گیلان خط سبزی است که در کناره‌های غربی خزر آرام گرفته. استان گیلان ردپای تاریخ را با حماسه‌ها و دلاوری‌های فراوان به جان نقش کرده و یکی از دیدنی‌ترین استان‌های ایران است. جاهای دیدنی گیلان آنقدر متنوع و پر از خرمی است که جان هر بیننده‌ای را تازه می‌کند. با سفرزون همراه باشید تا پا در خنکای جنگل‌های هیرکانی بگذاریم، گوش‌ها را با صدای لالایی دریا بنوازیم و با مردمان طبیعت دوستی که درختان مقدس بسیاری دارند آشنا شویم.

تالاب انزلی ، اکوسیستمی ارزشمند

تالاب انزلی

این تالاب که از رسوب گذاری‌ها در طی زمانی طولانی و پایین رفت سطح دریا ایجاد شده است، یکی محبوب‌ترین جاهای دیدنی گیلان محسوب می‌شود. تالاب انزلی یکی از نخستین تالاب های بین المللی ثبت شده در ایران است.تالاب انزلی که آبی شیرین دارد، سفره‌ی گسترده‌ی خود را برای حیات جانوری و گیاهی ارزشمندی پهن کرده و میزبان گردشگران است.

تالاب انزلی

شما می‌توانید در سطح تالاب به قایقرانی بپردازید، در آسمان پاک آن پرنده نگری کنید، از دل تالاب ماهی بگیرید یا در کافه رستوران‌های حاشیه‌ی تالاب انزلی خود را به صرف غذایی محلی مهمان کنید و به تماشای لاله‌های مردابی بنشینید.


برای دریافت راهنمای سفر به گیلان کلیک کنید.


ماسال گیلان ، میراث بکر تالش

جاهای دیدنی گیلان
طبیعت بکر ماسال را از دست ندهید

ماسال شهر پر رمز و راز و دست نخورده‌ی گیلان است. این شهر میراثی از فرهنگ کهن تالش است و مردمانش همگی به زبان خوش آهنگ تالشی صحبت می‌کنند. چیزی که ماسال را به رویایی‌ترین نقطه از جاهای دیدنی گیلان بدل کرده است؛ آب وهوا و نقاط بکر آن است.

غارهای باستانی، چشم‌اندازهای وسیع و سرسبز، زیارتگاه‌های کوچک و صمیمی و در نهایت محل شهادت میرزا کوچک خان، دیدنی‌هایی است که مردم را به ماسال دعوت می‌کند.

 روستای ماسوله ، پله‌های سبز رویا

جاهای دیدنی گیلان
صمیمت در معماری ماسوله

روستای ماسوله را با معماری شگفت‌انگیزی که در دامنه‌ی کوه استوار است می‌شناسیم. خانه‌هایی که در شیب تند کوه‌ها در دوطبقه بنا شده‌اند و تمام مسیرهای ارتباطی‌شان از پله‌ها است، همان منظره‌ای است که ما را به سمت ماسوله می‌کشد.

ماسوله چهار محله به نام‌های «خانه بر» (خونَ وَر)، «مسجدبر» (مَزَ وَر)، «کِی‌سَر» شامل کَفا کِی‌سَر و بِنَ کِی‌سر و «اسد محله» (اَسَ مَل) دارد و در کنار بازار محلی چهار طبقه‌اش، نماینده‌ی کاملی از فرهنگ شمال ایران است. روستای ماسوله با طبیعت سرسبز، آبشارها و چشمه‌سارهای زلال در صدر فهرست جاهای دیدنی گیلان است.

ساحل چمخاله ، صدای برخورد موج و صخره

ساحل چمخاله
ساحل چمخاله

ساحل‌ها یکی از اولین انتخاب‌های گردشگران برای سپری کردن تعطیلات هستند. ساحل چمخاله دومین قطب گردشگری در میان جاهای دیدنی گیلان است که امکانات رفاهی و محیط خانوادگی آن، مسافران را به‌سوی خود فرامی‌خواند.

چمخاله علاوه بر امکانات مناسب، مراکز خرید، مسیرهای آرام‌بخش پیاده‌روی و مناظر بکر ساحلی، تفریحات بسیاری دارد تا خاطره‌ی این ساحل را برای همیشه در ذهنتان ثبت کند. تفریحاتی مانند: جت اسکی، قایق سواری، شنا در حاشیه‌های امن خزر، اسب سواری، دوچرخه سواری و… همچنین زمین‌های بزرگ بازی کودکان، از لذت‌هایی هستند که می‌توانید در سفر به ساحل چمخاله تجربه کنید.

 پارک جنگلی گیسوم ، تنفسی سبز در میان تونل‌های درختی

جاهای دیدنی گیلان
زیر سایه جنگل

از میان دالانی که درختان بالای سرتان ساخته‌اند عبور می‌کنید و هرزگاهی نور خورشید از لابه‌لای شاخ و برگ‌‌ها خود را روی پوستتان می‌اندازد. انتهای این مسیر ساحل دریای خزر است. اینجا پارک جنگلی گیسوم ، جادوی جنگل‌های گیلان است.

پیوند موج‌ها با تن سبز جنگل

جایی که سبز پر رنگ به ماسه‌های خیس خزر می‌رسد. پارک جنگلی گیسوم در بین جاهای دیدنی گیلان یکی از آرامبخش‌ترین ها است. در این پارک می‌توانید به دوچرخه سواری، پیاده‌روی، قایق‌سواری، جت اسکی و شنا بپردازید. همچنین اسب‌هایی در بخش‌های مختلف پارک و ساحل وجود دارند که می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی کم برای مدتی آن‌ها را اجاره کنید.

فراموش نکنید که پیوند آسمان صاف شب‌های ساحل در کنار صدای موج‌ها و هیزم‌هایی که می‌سوزند، به‌یاد ماندنی‌ترین تصویر از پارک جنگلی گیسوم است.

پارک جنگلی سراوان، سحر دریاچه‌ها

جاهای دیدنی گیلان
دریاچه سراوان ، رگ حیاتی جنگل

پارک جنگلی سراوان یکی از ارزشمندترین اکوسیستم‌های جنگلی است که در آن حیات گیاهی و جانوری ارزشمندی وجود دارد. یکی از نکات مثبتی که این پارک را در جاهای دیدنی گیلان محبوب کرده، نزدیکی آن به رشت و دسترسی آسان است.

در طول پارک جنگلی سراوان دریاچه و رودخانه‌ای از دل زمین می‌جوشند که زیباترین مناظر را در حاشیه‌ی خود آفریده‌اند. اطراف این دریاچه و رودخانه معمولا شلوغ است.

پارک جنگلی سراوان را می‌توان قدیمی‌ترین پارک این منطقه دانست. پیاده‌روی در مسیرهای نیمه مه آلود جنگل را فراموش نکنید و پاهای خود را به راه بسپارید.

نخستین موزه میراث روستایی ایران ، راوی قصه‌ی روستا نشینان

از دیگر ویژگی‌های پر اهمیت پارک جنگلی سراوان، موزه میراث روستایی است که به روایت تاریخ معماری و فرهنگ در مناطق جلگه‌ای و کوهستانی گیلان می‌پردازد و تصویری دقیق از گذشته‌ی این شیوه‌ی زندگی به مخاطبان می‌دهد.

منطقه ییلاقی دشت النزه ، بوی چوب و باران

جاهای دیدنی گیلان
النزه ، منظره‌ای از پنجره‌های چوبی

این ییلاق همان تصویر خوش رنگ و جادویی سرزمین‌های شمالی است. منطقه ییلاقی دشت النزه پر از چشم‌اندازهای سبزی است که انبوه درختان آن‌را در آغوش گرفته‌اند و زیباترین تصویر از جاهای دیدنی گیلان را ساخته است.

ییلاق دشت النزه هنوز هم فرزندان خود را در خاکش نگه داشته و ساکنین آن از سالیان دور در این منطقه زندگی می‌کنند. شیوه‌ی بنای خانه‌ها بر همان سنت در و پنجره‌های چوبی باقی است. اگر مهمان یکی از این خانه‌ها باشید بوی خوش چوب نم خورده و مصالح طبیعی آرامش را وارد رگ‌هایتان می‌کند.

بقعه امامزاده ابراهیم النزه ، صمیمیت جاهای دیدنی گیلان

جاهای دیدنی گیلان
دشت بکر النزه

این امامزاده که مقبره‌ش کمی دورتر و رو به روی منطقه ییلاقی دشت النزه بنا شده است فضایی گرم و صمیمی دارد و بسیار مورد احترام اهالی منطقه است. در نزدیکی بقعه درخت افرایی کهن سال قرار دارد که سن آن‌را تا ۲۰۰ سال تخمین زده‌اند.

گردنه حیران ، همسایه‌ی جنگل و مه

جاهای دیدنی گیلانی
حیران زیبایی طبیعت

گردنه حیران همانطور که از نامش مشخص است پر از شگفتی‌هایی طبیعی است که چشم هر ببینده‌ای را حیران زیبایی و شکوه طبیعت می‌کند. این جاده‌ی پر طرفدار که جزو جاهای دیدنی گیلان است از یک سو رو  به کوه ‌های پوشیده از جنگل ‌های انبوه دارد و در سمت دیگر آن جنگل‌های آذربایجان پیدا است.

 چهار فصل پر از زندگی

گردنه حیران را چه به وقت جوانه زدن طبیعت ببینید چه به وقت سفید پوش شدن زمین، زیبایی‌هایی جادویی خود را دارد. در این مسیر هزار رنگ غرق در مه شوید ، پارک ملی هیرکان را از نظر بگذرانید و روستاهای پر جاذبه‌ی مسیر را فراموش نکنید.

روستای اولسبلنگاه ماسال ، سرزمین ابرها

جاهای دیدنی گیلانی
دست ها را برای دزدین ابرها بالا ببرید

این روستا نام خود را از زبان تالشی گرفته و معنای جایگاه بلندی می‌دهد که بر روی آن درخت ممرز رشد می‌کند. روستای اولسبلنگاه ماسال منظره‌ای به شما می‌دهد که در میان جاهای دیدنی گیلان کم‌نظیر است. در اولسبلنگاه ابرها آنقدر به سطح زمین نزدیک می‌شوند که خیال و رویا ذهن‌تان را پر می‌کند. می‌توانید بهترین عکس‌ها را در همین منطقه بردارید.

شب‌های پر ستاره در روستای اولسبلنگاه ماسال

جاهای دیدنی گیلان
چراغانی آسمان شب

اگر قصد شب‌مانی در این منطقه را دارید اقامتگاه‌های سنتی یا خانه‌ی محلی‌ها را از دست ندهید. هر چند که می‌توانید در این منطقه چادر برپا کنید اما طعم غذای محلی و هم‌صحبتی با مردم روستا تجربه‌ی دیگری است.

دریاچه سقالکسار گیلان ، لمس نزدیک خواب‌ها

جاهای دیدنی گیلان
سقالکسار ، آرامشی رو به دریاچه

دریاچه سقالکسار ، یکی از جاهای دیدنی گیلان است که پاک‌ترین دریاچه‌ی ایران نام دارد. منظره‌ای لطیف و احساسی که دریاچه سقالکسار گیلان در برابر شما می‌سازد بی تکرار است . این دریاچه پاکیزگی خود را از خدمات و فعالیت‌های مردم روستای سقالکسار می‌گیرد.

در کنار مناظر رویایی دریاچه سقالکسار ، پیاده‌روی، اسب‌سواری و عکاسی، لحظاتی فراموش نشدنی برای شما می‌سازد.

کلبه چوبی سقالکسار، مهمان چندساله این دریاچه

تصویر کلبه‌ی کوچکی که با سقف قرمز رنگ خود در میان آب‌های آرام دریاچه قرار گرفته است را بارها دیده‌ایم. این کلبه مانند رازی در منطقه است و در خصوص چرایی و چگونگی‌اش اطلاعات دقیقی در دست نیست اما زیبایی آن قاب چشم و دوربینتان را فرا می‌گیرد.

شما هم اگر به هریک از این جاهای دیدنی گیلان سفر کرده‌اید تجربه‌های خود را با سفرزون در میان بگذارید.

روستای داماش، گوشه‌ی خلوت گیلان

روستای داماش

روستای کوچک داماش، از آن دست جاهای دیدنی گیلان است که نباید از دست داد. گشت و گذار در این روستا، جربه‌ی لذت‌بخش آرامش است. طبیعت زیبا و آب‌وهوای خیال انگیز داماش، خستگی‌ها را از شما می‌گیرد و با روحیه‌ای سرشار از انرژی به خانه برمی‌گردید. در سفر به گیلان، بازدید از روستای داماش را از دست ندهید.

آدرس روستای داماش روی نقشه گوگل

تالش ، همنشینی تاریخ و طبیعت

روستای سراگاه تالش

تالش یادآور تاریخی طولانی و فراز و فرودهای بسیار است. این شهرستان که میزبان اقوام مختلفی است، یکی از دیدنی‌های محبوب گیلان محسوب می‌شود. طبیعت تالش، جادوی خاص آن است. در سفر به گیلان، شهرستان تالش را فراموش نکنید.

آدرس تالش روی نقشه 

آبشار لاتون، زندگی در روستای کوته کومه

آبشار لاتون از زیبایی منحصربه‌فرد شمال ایران
آبشار لاتون از زیبایی منحصربه‌فرد شمال ایران

این آبشار یکی از شگفتی‌های طبیعت در جاهای دیدنی گیلان است. آبشارلاتون در نزدیکی روستای کوته کومه قرار دارد. لاتون ۱۰۵ متر ارتفاع دارد و بلندترین آبشار ایران است، این آبشار سه حوضچه دارد که به شکوه و دلربایی آن می‌افزاید.

روستای بره سر

این روستا یکی دیگر از دیدنی های گیلان است.مردمان مهربان، طبیعت و دریاچه ویستان بره سر، از عوامل محبوبیت آن است. بره سر در فاصله ۵۵کیلومتری مرکز شهرستان رودبار و۴۰کیلومتری شهر رستم‌آباد واقع شده‌است.

اقامتگاه بوم گردی گیله بوم 

یکی ازمحبوب‌ترین اقامتگاه های بوم گردی گیلان که در روستای قاسم آباد سفلی قرار دارد گلیه بوم است. این اقامتگاه فضایی صمیمی دارد و با حال و هوایی سنتی طراحی شده است. تمام اتاق‌های گیله مرد اسامی مختلفی دارند. در این مکان می‌توانید غذای محلی نوش جان کنید و از موسیقی قاسم آبادی لذت ببرید. پس از گشت و گذارتان در گیلان، می‌توانید در گیله بوم مستقر شوید.

آدرس: گیلان، حدفاصل کلاچای و چابکسر، روستای قاسم آباد سفلی، کوچه ابریشم ۱، پلاک ۶۹

اقامتگاه بوم گردی تلارخانه

به دنبال بهترین اقامتگاه منطقه هستید؟ در انتخاب اقامتگاه تلارخانه شک نکنید. این اقامتگاه سنتی از کاه گل و چوب بنا شده و حس و حال خوشی را منتقل می‌کند. این اقامتگاه سنتی برای هر فصلی شرایطی مناسب دارد. قبل از اسکان توجه داشته باشید که اقامتگاه بوم گردی تلار خانه تخت ندارد. این اقامتگاه در منطقه خمام فعال است.

آدرس: گیلان، کیلومتر ۲۰ جاده رشت به بندر انزلی، روستای خمام، کمربندی، میدان ولیعصر، روستای مرزدشت،ابتدای خیابان امام زاده

اقامتگاه بوم گردی دیلمای – رشت

یکی از ویژه‌ترین پیشنهادهای ما برای اقامت در رشت، اقامتگاه دیلمای است. این اقامتگاه با منظره‌ی عالی خود، استراحتی بی‌‌نظیر برای شما رقم می‌خورد. در یک طرف آن قله و در طرف دیگر آن رودخانه سپید رود قرار گرفته است و از سمت غرب به روستاهای پنا بندان، پاشاکی، فشتال، کلامسر، سیاهکل و از سمت شرق به روستا های دوست لات،  سد سنگ و شهرستان سنگر می رسد. اگر در رشت ماندگار شدید، دیلمای را از دست ندهید.

 آدرس: استان گیلان ، شهر رشت ، روستای تازآباد جنگاه، خیابان شهید مطهری ، کوچه زنبق ، پلاک ۶۳


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های گیلان کلیک کنید.


بگرد، بخند، زندگی کن
5/5 ( 2 نظر )