یکی از قسمت‌های هیجان‌ انگیز هر سفری، سوغاتی است. سوغات‌ها خاطرات سفر را برای مسافران همیشگی می‌کنند. بخش‌هایی از فرهنگ، طبیعت و همه‌ی آن‌چه که یاد سفر را زنده نگه می‌دارند. در این مطلب از سفرزون به سوغات ارمنستان می‌پردازیم.

رزرو بلیط هواپیما

ارمنستان علاوه بر تمام جذابیت‌هایی که برای گردشگران دارد، سوغاتی هزار رنگ به مسافران می‌دهد. پس اگر شما هم راهی سفر به این کشور هستید با سفرزون باشید تا پیش از سفرتان فهرستی از بهترین سوغات آن را به شما معرفی کنیم. یادگارهایی که مزه، رنگ، بو و صداهای سفرتان را زنده نگه‌می‌دارند. این مطلب به شما کمک می‌کند تا خرید سوغات برایتان راحت‌تر باشد. در این جستجو با ما باشید!

مربای گردو ارمنستان ، طعم متفاوت سوغات ارمنستان

سوغات ارمنستان
مربای گردو ارمنستان | یک طعم تازه

مربای گردو ارمنستان یک مزه‌ی کاملا جدید است. این مربا در کشور ارمنستان طرفداران بسیاری دارد. طعم و رنگ این مربا حتما آن‌را در فهرست سوغات ارمنستان قرار می‌دهد. این مربای زرشکی رنگ طی فرایندی خاص به‌دست می‌آید و طعمی ملس دارد. اگر به دنبال خرید بهترین نوع آن هستید به روستای گغارت و گارنی سر بزنید!

خاچکار ارمنستان ، هنری خاص و متفاوت

خاچکار یکی از مقدس‌ترین دست سازهای ارمنستان است. این قطعه‌ی هنری که ما آن را در هنر ایرانی چلیپا می‌خوانیم بسیار ظریف است. خاچکار طرحایی از برگ، گل، انار و سایر حکاکی‌های ظریف را به همراه صلیبی در دل دارد. این قطعه سنگ مقدس، زیارتگاهی کوچک محسوب می‌شوند. نخستین خاچکار ها را می‌توان در گورستان‌های باستانی پیدا کرد. این هنر ارزشمند در سال ۲۰۱۰ بعنوان میراث معنوی در یونسکو به ثبت رسیده است. خاچکار یکی دیگر از سوغات های ارمنستان است.

قهوه و شکلات ارمنستان ، مزه‌‎ی خوش سوغاتی

اگر می‌خواهید برای عزیزان‌تان بهترین سوغات ارمنستان را هدیه ببرید، قهوه و شکلات را فراموش نکنید. بهترین نمونه‌های این خوراکی‌ها را در ارمنستان پیدا می‌کنید. شکلات‌هایی با طعم‌های خاص و ترکیبات ویژه که طعمی فراموش نشدنی دارند. قهوه‌های ارمنی از مرغوب‌ترین نوع قهوه هستند. دانه‌هایی تازه و خوش عطر. آسیاب کردن این دانه‌ها را در همان محل خرید به فروشنده‌ها بسپارید.

صنابع دستی ارمنستان ، سوغاتی متولد دستان هنرمندان

سوغات ارمنستان
جواهرات ارمنستان از سنگ‌ها و فلزات مختلفی ساخته می‌شوند

صنایع دستی ارمنستان بسیار متنوع و چشمگیر هستند. این صنایع زیبا که با طرافتی هنرمندانه ساخته شده‌اند می‌توانند سوغات‌هایی فراموش نشدنی هستند. از این صنایع دستی می‌توان به جواهرات بسیار زیبای ارمنی اشار کرده. این جواهرت از جنس‌های مختلف با طرح‌هایی هنرمندانه، جلب توجه می‌کنند.

قیمت جواهرات ارمنی نسبت به بسیاری کشورهای همسایه تا دو یا سه برابر ارزان‌تر است. یکی دیگر از صنایع دستی ارمنستان تصویر یا مدال تیگران کبیر است. همچنین چیزی که بسیار دیده می‌شود قسمتی از سرزمین ارمنستان یا تصویری از کوهستان آرارات است که نماد عشقی از دیاسپورا ارامنه محسوب می‌شود.

جعبه‌های جواهرات، لباس‌های دست دوز، ظروفی به شکل انار، شال ابریشم، سفال و.. از دیگر صنایع دستی محبوب ارمنستان هستند.

عروسک های چوبی و پارچه ای

اگر در سفرتان کودکان را به همراه دارید یا کودکی منتظر بازگشت شما است، در خرید عروسک‌های ارمنی تردید نکنید. این عروسک‌های رنگی و خوش انرژی طرفداران بسیاری دارند. عروسک های چوبی و پارچه ای یکی از بهترین سوغات ارمنستان است. این عروسک‌ها که معمولا لباس‌های محلی به تن دارند با رنگ و چوب تزئین شده‌اند.

دودوک ، صدای خوش موسیقی ارمنی

دودک ساز اصیل ارمنی است. پیشنه‌ی این ساط چیزی حدود ۱۵۰۰ سال تخمین خورده است. برای ساخت دودوک از چوب درخت آلو استفاده می‌شود. یونسکو در ۲۰۰۵ میلادی دودوک را به منزله‌‎یشاهکار میراث معنوی و شفاهی بشریت معرفی کرد. شما در سفرتان می‌توانید این ساز را به سوغات بیاورید و پس از یادگیری، نغمه‌ی آن را مهمان خانه‌هایتان کنید.

در کنار تمام موارد ذکر شده، میوه‌های خشک که آغشته به شکلات و آبنباتی خاص هستند را فراموش نکنید.

شما کدامیک از این سوغاتی‌ها را هدیه گرفته‌اید؟

کدام سوغاتی به‌نظر شما هیجان انگیزتر است؟

از این فهرست چه سوغاتی را هدیه کرده‌اید؟