمانان می توانند به طور ایمن اشیاء قیمتی خود را در یک مکان ایمن نگهداری کنند. بنابراین تا زمانی که وسایل خود را در فضای باز رها نکنید، بعید است که کسی وسایل شما را بدزدد.

معایب اقامت در هاستل

اقامت در هر جایی، چه هتل باشد چه هاستل، در کنار مزایای بی‌شماری که دارد، معایب آن را نیز باید در نظر گرفت که شامل موارد زیر است:

هم‌اتاقی‌های بی‌ملاحظه می‌توانند اقامت شما را خراب کنند

یکی از بزرگ‌ترین معایب اقامت در هاستل این است که ممکن است هم‌اتاقی‌های بی‌ملاحظه داشته باشید. آن یک نفر که ساعت ۳ صبح چراغ را روشن می‌کند. یا شخصی که از ساعت ۶ صبح شروع به بستن چمدان‌های خود کرده و صدای زیادی ایجاد می‌کند یا کسی که مدام زنگ ساعت خود را به تعویق می‌اندازد، این‌ها می‌تواند موجب آزار شما در یک اتاق شود. اگر هم‌اتاقی‌های بی‌ملاحظه‌ای داشته باشید، واقعاً کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید. اگر سبک می‌خوابید یا به راحتی با چیزهایی از این قبیل عصبانی می‌شوید، توصیه می‌کنیم گوش‌گیر و چشم‌بند همراه داشته باشید تا کمتر از خرابی‌هایی که هم‌اتاقی‌هایتان ایجاد می‌کنند، اذیت شوید. به طور کلی، اگر دوست دارید اقامت در هاستل را تجربه کنید، اما نمی‌خواهید یک اتاق مشترک داشته باشید، بسیاری از هاستل‌ها اتاق‌های خصوصی نیز ارائه می‌دهند. البته این اتاق‌ها، کمی گران‌تر است و شانس ملاقات با افراد در اتاق خوابگاه خود را از دست می‌دهید، اما ممکن است در عوض شب راحت‌تر بخوابید.

ممکن است با اتاق‌های غیربهداشتی روبه‌رو شوید

اگر بدشانس باشید، ممکن است در هاستل‌هایی با اتاق‌هایی بمانید که به دلیل سایر مهمانانی که بهداشت خود را رعایت نمی‌کنند، غیربهداشتی هستند. بنابراین باید این موضوع را در نظر داشته باشید ئکه همه افرادی که ملاقات می‌کنید، سطح بالایی از بهداشت و آراستگی را ندارند. غیر معمول نیست که برخی از مسافران، لباس‌های کثیف و بدبو در اطراف اتاق داشته باشند که باعث می‌شود کل اتاق، بوی بدی داشته باشد. از آنجایی که شما یک اتاق را با افراد با پیشینه‌های مختلف به اشتراک می‌گذارید، ممکن است مهمانانی داشته باشید که روش‌های بهداشتی متفاوتی نسبت به شما داشته باشند. توجه داشته باشید که حتی اگر بخواهید در یک اتاق خصوصی در هاستل بمانید، اغلب هنوز حمام مشترک دارید و آشپزخانه نیز همیشه مشترک است. بنابراین ممکن است همچنان با مسائل بهداشتی مواجه شوید.

حریم خصوصی محدودی دارید

بزرگ‌ترین مشکل اقامت در هاستل، فقدان حریم خصوصی است. وقتی با چند نفر دیگر در یک اتاق مشترک هستید، داشتن فضای شخصی خود سخت است و  درواقع افراد مختلف، مرزهای متفاوتی دارند. در حالی که انواعی از هاستل‌ها (مانند هاستل‌های کپسولی) وجود دارند که حریم خصوصی بسیار بیشتری را به شما ارائه می‌دهند، بسیاری از اوقات تخت‌ها حتی پرده ندارند. به عنوان یک مسافر زن می‌توانید در یک اتاق خوابگاه مختلط یا یک اتاق خوابگاه مختص زنان اقامت کنید. اگرچه عموماً مردم در اتاق‌های خوابگاه بسیار محترمانه رفتار می‌کنند، اما برخی از خانم‌ها اتاق‌های مخصوص زنان را ترجیح می‌دهند.

تجربه شما بستگی زیادی به سایر مسافران دارد

اگر در دو موقعیت مختلف در یک هاستل اقامت کرده باشید، می‌دانید که تجربه هر یک هرگز یکسان نیست. از آنجایی که شما با افراد زیادی در حال تعامل هستید، همه افراد در هاستل تجربه شما را تشکیل می‌دهند. اقامت در هاستل شبیه قمار است. تا زمانی که تاس نریزید و خودتان آن را تجربه نکنید، نمی‌دانید چه چیزی به دست می‌آورید. اگر اهل ماجراجویی هستید، ممکن است هاستل‌های مناسب‌تری برای خود پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای بیش از دو شب، خوابگاه رزرو نکنید. به این ترتیب، اگر هاستل آن چیزی نبود که دنبالش بودید، می‌توانید بدون از دست دادن پول زیاد، آن را ترک کنید و اگر عالی است، در آنجا بمانید.

دستشویی و دوش مشترک دارید

به دلیل تعداد مهمانانی که یک هاستل می‌تواند در خود جای دهد، چیدمان هاستل معمولا با هتل متفاوت است. بیشتر هاستل‌ها به جای داشتن حمام با دوش و توالت در هر اتاق، در خارج از اتاق و به صورت مشترک آن‌ها را خواهند داشت. زمانی که هاستل به طور کامل رزرو شد، ممکن است متوجه شوید که ۱۵ تا ۲۰ دقیقه منتظر بمانید تا زیر دوش بروید. و اگر یک تور رزرو کرده‌اید یا در حال تلاش برای گرفتن یک پرواز هستید، این می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.

شما باید لوازم بهداشتی خود را تهیه کنید

اگر قصد دارید در سفر خود در هاستل اقامت کنید، باید لوازم بهداشتی خود را آماده به همراه داشته باشید. در حالی که برخی از هاستل‌های با سطح بالا (مانند هاستل‌های ژاپن) دارای لوازم بهداشتی هستند، اکثر آنها این‌گونه نیستند. به غیر از آوردن شامپو، مسواک و خمیر دندان خود، اغلب باید یک حوله نیز داشته باشد. بله، بسیاری از هاستل ها حوله ارائه نمی‌دهند، بنابراین فراموش نکنید که یک حوله به همراه داشته باشید. بنابراین اگر بیش از چند روز در کشوری اقامت دارید، توصیه می‌کنیم پس از رسیدن به مقصد، لوازم بهداشتی موردنیاز خود را خریداری کنید.

هاستل‌ها چقدر ایمن هستند؟

اگرچه همه چیز بستگی به این دارد که در نهایت با چه کسی اقامت می‌کنید، اما متغیرهای زیادی در اینجا وجود دارد که از هاستل به هاستل تغییر می‌کند. به طور کلی، هاستل‌ها برای ایجاد یک محیط امن و سرگرم کننده برای طیف وسیعی از مسافران چه انفرادی، چه به صورت زوج، خدماتی را ارائه می‌دهند. در ادامه، به نکاتی اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کند تا شانس خود را برای داشتن اوقات خوش در هاستل افزایش دهید.

به صورت آنلاین آن را بررسی کنید

وب‌سایت‌ هاستل‌ها، یک منبع عالی برای کسب اطلاعات و شناخت آن توسط مسافران هستند. آنها اطلاعات مفیدی در مورد امکانات و شرایط موجود در هاستل در اختیار مسافران قرار می‌دهند. شما همچنین می‌توانید با خواندن نظرات مشتریان، چیزهای زیادی در مورد مسائل ایمنی مربوط به هاستل بیاموزید. اما به خاطر داشته باشید که این ریویوها معمولاً حاصل تجارب افرادی است که بسیار راضی یا بسیار ناراضی هستند. بنابراین بهتر است کامنت‌های بیشتری را بخوانید تا اطلاعات دقیق‌تری کسب کنید. همچنین پس از شروع اقامت در هاستل، می‌توانید از سایر مسافران قدیمی بخواهید تا از تجربیات خود در آن هاستل بگویند. کارکنان هاستل نیز توصیه‌هایی خواهند داشت و حتی ممکن است در مکان‌هایی که به آنها بیشتر اعتماد دارند، برای شما رزرو کنند.

از موقعیت مکانی هاستل آگاه باشید

برخی از هاستل‌ها در مناطق نسبتاً نابه‌هنجار واقع شده‌اند؛ مثلا نزدیک ایستگاه‌های قطار، درست در مرکز شهر، یا در مناطق اجاره‌ای ارزان. اگرچه این موضوع چندان جدی‌ای نیست، اما انجام برخی اقدامات احتیاطی قبل از انتخاب یک هاستل، ضرری ندارد. وقتی دقیقا نمی‌دانید کجا می‌روید، سعی کنید در روز به آنجا برسید. هنگام ورود، از کارکنان بپرسید که آیا خیابان‌ها یا مناطقی در نزدیکی وجود دارد که بهتر است از آن اجتناب کنید یا خیر. اگر واقعاً مطمئن نیستید، از قبل یک ایمیل ارسال کنید یا تماس بگیرید. نکات ایمنی را بپرسید و اگر چیزی وجود دارد که باید از قبل بدانید، مطلع شوید.

آنها حتی ممکن است نکاتی را در مورد نحوه جلوگیری از کلاهبرداری معمولی مانند تاکسی‌های تقلبی فرودگاه و مواردی از این دست، به شما ارائه دهند. شب‌های خود را در شهر برنامه‌ریزی کنید تا مجبور نباشید دیروقت و تنها به هاستل برگردید. این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که هاستل‌های مهمانی، به مکان‌های تفریحات شبانه نزدیک هستند که معمولا در یک محله پر سرو‌صدا و شلوغ است. بنابراین اگر به این کار علاقه‌ای ندارید، مطمئن شوید که هاستل ساکت‌تر و آرام‌تری رزرو کرده‌اید.

اشیا باارزش خود را در خانه بگذارید

ساده‌ترین راه برای جلوگیری از سرقت اشیا با ارزش شما این است که آنها را همراه خود نداشته باشید و سعی کنید از حداقل لوازم جانبی استفاده کنید. از زیورآلات ارزان‌قیمت استفاده کنید و لباس‌های ساده‌ای را بپوشید. تمام کارت‌های اعتباری خود را در دسترس قرار ندهید. تصمیم بگیرید که واقعاً به کدام یک از وسایل الکترونیکی خود نیاز دارید و بقیه را در خانه بگذارید. اگر با رایانه سفر می‌کنید، از مدل ارزان‌تر یا قدیمی‌تری استفاده کنید به دوربینی با قیمت متوسط بسنده کنید که خطری آن را تهدید نمی‌کند.

قفل اضافی همراه داشته باشید

بسیاری از هاستل‌ها، کمدهایی را در اتاق خوابگاه شما یا بیرون از سالن در اختیار شما قرار می‌دهند. برخی شامل قفل هستند و برخی دیگر نه. برای چنین مواقعی باید قفل به همراه داشته باشید. وقتی کمدها به همراه قفل ایمن در دسترس هستند، می‌توانید از آنها برای نگهداری اشیاء باارزش خود استفاده کنید. برخی از هاستل‌ها نیز برای نگهداری مواردی مانند پول و پاسپورت، یک گاوصندوق جداگانه در میز پذیرش دارند. در برخی موارد، زمانی که هاستل نه گاوصندوق و نه کمد دارد، برخی افراد اشیا باارزش خود را در گوشه‌های تخت، کنار دیوار، زیر روپوش‌ها یا دیگر جاهای امن جاسازی می‌کنند.

کلام پایانی

فرقی نمی‌کند به کدام کشور سفر می‌کنید، هاستل‌ها با ایجاد اجتماع بین افراد از مکان‌های خارجی، تجربه‌ای بی‌نظیر را ارائه می‌دهند. به علاوه، مقرون‌به‌صرفه بودن آن‌ها به شما امکان می‌دهد تا تجربه طولانی‌تر و همه‌جانبه‌تری را در کشور مقصد خود داشته باشید، زیرا شهرها را از طریق لنز افراد محلی می‌شناسید. همچنین در طول مسیر سفر خود از کشورهای سراسر جهان، دوستانی پیدا خواهید کرد. اگر به دنبال کسب تجربه‌های بی‌نظیر و متفاوت در سفر هستید، می‌توانید اقامت در هاستل را تجربه کنید.