سی و سه پل یا پل الله‌وردی خان، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی استان اصفهان و ایران است. این پل معروف در شمار آثار ثبت شده جهانی ایران، قرار دارد. سی و سه پل از دیرباز مورد توجه اهالی و بازدیدکنندگان شهر اصفهان قرار داشته است. رود مهم زاینده‌رود از زیر سی و سه پل می‌گذرد. در زیر طاق‌های سی و سه پل در کنار آب روان زاینده‌رود رسم آوازخوانی و تجمعات شبانه همواره برقرار بوده‌است. در ساعات عصر منتهی به شب، این طاق‌ها صداهای زیادی را به میزبانی می‌پذیرند. امروزه زاینده رود کم آب، این پل و جاذبه‌های آن را تحت تأثیر قرار داده است و زیبایی تاریخی این پل در صورتی که به مسائل آن رسیدگی نشود رفته رفته سر به نیستی می‌گذارد. اما تا فرصت هست باید به این جاذبه پرداخت. با سفرزون در شناخت این پل همراه باشید.

سی و سه پل و زاینده رود؛ نماد آبادانی و سرزندگی

سی و سه پل اصفهان
سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل، پلی به طول ۲۹۵ متر و ۳۳ دهانه است. وجه تسمیه نام آن، همان تعداد دهانه‌هاست. عرض این پل ۴ متر است و هر روزه قدوم زیادی مهمان این گذرگاه هستند. این پل به دستور الله‌وردی خان، در دوره صفویه ساخته شده‌است و محل برگزاری جشن آب‌پاشان و خاج‌شویان ارامنه اصفهان بوده است. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ به شماره ثبت ۱۱۰ به عنوان یکی از میراث ملی ایران ثبت شده است.

سی و سه پل ، معبر رودخانه

این پل چهارباغ عباسی را به چهارباغ بالا متصل می‌کند. نقل است که در گذشته این پل ۴۰ چشمه داشته است و به همین خاطر به پل چهل چشمه نیز شهرت دارد.نام دیگر آن نیز در گذشته «پل جلفا» بوده است. چرا که از طریق پل به جلفای اصفهان راه می‌یابی. روی پل برای گذر اسب‌ها و کناره‌های پل راه برای عبور پیاده بوده است. به علاوه علت ساخت پل هم وصل کردن چهارباغ کهنه عباسی به چهار باغ بالا بوده است. سی و سه پل از همان دوران گذشته نیز محل اجتماع شعرا و بزرگان شهر بوده است.

آدرس سی و سه پل روی نقشه گوگل

خرید بلیط هواپیما تهران اصفهان
رزرو هتل داخلی

روایت‌های تاریخی از پل معروف اصفهانی

سطح سی و سه پل اصفهان
سطح سی و سه پل اصفهان

سر پرسی سایکس، این پل را از پل‌های درجه اول عالم می‌داند. شاردن نیز با اشاره به این پل آن را شاهکار معماری و شگفت‌آفرین برمی‌شمارد. دن گارسیا نیز آن را از بهترین آثار معماری ایران دانسته است. او دراین‌باره می‌گوید: «این پل نیز از بناهای الله‌وردی خان است و با اینکه دشمنان و حاسدانش می‌گویند این بنا با پول ساخته شده است، نمی‌توانند انکار کنند که بانی شخص اوست. اما باور عموم مردم که حقیقت نیز همان است، این است که الله‌وردی خان پل را به خرج خود ساخته است».

باشکوه‌ترین پل دنیا

شیخ علی‌نقی کمره‌ای، از شاعران دوره صفویه، تاریخ بنای پل را سال ۱۰۰۵ هجری قمری ذکر کرده است که مصادف است با ساخت خیابان چهارباغ.

یکی دیگر از اقوال تاریخی در مورد سی و سه پل به لرد کرزون برمی‌گردد او دراین‌باره گفته است: «انسان هیچ انتظار ندارد برای دیدن آنچه که روی‌هم‌رفته می‌توان آن را باشکوه‌ترین پل دنیا نامید، ناچار از مسافرت به ایران باشد».

سیاحت در چشم‌انداز زاینده‌رود


نمای ۳۶۰ درجه سی و سه پل 

این پل که بنا بر بسیاری از اقوال مشهورترین پل تاریخی ایران است، با چشم‌اندازی بی‌نظیر به آب زاینده‌رود (اگر خشک نباشد)، نورپردازی در شب‌ها و فضایی پر از سرزندگی در اطراف و فضاهای سبز کناری آن، یکی از زیباترین و مشهورترین مکان‌های تاریخی و تفریحی ایران محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که بهترین زمان بازدید از پل در فصل بهار است و زمانی که بازدید آن از شما خواهد گرفت چیزی در حدود دو ساعت خواهد بود. اما در زمان کمتری هم می‌توان آن را سیاحت کرد. نمونه مشابه دیگری از پل سی و سه پل، پل خواجوست که البته از سی و سه پل کوتاه‌تر است.

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی در سی و سه پل کافی و وافی است. دسترسی به رستوران و بوفه و همچنین دستشویی و امکان تردد معلولین با ویلچر هم وجود دارد. اگر می‌خواهید در اینجا اقامت داشته‌باشید، اقامتگاه‌های کوچکی در این ناحیه برای مسافران و گردشگران مهیا شده است.

 

از خاطرات زیبای سفر به اصفهان و بازدید از این پل زیبا برای سفرزون بگویید.

طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور اصفهان

برای مشاهده‌ی تور اصفهان سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.

4/5 ( 1 نظر )