تالاب یا مرداب انزلی یکی از زیباترین و منحصر به فرد ترین تالاب های ایران است که زیستگاه بسیاری از گیاهان و جانوران محسوب می شود. این تالاب به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص، از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ یک از تالاب‌های ایران قابل مقایسه نیست و علاوه بر داشتن زیبایی های چشمگیر در اقتصاد منطقه نیز نقش مهمی ایفا می کند. دیدن تصاویر تالاب انزلی آنقدر وسوسه کننده هست که برای یک بار هم که شده دوست داشته باشید آن را ببینید و در آب های آرامش به قایق سواری بپردازید. در این مطلب می خواهیم سفری داشته باشیم به این تالاب زیبا که همچون نگینی در ساحل جنوب غربی دریای خزر می درخشد. پس با سفرزون همراه باشید.

تالاب انزلی میزبان جزیره‌ها

تالاب انزلی

تالاب انزلی در استان گیلان و در جنوب غربی سواحل دریای خزر واقع شده است و از شمال به شهرستان بندرانزلی، از جنوب به شهرستان صومعه سرا، از شرق به پیربازار و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود می شود. این تالاب از جمله تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور است و از جمله زیباترین مناظر آبی منطقه به شمار می رود. تالاب انزلی میزبان جزایر متعددی است و دو شهر بندرانزلی و آبکنار در ساحل آن قرار گرفته اند. شاید بیشتر متوجه شگفتی این تالاب بشوید اگر بگوییم که تالاب انزلی، بر سر راه رودخانه هایی که به دریای خزر می ریزند قرار دارد و نقش یک تصفیه خانه را برای آنها بازی می کند.

تالاب انزلی بهشت لاله های مردابی

تالاب انزلی | پر از لاله‌های مردابی
تالاب انزلی | پر از لاله‌های مردابی

تالاب ها خلیج هایی هستند که با یک تیغه ماسه ای از دریا جدا شده اند و مرداب خلیجی نامیده می شوند. در واقع یک تالاب زیستگاهی است که در اثر ترکیب اکوسیستم های خشکی و دریایی به وجود می آمده است. و در این شرایط است که با پدیده های طبیعی و گونه های زنده جالبی مواجه خواهیم شد. برای نمونه تالاب انزلی را با لاله مردابی اش می‌شناسند؛ گیاهی که بساطش را در این تالاب پهن می کند و چهره ای جذاب به آن می دهد.

 

تالاب انزلیلاله مردابی یا لوتوس، گیاهی دارای برگ های مدور و قلبی شکل و بسیار بزرگ است که از آب بیرون می آید و به رنگ سبز متمایل به آبی با گل های درشت دارای گلبرگ های صورتی ضخیم و متعدد دیده می شود. بسیاری این گل را با نیلوفر آبی اشتباه می گیرند؛ اما با کمی توجه به ظاهر آنها می توان متوجه تفاوت های شان شد. اگر از اواخر بهار تا اواخر تابستان تالاب انزلی را برای سفر انتخاب کنید می توانید گل لاله مردابی را که در این فصل میهمان تالاب می شود، نظاره کنید.

لذت تماشای کوچ پرندگان

تالاب انزلیخبر خوب آن که تعداد زیادی از پرندگانی که از سوی کشورهای همسایه شمالی به ایران می آیند، به تالاب انزلی پناه می برند. همین امر باعث می شود که این مکان یکی از بهترین موقعیت ها را برای انجام فعالیتی به نام پرنده نگری فراهم آورد. می توانید ساعت ها به تماشای پرنده ها و رفتارشان بنشینید و لذت ببرید. به تازگی یک ایستگاه پرنده نگری در پناهگاه حیات وحش سلکه ایجاد شده است که شما می توانید با مراجعه به آن به تماشای پرندگان بپردازید.

در سفرزون بخوانید

ماهیگیری در ساحل دریای خزر

تالاب انزلی

از تفریحات دیگری که این روزها طرفداران زیادی دارد، ماهیگیری است. در تالاب و رودخانه های انزلی می توانید در سکوت و آرامش ماهیگیری را تجربه کنید و لذت ببرید. البته امکان اجاره وسایل را در این مکان ندارید و باید وسایل مورد نیاز را با خودتان ببرید و دست به کار شوید. حواس تان به فصل مناسب ماهیگیری هم باشد تا حیات جانداران را به خطر نیندازید. در این مورد می توانید از راهنمایی های محلی ها بهره بگیرید.

امکانات گردشگری منطقه

تالاب انزلی

در اطراف تالاب دسترسی به وسایل نقلیه به راحتی امکان پذیر است و پارکینگی‌ نیز در ورودی تالاب وجود دارد. چند رستوران و اقامتگاه نیز در اطراف تالاب وجود دارد. منطقه تحت پوشش اینترنت و آنتن تلفن همراه نیز هست. در نزدیکی تالاب انزلی چندین شرکت برای خدمات توریستی وجود دارد و مسیر قایق‌ های آنها هم متفاوت است که می ‌توانید ابتدا در مورد قیمت و مسیر پرس و جو کرده و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

قایق سواری

قایق سواری
قایق سواری در تالاب انزلی

این روزها کایاک سواری تفریح و ورزشی شناخته شده است. در حاشیه تالاب انزلی می توانید سوار بر قایق ها شوید، لحظات هیجان انگیزی برای خود رقم بزنید و ورزشی متفاوت را تجربه کنید. در قسمت های مختلفی از بندر انزلی می توانید با پرداخت هزینه سوار بر قایق شوید و به میان آب بروید و تکه تکه آن را خودتان کشف کنید.

 پناهگاه حیات وحش سلکه

پناهگاه حیات وحش سلکه
پناهگاه حیات وحش سلکه

جذابیت های تالاب انزلی تنها به گشت و گذار با قایق ختم نمی شود و می توان اماکن مختلفی همچون پناهگاه حیات وحش سلکه را هم در آن دید. سلکه یکی از مناطق تالابی با ارزشِ شمال کشور است که سالانه پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر می شود و از معدود تالاب هایی است که عروس غاز و قو و حتی غاز پاکوتاه را میزبانی می کند.

بهترین فصل سفر

به طور کلی تالاب انزلی دارای تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های ملایمی است و بهترین فصل سفر به آن را می توان بهار و پاییز دانست. در فصل بهار می توانید به دیدن گل های زیبای این تالاب بروید و از دیدن آنها لذت ببرید. در پاییز و زمستان هم علی رغم غیبت گل های مردابی، آب و هوای ملایم و مرطوب روح شما را می نوازد.

مسیر دسترسی

تالاب انزلی

برای رفتن به تالاب انزلی باید راهی بندر انزلی شوید. این بندر از طریق جاده رشت – انزلی و رضوانشهر – انزلی قابل دسترسی است. در این شهر به راحتی می توانید سراغ قایق هایی را بگیرید که شما را به تالاب می برند.

فرصت دیدن زیبایی های این تالاب را از دست ندهید. زیبایی های این تالاب می توانند بهانه های خوبی برای عکاسی باشند و عکس هایی کم نظیر را برای تان به ارمغان بیاورند.