سوغات کرمان، عیش گردشگران را در سفر به این شهر کامل می‌کند. تنوع این سوغات به اندازه‌ای است که حتی مسافران مشکل‌پسند را نیز راضی نگه می‌دارد. کرمان، سرزمینی با تاریخچه‌ای غنی و مردمانی هنرمند است. در این دیار، خوراکی‌های بسیار خوشمزه‌ای به عمل می‌آید. از آنجایی که سعی ما بر این است تا بهترین تجربه سفر را پیش همراهان خود قرار دهیم، فهرستی تمام‌و‌کمال از بهترین سوغات کرمان آماده کرد‌ه‌‌ایم. در این فهرست، نگاهی به شیرینی‌های خوش‌طعم کرمان میندازیم و برای شما از صنایع دستیِ ارزشمند این سرزمین می‌گوییم. همان‌گونه که می‌دانید، خرید بهترین سوغات کرمان زمانی حسابی می‌چسبد که محصول دلخواه را با قیمتی مناسب پیدا کنید. به همین دلیل در انتهای این مطلب بهترین مراکز خرید کرمان را نیز معرفی می‌کنیم. مطمئن باشید با مطالعه این مطلب در سفرزون، سفری خاطره‌ساز را در کرمان تجربه خواهید کرد.

saadatrent

وقتی از سوغات کرمان حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم

وقتی از سوغاتی‌های کرمانی حرف می‌زنیم از کلی خوراکی‌های خوشمزه و صنایع‌دستی خوش‌ آب‌ورنگ حر‌ف می‌زنیم که خاص این شهر هستند. خوراکی‌هایی مثل قاووت، کلمپه، کماج، فالوده کرمانی و خرمای مشهور بم و خوردنی‌هایی مثل گردو و پسته و صنایع‌دستی منحصربه‌فردی مثل پته‌دوزی و ظرف‌های مسی نوستالژیک و گلیم و قالی‌های خاص کرمانی و خیلی چیزهایی دیگر که همه‌شان را با جزئیات معرفی خواهیم کرد.

کماچ سهن

کماچ سهن
کماچ سهن

نام کرمان با دو شیرینی گره خورده که یکی از آنها شیرینی‌ای با طعمی بی‌نظیر به نام کماچ سهن است. این شیرینی از آرد جوانه گندم تهیه می‌شود و بسیار مقوی و پرکالری است. برای درست کردن این شیرینی جوانه گندم آرد شده و از آن خمیر تهیه می‌شود. این خمیر با ادویه‌های مثل دارچین و زیره عمل‌آوری شده و سپس به دو قسمت تقسیم می‌شود.

روی یک بخش از آن که با وردنه صاف می‌شود، خرما و گردو یا خرما و پسته به همراه ادویه که به صورت خمیر درآمده‌اند، ‌ریخته می‌شود و بخش دیگر خمیر روی آن قرار می‌گیرد سپس به شکل لوزی بریده می‌شود. کماچ سهن از یکی از مشهورترین سوغات کرمان است که با خاطرات اهالی این شهر هم گره خورده. خیلی از کرمانی‌ها به یاد می‌آورند که صبح‌ها با بوی خوش کماچ خانگی دست‌پخت مادران‌شان از خواب برخاسته‌اند.

کلمپه

کلمپه
کلمپه

نام کلمپه هم مانند کماچ سهن با کرمان گره خورده است. کلمپه مشهور با آن شکل و شمایل زیبای سنتی‌اش در واقع یک نوع کلوچه است که بیشتر در حوالی شهر بم پخته می‌شود. برای درست کردن کلمپه، خمیر کلوچه‌ای که آماده می‌شود با هل و دارچین و گلاب معطر می‌شود و بعد مخلوطی از خرما و گردوی چرخ شده داخل هر کلوچه قرار می‌گیرد و در آخر با مُهرهای سنتی که طرح‌های متنوعی دارند روی آنها تزئین می‌شود. آخرین مرحله درست کردن کلمپه هم پاشیدن پودر پسته روی کلوچه‌ها است. یک نوع خاص از کلمپه هم وجود دارد که به جز مواد اصلی، زعفران و روغن حیوانی در درست کردنش به کار می‌رود.

قطاب معروف‌ترین سوغات کرمان

قطاب
قطاب

تقریبا امکان ندارد یک ایرانی نام قطاب را نشنیده و طعمش را نچشیده باشد. قطاب یکی از اصیل‌ترین شیرینی‌های ایرانی است که می‌گویند قدمتش به زمان هخامنشیان می‌رسد. دو نوع قطاب یزدی و کرمانی وجود دارد که تفاوت‌شان در محتوای داخل خمیر است.  داخل قطاب کرمانی که یکی از معروف‌ترین سوغات کرمان است، شامل پسته‌ یاگردوی چرخ شده به همراه شکر است و محتوای داخل قطاب یزدی بادام چرخ شده و شکر. در بقیه موارد، مثل شیوه تهیه خمیر که در آن از شیر یا ماست استفاده می‌شود و سرخ کردن در روغن و پاشیدن خاکه قند روی قطاب‌های سرخ‌شده، هر دو نوع شبیه هم هستند.

مسقطی سیرجان

مسقطی نوعی خاص از شیرینی است. این شیرینی که به دسر هم شباهت دارد را در شهرهای مختلف کشور تهیه می‌کنند. این در حالی است ک مسقطی سیرجان طعم دیگری دارد. مسقطی سیرجان که به مسقطی کرمان معروف است، دارای طعمی متفاوت و بافتی بسیار نرم است. در تهیه این مسقطی از گلاب، نشاسته، خلال پسته، خلال بادام، شکر، هل و زعفران استفاده می‌کنند.

وجود پسته در این مسقطی آن را به یک مسقطی گران، خوشمزه و لاکچری تبدیل کرده است. در بازارهای سنتی کرمان می‌توانید انواع مسقطی سیرجان را در ظروف بسته‌بندی بسیار شیک تهیه کنید. به این ترتیب حمل و نقل آن نیز کار راحتی خواهد بود.

حاج پسته

اگر به یزد رفته باشید، حتماً نام حاج بادام به گوشتان خورده است. یک شیرینی کوچک و ترد بامزه که گرد گرد درست می‌شود. این شیرینی کم شیرین و خوشمزه طرفداران بسیاری دارد. همان طور که از نام آن مشخص است، حاج بادام با بادام درختی درست می‌شود. مردم کرمان نیز به‌خاطر وجود باغ‌های وسیع و پربار پسته، علاقه دارند تا در هر شیرینی مقداری پسته اضافه کنند! به همین خاطر به جای بادام، در حاج پسته از پسته کرمانی استفاده شده است.

برای تهیه این شیرینی از پودر پسته، پودر قند، تخم مرغ، گلاب و هل استفاده می‌شود. حاج بادام طعمی بسیار عالی دارد و دارای طبع گرم است. این شیرینی وزن بسیار کمی دارد. پس حتی یک کیلو از آن، حجم بسیاری می‌شود. بهتر است برای خودتان هم مقداری حاج پسته به‌عنوان سوغات تهیه کنید!

سوهان زرند

شاید وقتی که صحبت از سوهان به میان بیاید، همه ما به یاد سوهان قم بیافتیم. این در حالی است که شهر زرند کرمان نیز برای خود سوهانی مخصوص و منحصر‌به‌فرد دارد. این سوهان بسیار نازک است. همانند سوهان قم، این سوهان را نیز به شکل قرص‌های گرد آماده می‌کنند. کیفیت سوهان زرند تا حدودی از سوهان قم هم بهتر است. سوهان زرند همانند سوهان قم ضخیم نیست و به دندان نمی‌چسبد. همین موضوع باعث می‌شود تا بسیاری این سوهان را به سوهان قم ترجیح دهند. در این سوهان از آرد جوانه گندم، آرد گندم، هل و زعفران استفاده می‌کنند.

طعم این سوهان بسیار پرعطر است و طبع گرمی دارد. پس اگر سرد مزاج هستید و به شیرینی‌های گرم علاقه دارید، بهتر است سوهان زرند را به‌عنوان سوغات کرمان برای خودتان هم تهیه کنید. جالب است بدانید که این سوهان در فهرست آثار ملی ایران و میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.

نان پر

نان پر یک شیرینی سنتی کرمان است. بیشتر مردم محلی این شیرینی را در خانه خودشان درست می‌کنند. نان پر در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود. البته به‌صورت سنتی، این سوغات کرمان به رنگ سفید تا تزئینات زرد است. نان پر را از پودر قند، آرد، هل، کنجد و زعفران تهیه می‌کنند. این شیرینی بسیار خو‌ش‌عطر است و کنار چای مزه می‌دهد. لازم به ذکر است که نان پر شیرینی کمی دارد. پس می‌توان آن را نوعی چاشت کنار چای دانست.

قاووت

قاووت
قاووت

قاووت یا همان «قووتو»ی مشهور کرمانی‌ها، شهرتش فقط به کرمان محدود نمی‌شود و این روزها دیگر حسابی شناخته‌شده است. قووتو همان‌طور که از نامش معلوم است، قوت و انرژی می‌بخشد. قاووت به شکل پودر است و کامل‌ترین نوع آن که قهوه‌ای رنگ است از مخلوط و آسیاب کردن چهل گیاه به دست می‌آید مثل مغزها، گیاهان دارویی، ادویه‌ها، خشخاش، گشنیز، سیاه‌دانه بذر گندم و جو، خرفه، هل، کنجد و نخودچی و قهوه و شکر.

قاووت انواع مختلف دارد که تفاوت‌شان هم در نوع مواد تشکیل‌دهنده است که باعث تفاوت در طعم می‌شود. این خوراکی یا به شکل پودر مصرف شده و یا در آب جوش یا شیر حل می‌شود. از قدیم در برخی نقاط کرمان رسم بوده که قاووت را به خانمی که تازه زایمان کرده می‌دادند تا انرژی از دست رفته را بازیابد.

از مهمانانی که برای چشم‌روشنی گفتن به تازه پدر و مادر می‌آمدند هم با قاووت پذیرایی می‌شد. هنوز هم قووتو یکی از اجزای ثابت میز پذیرایی کرمانی‌هاست و یکی از جذاب‌ترین و متفاوت‌ترین سوغات کرمان.


برای دریافت راهنمای سفر به کرمان کلیک کنید.


فالوده کرمانی

فالوده کرمانی
فالوده کرمانی

نام فالوده را که می‌شنویم بلافاصله شیراز را به خاطر می‌آوریم. اما کرمانی‌ها هم در زمینه درست کردن این دسر خوشمزه حرف‌های زیادی دارند انقدر که فالوده به یکی از سوغاتی‌های معروف کرمان بدل شده است. فالوده کرمانی کمی با فالوده شیرازی تفاوت دارد و تفاوتش هم به خاطر افزودنی‌ها و چاشنی‌هایی است که با سلیقه کرمانی به رشته‌های نشاسته و آب و شکر افزوده می‌شود. در کرمان از عرق بیدمشک، نعنا یا نسترن به عنوان چاشنی فالوده و برای تزیین هم از تخم شربتی یا تخم خرفه روی فالوده استفاده می‌شود. خلاصه که خاطرتان باشد کرمان را بدون چشیدن طعم فالوده کرمانی ترک نکنید.

گردو و پسته

گردو و پسته
گردو و پسته

پسته اصلی‌ترین و مهم‌ترین محصول استان کرمان است و مرغوب‌ترین پسته استان کرمان در رفسنجان تولید می‌شود. فراوانی پسته در کرمان باعث که ماده اصلی خوراکی‌های زیادی باشد. یکی از انواع خوراکی‌ها حلوای پسته است که با پودر پسته و هل و گلاب، زعفران و پودرقند و کره حیوانی درست می‌شود. شیرینی مشهور کرمانی دیگری که با پسته تهیه می‌شود حاجی پسته است.

یکی دیگر از محبوب‌ترین سوغات‌کرمان گردو است که در بسیاری از خوراکی‌ها و شیرینی‌های سنتی کرمانی به کار می‌رود. گردو، پس از پسته، دومین محصول کشاورزی صادراتی استان کرمان است و شهر بافت در این استان بیشترین سطح زیر کشت گردو را در کشور دارد.

زیره

زیره

«زیره به کرمان بردن» در زبان فارسی ضرب‌المثل پرکاربردی است و به کنایه از کار بیهوده انجام دادن به کار می‌رود. واقعا هم زیره کرمان انقدر مرغوب است که زیره را فقط باید از این شهر خرید و اصولا بهترین و مرغوب‌ترین نوع زیره ایران در کرمان کشت می‌شود و به همین خاطر است که زیره یکی از ادویه‌های اصلی خوراکی‌های سنتی و اصیل کرمانی است. اگر در میان خانواده و دوستان‌تان کسی هست که عاشق ادویه و آشپزی است زیره مرغوب کرمان را برایش سوغات ببرید و قفسه ادویه‌های آشپزخانه خودتان را هم بی‌نصیب نگذارید.

خرمای بم

خرمای بم
خرمای بم

نام خرمای مضافتی بم برای همه ما آشناست. موقعیت اقلیمی استان کرمان بهترین شرایط را برای پرورش درختان نخل دارد و به همین دلیل بیشترین محصول خرمای ایران در شهرهای بم و فهرج استان کرمان تولید می‌شود و بیشتر روستائیان این مناطق به کار تولید خرما اشتغال دارند. خرمای تولید شده در استان کرمان از انواع مرغوب خرما است و جا دارد طعم این سوغات کرمان را یک بار هم در زادگاهش بچشید.

عرقیات کرمانی

عرق نسترن | سوغات کرمان
عرق نسترن | سوغات کرمان

اصولا ما ایرانی‌ها اعتقاد زیادی به عرقیات و داروهای گیاهی داریم و تقریبا در اغلب خانه‌های ایرانی عرق نعنا و گلاب یافت می‌شود. کرمانی‌ها هم از این قاعده مستثنا نیستند و  خودشان هم تولیدکننده انواع مرغوب عرقیات گیاهی هستند. در دامنه کوه‌های هزار در کرمان روستای زیبایی وجود دارد به نام لاله‌زار. شهرت این روستا به باغ‌های گلش است، گل‌هایی که کاملا ارگانیک و بدون استفاده از سموم به عمل می‌آیند.

گلاب گل‌های روستای لاله‌‌زار به لحاظ کیفیت با گلاب قمصر برابری می‌کند و همچنین روغن گل‌های این روستا یک محصول صادراتی درجه یک است. عرقیات گیاهی به خصوص عرق زیره و نسترن و بیدمشک از بهترین سوغات‌هایی هستند که می‌توانید از کرمان به خانه ببرید.

پته دوزی

از خوشمزه‌های کرمانی گفتیم و حالا نوبت به صنایع دستی کرمان می‌رسد؛ هنرهای دستی که برای سوغات هم بهترین انتخاب هستند. پته‌دوزی که از هنرهای دستی بسیار ارزشمند کرمان است، یکی از انواع بسیار قدیمی و اصیل سوزن‌دوزی ایرانی به شمار می‌رود. پته‌دوزی در واقع یک نوع رودوزی است و از دو بخش تشکیل شده است. پارچه زمینه «عریض» نامیده می‌شود که ضخیم و از جنس پشم است و نخ‌های دوخت که «ریس» نامیده می‌شوند و ضخامت و رنگ‌‌های متفاوتی دارند. طرح‌های پته که بی‌اغراق ارزشمندترین سوغات کرمان است،

پته دوزی
پته دوزی

تمام سطح زمینه یا عریض را می‌پوشانند، یا نقش‌مایه‌های سنتی و کهن ایرانی هستند و یا نقش‌های دلخواه هنرمندان پته‌دوز که از نقش‌های سنتی الهام گرفته شده‌اند‌‌. برای دوخت پته اول طرح روی کاغذ کشیده می‌شود و و جای خطوط طرح با سوزن سوراخ می‎‌شود. بعد طرح روی پارچه قرار می‌گیرد و روی سوراخ‌ها خاکستر ریخته می‌شود و به این طریق طرح به پارچه منتقل می‌شود. سپس متناسب با هر طرح، رنگ انتخاب می‌شود.

پته‌دوزی هنری بسیار اصیل است و صدها سال پیش جهانگردان خارجی که گذرشان به کرمان افتاده بود در سفرنامه‌هایشان به پته‌های کرمانی اشاره کرده‌اند. در سفر به کرمان حتما به مقبره شاه نعمت‌الله ولی هم سر خواهید زد، روکشی که رو قبر شاه نعمت‌الله خواهید دید، قدیمی‌ترین نمونه پته است.

اگر به صنایع دستی سنتی علاقه دارید و دوست دارید سوغاتی از  کرمان، به عنوان یادگار سفر، در خانه‌ داشته باشید، لباس، زینت‌آلات، روتختی، رومیزی، پرده و کوسن پته‌دوزی‌شده‌ یادگارهای جذاب و ماندگاری هستند.

ظروف و اشیای تزئینی مسی

اشیای تزئینی مسی
اشیای تزئینی مسی

ظروف واشیای مسی را همه دوست داریم و خاطره خوش خانه مادربزرگ و پدربزرگ را برایمان زنده می‌کنند و زینت‌های خاصی برای یک خانه ایرانی محسوب می‌شوند. این ظرف‌ها در راسته مسگرهای بازار بیشتر شهرهای ایران وجود دارند اما ظروف مسی در کرمان حکم دیگری دارند چون بزرگ‌ترین معادن مس ایران در این شهر قرار دارند.

ظروف و اشیای تزئینی مسی سوغاتی‌ها و یادگارهای ماندگاری هستند و در کرمان هم تنوع زیادی دارند؛ از ظروف کاربردی آشپزخانه تا اشیای ظریف تزئینی می‌توانید در میان محصولات مسی پیدا کنید و به عنوان سوغات کرمان به خانه ببرید.

آجیده دوزی

آجیده‌دوزی هم مثل پته‌دوزی از سبک‌های روردوزی‌ سنتی ایرانی است. این هنر با نام‌های دیگری مثل لایه‌دوزی و پنبه‌دوزی شناخته می‌شود. در این سبک رودوزی، یک لایه پنبه بین دو لایه پارچه قرار می‌گیرد و سپس با دوختن روی پارچه نقش‌ها و طرح‌های برجسته ایجاد می‌شود.

گبردوزی

گبردوزی
گبردوزی

گبردوزی که نام دیگرش زرتشتی‌دوزی است، یکی دیگر از سبک‌های سوزن‌دوزی سنتی و اصیل کرمان است. در این روش سوزن‌دوزی از نخ‌های ابریشمی با رنگ‌های زنده استفاده می‌شود و نقش‌ها و طرح‌ها هم ریشه در اساطیر و فرهنگ ایرانی و آیین زرتشت دارند؛ مثل هدهد، مرغ و خروس و طاووس، ماهی. نقش‌های هندسی هم در گبردوزی‌ استفاده می‌شود.

گبردوزی هنر بسیارظریفی است و گره‌های آن را تنها با ذره‌بین می‌توان دید. گبردوزی بخشی از جهیزیه دختران کرمانی بوده و از آنجا که گبردوزی بسیار زمان‌بر است، رسم بوده بعد از تولد دختر، مادر برای تهیه جهیزیه‌اش دست به کار می‌شده تا به موقع آماده شود.

گبردوزی با رنگ‌‌های زنده و روشن و نقش‌های زیبایش سوغات هنرمندانه فراموش‌نشدنی و بی‌نظیری است که نشان از ذوق سوغات‌دهنده دارد.

گلیم شیریکی پیچ

کرمان یکی از قطب‌های قالی‌بافی در کشور است و قالی‌های کرمانی بسیار پرآوازه‌اند اما واقعا کمتر گردشگری است که کالای گرانقیمتی مثل قالی سوغات ببرد. اگر بخواهید سوغاتی از جنس قالی برای کسی ببرید و قصد نداشته باشید به اندازه خرید یک قالی کرمان هزینه کنید از این شهر دست خالی برنمی‌گردید.

گلیم بافی در خیلی از شهرهای ایران مرسوم است اما در کرمان گلیم با سبک متفاوت بافته می‌شود که گلیم شیریکی پیچ بافی نام دارد. این گلیم محصول روستای دارستان است که به عنوان دهکده جهانی گلیم در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است،

گلیم شیریکی پیچ | سوغات کرمان
گلیم شیریکی پیچ | سوغات کرمان

یک سوغات کرمان بسیار عالی است و مشابهش جای دیگری پیدا نمی‌شود. این گلیم در نوع خود منحصربه‌فرد است و این خاص‌بودگی به سبب نوع بافتش است. در گلیم‌بافی معمول، پود است که باعث شکل گرفتن گلیم می‌شود اما در گلیم شیریکی پیچ پود نقشی در بافت محصول ندارد و فقط تارها را به هم متصل می‌کند. این گلیم را از بافنده‌ها در روستای دارستان با قیمت پایین‌تری می‌توانید بخرید. طبعا در بازار شهر کرمان قیمت آن کمی بالاتر است. با این روش بافت شیریکی پیچ، به جز گلیم، کیف و تابلو هم در بازار موجود است.

منبت کاری

منبت کاری
منبت کاری

منبت‌کاری، هنر کنده‌کاری نقوش روی چوب است. این هنر که هنر بسیار ظریف ایرانی است در کرمان هم از گذشته‌های دور رواج داشته و دارد و هنرمندان منبت‌کار کرمانی محصولات بسیار زیبا و منحصربه‌فردی تولید می‌کنند. استادان کرمانی بزرگی که در این زمینه فعال هستند، در تمام کشور صاحب‌نام‌اند. محصولات منبت یک سوغات سنتی و اصیل خاص و ماندگار است.

گیوه دوزی

گیوه دوزی
گیوه دوزی

گیوه‌‌دوزی از هنرهای سنتی کرمان است. در این استان یک نوع خاص از گیوه بافته می‌شود که گیوه آجیده نام دارد و به دلیل خواص طبی‌اش بسیار مشهور شده و طرفداران زیادی حتی در بین گردشگران خارجی دارد. شهر بافت در استان کرمان یکی از مراکز بافت این نوع گیوه است .

اگر علاقه به پوشش‌های سنتی دارید و یا یکی از عزیزان‌تان علاقه‌ به این نوع پوشش دارد، گیوه آجیده  به عنوان سوغات کرمان انتخابی بسیار دقیق و عالی است. این هنر در حال فراموش شدن بود و در سال‌های اخیر سازمان صنایع دستی کرمان کوشیده با برگزاری کارگاه‌های گیوه‌دوزی برای نسل جوان در شهر بافت آن را احیا کند.

پسته کرمان

سوغات کرمان - پسته
سوغات کرمان – پسته

علاقه‌مندان سوغات کرمان، به‌خوبی می‌دانند کرمانی‌ها در بسیاری از سوغاتی‌های خوراکیِ خود از پسته کمک می‌گیرند. در این زمینه می‌توان به حاج پسته و کماچ سهن اشاره کرد. وجود پسته در این سوغاتی‌ها بیانگر این نکته است که پسته‌های بسیار باکیفیتی در گوشه‌و‌کنار این منطقه به عمل می‌آید. در نتیجه، پسته به یکی دیگر از سوغاتی‌ های کرمان تبدیل شده است. کرمانی‌ها، پسته‌های مختلفی تولید می‌کنند.

پسته کله‌قوچی، پسته فندقی و پسته گندمی به‌عنوان بهترین سوغات این دیار شناخته می‌شود. همان‌گونه که می‌‌دانید، پسته در ۲ گروه اصلی خام و شور در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. کرمانی‌ها یدطولایی در آماده‌سازی انواع پسته دارند. به لطف این شرایط، انصافاً باید گفت پسته‌های کرمان، سوغاتی شایسته از این دیار به حساب می‌آید.

پسته، سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های سودمند برای بدن است. این خوراکی خوشمزه به عنوان منبع سرشاری از مس، منیزیم و ویتامین‌های گروه B6 شناخته می‌شود. اگر به فکر سلامت وجود نازنین خود و اطرافیانتان هستید و می‌خواهید سوغاتی از کرمان بگیرید که دستگاه ایمنی بدن را تقویت کند و قند خون را در حد مناسبی نگه دارد، در خرید پسته شک نکنید.

گردو کرمان

سوغات کرمان - گردو
سوغات کرمان – گردو

باغ‌های گردو در سرتاسر ایران وجود دارد. با این حال حساب باغ‌های گردو کرمان از دیگر باغ‌های کشور جداست. این باغ‌ها، درخت‌های تنومندی دارند. درخت‌هایی که از آن‌ها صحبت می‌کنیم، نسبت به درخت‌های گردو معمولی، دیرتر به بار می‌نشینند. از طرف دیگر، درخت‌های بومی در باغ‌های گردو کرمان رشد می‌کنند. به لطف این شرایط، طعم گردو کرمان با دیگر گردوها متفاوت است و مزه‌ای‌ اصیل و خوش‌طعم دارد.

این ویژگی‌ها، گردو کرمان را به سوغاتی ارزشمند از این دیار تبدیل کرده است. گردو پوست کاغذیِ کرمان، بهترین نوع گردوی این منطقه است. گردوی روغن‌دهی بیشتری نسبت به گردوهای معمولی دارد. در نتیجه اگر اهل استفاده از گردو در خوراکی‌های خوشمزه هستید و می‌خواهید خورشت فسنجان‌های معرکه‌‌ای درست کنید، گردو کرمان را حتماً به سوغات ببرید.

این گردو دارای مقدار سرشاری امگا ۳ و آنتی‌اکسیدان است. به لطف این ترکیبات، گردو کرمان به انتخاب مناسبی برای تقویت حافظه و پوکی استخوان به حساب می‌آید. گردو کرمان در انواع باپوست و بدون پوست فروخته می‌شود. با این حال از آنجایی که می‌خواهید این گردو را به سوغات ببرید، بهتر است گردو باپوست خریداری کنید. گردو باپوست در چمدان لِه نمی‌شود و به لحاظ سلامتی نیز انتخاب بهتری برای سوغات کرمان به حساب می‌آید.

مرکبات کرمان

مرکبات سوغات کرمان

برای تعریف از مرکبات کرمان، کافی است به این نکته اشاره کنیم که جنوب این سرزمین، به‌عنوان سومین تولیدکننده مرکبات در سرتاسر ایران شناخته می‌شود. کیفیت مرکبات این منطقه به‌اندازه‌ای است که به خارج از ایران نیز صادر می‌شود. مزرعه‌دارهای کرمانی توجه ویژه‌ای به آبیاری درخت‌‌های مرکبات دارند. این شرایط باعث شده تا مرکبات کرمان، طعم ویژه‌ای پیدا کنند. درواقع می‌توان گفت مرکبات کرمان، طعم خوش مرکباتی را می‌‌دهند که با روش‌های اصیل و سنتی به عمل آمده‌اند. در این زمینه می‌توان به پرتقال‌های بم و شهداد اشاره کرد.

آوازه طعم خوش این پرتقال‌ها در سرتاسر ایران پیچیده است. انصافاً باید گفت به لحاظ قیمت نیز مرکبات کرمان، هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه‌تر نسبت به دیگر سوغات این دیار دارند. با این حال از این نکته نباید گذشت که مرکبات در بازه‌های زمانی چندین روزه، خراب می‌شود. در نتیجه اگر مبدا سفر شما فاصله چندانی با کرمان ندارد و می‌خواهید سوغاتی خوشمزه‌‌ای از این دیار با خود به ارمغان ببرید، مرکبات کرمان انتخاب مناسبی برای شما به حساب می‌آید.

خرما بریز

خرما بریز کرمان

امکان ندارد از یکی از اهالی کرمان، سراغ بهترین سوغات این دیار را بگیرید و به شما خرما بم را پیشنهاد نکند. طعم خوشِ خرماهای کرمان، شرایطی فراهم کرده تا خوراکی‌های مختلفی با این خرماها درست شود. برای نمونه می‌توان به خرما بریز اشاره کرد. همان‌گونه که از نام این خوراکی پیداست، با خرما درست می‌شود. کرمانی‌ها در کنار خرما از آرد گندم، روغن مایع، پودر دارچین، هل، تخم گشنیز، دانه رازیانه و گلاب نیز بهره می‌گیرند. به لطف این ترکیبات، خرما بریز به اندازه‌ای خوشمزه می‌شود که در حین خوردن، باید مواظب انگشتان خود باشید.

خرما بریز، بمب انرژی است. این سوغای خوشمزه، مواد مغذی مهمی مانند فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی و انواع آنتی‌اکسیدان‌ها دارد. خوردن خرما بریز، دستگاه ایمنی بدن را تقویت می‌کند و سلامت عمومی بدن را بهبود می‌بخشد. به فایده‌هایی که گفتیم، کاهش خطر بیماری‌های قلبی، بهبود عملکرد دستگاه گوارش و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را نیز اضافه کنید. جالب است بدانید خرما بریز، به لحاظ قیمت نیز سوغاتی خوش‌قیمتی است. این سوغاتی، جای زیادی در چمدان مسافرتی شما نمی‌گیرد و حمل‌و‌نقل راحتی دارد.

عرقیات و گیاهان دارویی

سوغات کرمان - عرقیات
سوغات کرمان – عرقیات

سوغات کرمان فقط به آثار هنری و شیرینی‌های خوشمزه خلاصه نمی‌شود. اهالی این دیار عرقیات سودمندی تولید می‌کنند. قسمت‌های زیادی از خاک حاصلخیز این سرزمین به کشت گیاهان دارویی اختصاص دارد. در نتیجه عرقیات کرمان به یکی از سوغات مهم این شهر تبدیل شده است. عرقیاتی که از آن‌ها صحبت می‌‌کنیم، در طیف گسترده‌‌ای تولید می‌شوند. در نتیجه امکان ندارد سراغ عرقیات خاصی باشید و آن را در کرمان پیدا نکنید.

کرمانی‌ها عرق‌ کاسنی درست می‌کنند که نظیر آن را در کمتر جای ایران سراغ داریم. عرق بیدمشک، عرق یونجه، عرق عناب و عرق نعنا نیز به عنوان دیگر عرقیات معروف کرمان شناخته می‌شود. عرق گلسرخ، رازیانه و زنیان از دیگر عرقیات معروف کرمان به حساب می‌آید.

همان‌گونه که اشاره کردیم، گیاهان دارویی بی‌شماری در کرمان به‌عمل می‌آید. زیره سیاه کوهی، آنغوزه، اسطوخودوس، گشنیز، گز شهداد، حنا و بیدمشک به عنوان گیاهان دارویی کرمان شناخته می‌شود که خاصیت‌های بی‌شماری دارند. اگر به دنبال یکی از سوغات کرمان می‌گردید که فایده‌های زیادی داشته باشد. گیاهان دارویی این سرزمین را به سوغات ببرید. این گیاهان قسمت زیادی ندارد و به‌راحتی در ساک مسافرتی جا می‌شوند. در نتیجه جایی برای نگرانی درباره خرید سوغات ارزان کرمان وجود ندارد.

قالیچه افشار کرمان

قالیچه سوغات کرمان
قالیچه سوغات کرمان

به گردشگران خوش‌سلیقه‌ای که دنبال سوغاتی اشرافی و ماندگار از کرمان می‌گردند، قالیچه افشار را پیشنهاد می‌کنیم. این قالیچه‌‌ها در کنار ارزش هنری، به قسمتی از تاریخچه کرمان تبدیل شده‌اند. برای آشنایی با این قالیچه زیبا خالی از لطف نیست اگر به این نکته اشاره کنیم که ایل‌های لرها، مهنی، جبال بارزی، افشار، ییلاقچی و عرب‌ها در استان کرمان زندگی می‌کنند. همان‌گونه که حدس زده‌اید، اهالی ایل افشار، قالیچه‌هایی زیبا تولید می‌کنند. این قالیچه‌ها با نام قالیچه افشار شهرت پیدا کرده‌اند. هنر بافت قالیچه‌های افشار در شهرهای بابک، سیرجان، رابر و قسمت‌های غربی جیرفت رواج پیدا کرده است. قالیچه افشار به لحاظ طرح و رنگ در گروه سوغات شیک و زیبای کرمان قرار دارند.

قالیبافان کرمانی برای بافت این قالیچه‌ها از ۱۱ طرح زیبا بهره گرفته‌اند. در نتیجه قالیچه افشار در سوغاتی‌فروشی‌های کرمان با طرح‌های موسی‌خانی، جنگلی، شول، بندی، مرغی، سه‌کله، منبری و دوگل ‌پاریزی فروخته می‌شود. قالیبافان برای بافت این فرش‌های زیبا از پشم و نخ پنبه کمک می‌گیرند. قالیچه افشار به لحاظ بافت نیز ویژگی‌های خاصی دارد. قالیبافان کرمانی، قالیچه افشار را فقط با گره ترکی می‌بایند. این قالی‌ها در حین بافت، پرداخت می‌شود. برخلاف فرش‌های دستی که در بیشتر جاهای ایران سراغ داریم، قالیچه افشار با داری بافته می‌شود که روی زمین قرار دارد.

قالیچه افشار ممکن است نسبت به دیگر سوغات کرمان، قیمتی گران‌تر داشته باشد. این سوغاتی به لحاظ ابعاد نیز از برخی دیگر از سوغاتی های کرمان بیشتر جا می‌گیرد. با این حال زیبایی‌های قالیچه افشار کرمان به اندازه‌ای است که ارزش دارد هزینه‌ای بیشتری برای خرید این سوغات ارزشمند کنار بگذارید.

شال بافی کرمان

شال بافی سوغات کرمان

بسیاری از گردشگران در سفر به کرمان، دنبال سوغاتی خوش‌قیمت و پرکاربردی می‌گردند که فضای زیادی در چمدان مسافرتی اشغال نکند. اینجاست که شال بافی کرمان جلوه پیدا می‌کند. شال‌هایی که کرمانی‌ها می‌بافند، زیبایی خاصی دارد. این شال‌ها به لحاظ دیرینگی نیز در گروه هنرهای کهن کرمان قرار می‌گیرند. برای تعریف از شال‌‌‌های بافته‌شده توسط کرمانی‌ها، کافی است به این نکته اشاره کنیم که در دوران قاجار، شال‌های این دیار به خارج از ایران صادر می‌شد. هنرمندان کرمانی برای بافت این شال‌های زیبا و نفیس از پشم و کرک درجه‌یک استفاده می‌کنند.

در نتیجه شال‌ کرمانی، بافت بسیار نرم و راحتی دارد. به لحاظ زیبایی نیز خاطرتان جمع باشد که هنرمندان کرمانی برای بافت این شال‌ها سنگ تمام گذاشته‌اند. شال‌های کرمانی در کنار اینکه انتخاب مناسبی برای پوشش به حساب می‌آیند، کاربرد تزئینی نیز دارند. این شال‌ها به اندازه‌ای زیبا هستند که می‌توانید از آن‌ها برای دکوراسیون منزل کمک بگیرید.

خورجین کرمان

خورجین کرمان

گردشگران زیادی را سراغ داریم که در بین تمامی سوغات کرمان، دنبال سوغاتی خاص و چشمگیر هستند. برای این دسته از همراهان، سوغات جالبی پیشنهاد می‌کنیم. خورجین، یکی از سوغاتی‌های ارزشمند کرمان به حساب می‌آید. همان‌گونه که حتماً می‌دانید، در روزگاران دور، خورجین را برای بستن بر پشت حیوان‌های باربر درست می‌کردند. از آن زمان روزگار زیادی گذشته است و دیگر خورجین کاربرد چندانی ندارد. با این حال این شرایط از جاذبه‌های خورجین به عنوان سوغات کم نمی‌کند. این روزها خورجین در گروه صنایع دستی کرمان قرار دارد.

بسیاری از عشایر کرمان به بافت خورجین مشغول هستند. این هنرمندان، خورجین‌های زیبایی درست می‌کنند. زیبایی این خورجین‌ها به‌اندازه‌ای است که می‌توانید به عنوان لوازم تزئینی برای دکوراسیون منزل یا محل کار خود از آن‌ها بهره بگیرید. خورجین، سوغاتی خاص و جالب‌توجه از دیار کرمان به حساب می‌آید.

سیس بافی کرمان

سیس بافی کرمان

سیس بافی، هنری آشنا برای علاقه‌مندان به سفر و گشت‌و‌گذار در جنوب ایران است. به لحاظ فنی می‌توان گفت سیس بافی، شباهت‌های زیادی به حصیربافی دارد. هنرمندانِ این هنر از الیاف برگ خرما برای بافت صندل، طناب و لوازم دیگری از این دست بهره می‌گیرند. از آنجایی که نخلستان‌های زیادی در اطراف کرمان وجود دارد، سیس بافی به یکی از ارزشمندترین سوغات این دیار تبدیل شده است.

وسیله‌هایی که با سیس‌ بافی آماده می‌شود، در کنار کاربردهای بی‌شمار، جاذبه‌های بصری نیز دارند. صنایع دستی سیس بافی را می‌توانید در قسمت‌های مختلف منزل یا محل کار به‌عنوان دکوراسیون استفاده کنید.

از آنجایی که این محصولات با الیاف خرما بافته می‌شود، دوام زیادی دارد. صنایع دستی سیس بافی به‌راحتی آسیب نمی‌بیند. به لحاظ قیمت نیز این محصولات در گروه سوغات کرمان با قیمتی مناسب قرار دارند. اگر در سفر به کرمان، به دنبال سوغاتی خوش قیمت و ارزشمند می‌گردید، صنایع دستی سیس بافی این دیار را به چمدان مسافرتی خود اضافه کنید.

حصیر بافی

حصیربافی کرمان

وقتی از صنایع دستی و سوغات کرمان صحبت می‌کنیم، حصیر بافی خودنمایی می‌کند. سابقه این هنر در دیار کرمان به ۳۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد. ناگفته پیداست وقتی با هنری با چنین دیرینگی روبه‌رو هستیم، حصیربافان ترازاولی در این دیار پرورش یافته‌اند. حصیر بافی در گوشه‌و‌کنار کرمان وجود دارد. در بین اهالی این منطقه، مردمانِ شهداد به بافت حصیرهای زیبا و باکیفیت معروف هستند. قلعه گنج نیز از دیگر منطقه‌های کرمان است که حصیربافان درجه‌یکی دارد. صنایع دستی حصیر بافی کرمان انتخاب مناسبی برای گردشگرانی است که به هنرهای اصیل ایرانی علاقه دارند.

هنرمندان حصیر بافِ کرمانی، سبدها و زنبیل‌های زیبایی تولید می‌کنند. این سبدها را می‌توانید به‌عنوان قسمتی از لوازم منزل استفاده کنید. از آنجایی که با محصولاتی روبه‌رو هستیم که جاذبه‌های بصری چشمگیری دارند، از محصولات حصیری برای تزئین دکوراسیون منزل نیز می‌توانید بهره بگیرد. تجربه ثابت کرده صنایع دستی حصیر بافی در گروه سوغات کرمان با قیمتی مناسب قرار دارد. این محصولات به‌راحتی خراب نمی‌شود و می‌توانید از سبدهای حصیربافی‌شده برای حمل لوازم سفر خود کمک بگیرید.

عریض بافی

عریض بافی کرمان

کرمانی‌ها، هنر زیبا و ارزنده‌ای دارند که به آن عریض بافی می‌گویند. به لطف این هنر، پارچه‌های زیبایی بافته می‌شود. هنرمندان کرمانی برای بافت این پارچه‌ها از پشم حیوانات کمک می‌گیرند. عریض بافی، دستگاه بافندگی مخصوص خود را دارد. با توجه به محبوبیت عریض بافی، در کنار دستگاه‌های سنتی، ماشین‌های صنعتی نیز برای بافت این پارچه‌ها ابداع شده است. ناگفته پیداست کیفیت عریض بافی با دستگاه‌های سنتی بیشتر است. با این حال قیمت این پارچه‌ها نیز نسبت به پارچه‌های عریض بافی سنتی گران‌تر به نظر می‌رسد. به لحاظ ظاهر و کیفیت، تفاوت چشمگیری میان پارچه‌های عریض بافی سنتی و صنعتی وجود دارد. در نتیجه اگر به دنبال خرید بهترین سوغات کرمان هستید، عریض بافی سنتی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

پارچه‌های عریض بافی‌شده، به‌اندازه‌ای زیباست که از آن برای دوخت پالتو، مانتو و کت‌های زیبای زنانه کمک می‌گیرند. جالب است بدانید پارچه عریض بافی، به‌عنوان پارچه زیرکار در هنر پته دوزی نیز استفاده می‌شود. جالب‌تر اینکه پارچه‌های عریض بافی، کاربردهای دیگری نیز برای دوخت پوشاک دارند. اگر به هنر کرمان قدیم علاقه دارید و می‌خواهید سوغاتی اصیل و زیبا از این دیار خریداری کنید، حتماً سراغ پارچه‌های عریض بافی را بگیرید.

برشتوک کرمان

برشتوک کرمان

برشتوک از آن دسته شیرینی‌های خوشمزه ایرانی است که در گوشه‌و‌کنار این دیار درست می‌شود. از آنجایی که کرمانی‌ها یدطولایی در پخت شیرینی‌های خوشمزه دارند، برشتوک‌های این منطقه به سوغات کرمان تبدیل شده است. اهالی کرمان به برشتوک، برشتو نیز می‌گیوند. این شیرینی با آرد گندم و آرد نخوچی درست می‌شود. برای تزئین و طعم آن هم از شکلات‌های سفید و قهوه‌ای کمک می‌گیرند. برشتوکِ کرمان، حالتی لوزی شکل دارد. طعم خوش این شیرینی باعث شده تا جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ مردمان دیار کرمان پیدا کند. به همین دلیل با شیرینی برشتوک در مراسم‌های مختلف پذیرایی می‌کنند. برشتوک، میان‌وعده‌‌ای خوشمزه و سوغاتی خوش‌قیمت از دیار کرمان است. اگر می‌خواهید کام خود اطرافیانتان را شیرین کنید، برشتوک‌های کرمان را حتماً‌ از این دیار به سوغات ببرید.

سوغات کرمان را از کدام مراکز خرید این شهر بخریم؟

مطمئن هستیم با توجه به اطلاعات سودمندی که درباره بهترین سوغات کرمان مطرح کردیم، فهرستی بلندوبالا از این سوغات آماده کرده‌اید. با این حال زمانی می‌توانید این سوغاتی‌ها را با کیفیت و قیمت مناسب خریداری کنید که آدرس بهترین مراکز خرید کرمان را بلد باشید. خوشبختانه در کرمان تا دلتان بخواهد مرکز خرید وجود دارد. بسیاری از این مراکز خرید، سنتی هستند و سوغاتی‌های ارزشمندی در اختیار مسافران قرار می‌دهند. بسیاری دیگر از این مراکز خرید نیز مدرن و امروزی هستند و در کنار طیف گسترده‌ای از انواع سوغات کرمان، امکانات رفاهی شایسته‌ای دارند.

حتماً شنیده‌اید که قدیمی‌ها می‌گویند پول گِرد و بازار دراز. این ضرب‌المثل از گشت‌و‌گذار در بازار و قیمت‌گرفتن از فروشنده‌های مختلف حکایت دارد. در نتیجه برای خرید سوغات های کرمان، بهتر است بازار را حسابی بگردید و گشت‌و‌گذاری جانانه در مراکز خرید این شهر داشته باشید. به همین دلیل خالی از لطف نیست اگر نگاهی به بهترین مراکز خرید کرمان برای سوغاتی بیندازیم. مراکز خریدی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، در کنار سوغاتی‌های رنگارنگ و فروشنده‌های باانصاف، جاذبه‌های گردشگری بی‌شماری دارند.

بازار بزرگ کرمان

بازارهای کرمان
بازارهای کرمان

بازار بزرگ کرمان، که به آن بازار کرمان نیز می‌گویند، گل سرسبد جاهای دیدنی این شهر است. این بازار فقط مکانی برای خرید سوغات کرمان نیست. با بازاری روبه‌رو هستیم که جایگاه ویژه‌ای در تاریخ ایران‌زمین دارد. بازار بزرگ کرمان، بی‌دلیل به بزرگی معروف نشده است. یکی از درازترین راسته‌ بازارهای ایران در این بازار خودنمایی می‌کند. دیرینگی بازار بزرگ کرمان به سده هشتم هجری قمری باز می‌گردد. این بازار پس از احداث، به سرعت جای خود را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تجارت کرمان پیدا کرد. در نتیجه پادشاهان قدیم، کمر همت به گسترش بازار بزرگ کرمان بستند. ماحصل این تلاش را امروزه در بازاری شاهد هستیم که در کنار کالاهای رنگارنگ و سوغاتی‌های جذاب، به لحاظ تاریخی و فرهنگی نیز یکی از بهترین جاهای دیدنی کرمان است. چندین بازار بسیار وسیع در بازار بزرگ کرمان جا خوش کرده‌اند.

برای نمونه می‌توان به بازار ارگ، چهارسوق گنجعلی‌خان و بازار اختیاری اشاره کرد. به راسته بازارهایی که گفتیم، بازار کلاه مالی، بازار کفاش‌ها، بازار زرگری، بازار مسگری، بازار میدان قلعه، بازار قلعه محمود، بازار مظفری، بازار سردار و بازار وکیل کرمان را نیز اضافه کنید. بازار بزرگ کرمان در اردیبهشت ۱۳۸۰ به فهرست آثار ملی ایران راه پیدا کرده است. در قسمت‌هایی از این بازار غرفه‌های فروش خوراکی‌های خوشمزه و میان‌وعده‌های جانانه تعبیه شده است. در نتیجه هر زمان که از گشت‌و‌گذار در بازار بزرگ کرمان خسته شدید، می‌توانید سری به این مکان‌ها بزنید و با خوردن فنجانی نوشیدنی گوارا، انرژی لازم برای سیاحت در بازار بزرگ کرمان را بدست آورید.

حتی اگر قصد خرید سوغات کرمان را ندارید، باز هم پیشنهاد می‌کنیم در سفر به این شهر، حتماً سری به بازار بزرگ کرمان بزنید. مطمئن باشید جاذبه‌های این بازار به اندازه‌ای است که گشت‌وگذار در کرمان را به خاطره‌ای ماندگار در ذهن شما تبدیل می‌‌کند.

آدرس بازار بزرگ کرمان: میدان ارگ

بازار گنجعلی خان کرمان

بازار گنجعلی خان کرمان

انصافاً باید گفت امکان ندارد جایی صحبت از بهترین مراکز خرید کرمان مطرح شود و نامی از بازار گنجعلی‌خان به میان نیاید. برای تعریف از این بازار کافی است به این نکته اشاره کنیم که با یکی از مراکز خرید کرمان روبه‌رو هستیم که جای خود را به فهرست آثار ملی ایران باز کرده است. بازار گنجعلی خان در شهر کرمان واقع شده و یکی از مهم‌ترین مراکز خرید و تجارت در کرمان است. این بازار در محله‌ی گنجعلی خان واقع شده است. بسیاری از جاهای دیدنی کرمان در گوشه‌و‌کنار این منطقه قرار دارند. با حضر در بازار گنجعلی‌خان، فرصتی برای کرمان‌گردی جانانه‌ای پیدا می‌کنید. بازار گنجعلی خان در دوره صفویه بنا شده است.

جالب است بدانید بازار گنجعلی‌خان در دوران قاجاریه با توجه به رونق تجارت و کسب‌وکار در کرمان، به مرور زمان توسعه یافت. گسترش این بازار، کار را به جایی کشاند که گنجعلی‌خان به یکی از پررونق‌ترین بازارهای منطقه تبدیل شد. جاذبه‌های بازار گنجعلی‌خان فقط به حجره‌های فروش سوغات کرمان خلاصه نمی‌شود. این بازار معماری بسیار چشمگیری دارد.

بازار گنجعلی خان در قسمت مرکزی شهر کرمان واقع شده و به صورت مربعی شکل ساخته شده است. بازاری که از آن صحبت می‌کنیم، دروازه‌های بزرگ و زیبا دارد. این دروازه با طرح‌های اسلامی تزیین شده است. مطمئن باشید هر سوغاتی که فکرش را بکنید در بازار گنجعلی‌ خان کرمان پیدا می‌شود. فروشنده‌های این بازار با رویی گشاده از مشتریان استقبال می‌کنند.

جایگاه بازار گنجعلی‌خان در منطقه شرایطی برای عرضه کالاهای داخلی و خارجی در این بازار فراهم کرده است. این بازار دارای محصولات متنوعی از جمله پارچه، لباس، فرش، صنایع دستی، سوغات و خوراکی است. به این جاذبه‌ها، رستوران‌های سنتی و خوراکی‌‌فروشی‌های محلی را نیز اضافه کنید.

آدرس بازار گنجعلی خان کرمان: میدان شهدا، حد فاصل خیابان قدس، شریعتی و امام.

مرکز خرید فایتون

مرکز خرید فایتون کرمان

پس از اینکه گشت‌و‌گذاری جانانه در مراکز خرید سنتی کرمان زدید، پیشنهاد می‌کنیم راهی مرکز خرید فایتون شوید. این مرکز خرید بورس بهترین سوغات کرمان است. در کنار سوغاتی های کرمان، کالاهای دیگر منطقه‌های اطراف کرمان نیز در این مرکز خرید فروخته می‌شود. به‌ نوعی می‌‌توان مرکز خرید فایتون را مکانی برای خرید سوغاتی‌های جنوب ایران دانست. فایتون، مرکز خریدی جدید و امروزی است. به لطف این شرایط، امکانات شایسته‌ای در این مرکز خرید برای مشتریان مهیا شده است.

به لحاظ طیف محصولات نیز خاطرتان باشد که انواع سوغاتی‌ها در این مرکز خرید فروخته می‌شود. مرکز خرید فایتون، چیزی حدود ۲۰ هزار مترمربع مساحت دارد. به لحاظ موقعیت نیز با مرکز خریدی روبه‌رو هستیم که مسیری سرراست دارد. در نتیجه می‌توانید در حین گشت‌و‌گذار در جاهای دیدنی کرمان، سری به مرکز خرید فایتون بزنید و با دستی پر از سوغاتی از این مرکز خرید بیرون بیایید.

آدرس مرکز خرید فایتون: کرمان، بلوار آیت‌ الله صدوقی

مجتمع تجاری صالح المهدی

مجتمع تجاری صالح المهدی

محبوبیت کرمان در بین گردشگران داخلی و خارجی باعث شده تا روز‌به‌روز تعداد مراکز خرید این شهر افزایش پیدا کند. تعداد زیاد این مراکز خرید نیز رقابت میان آن‌‌ها برای جذب مشتری بیشتر را در پی دارد. خوشبختانه، این رقابت به نفع مشتریان تمام شده است. در نتیجه مراکز خرید کرمان در کنار طیف گسترده کالاها، امکانات رفاهی و تفریحی متفاوتی برای مشتریان فراهم می‌کنند. برای نمونه می‌توان به مجتمع تجاری صالح المهدی کرمان اشاره کرد. هر ویژگی‌ که از یک مرکز خرید مدرن انتظار داشته باشید در مجتمع تجاری صالح المهدی مهیاست. بهترین برندهای داخلی و خارجی در این مرکز خرید، شعبه دارند. در نتیجه در کنار خرید سوغات کرمان، فرصتی پیدا می‌کنید تا حسابی پاساژگردی کنید.

مرکز خرید صالح المهدی، فقط به فروش کالا شهرت ندارد. این مرکز خرید، تفریح‌های بسیار سرگرم‌کننده‌ای را برای علاقه‌مندان فراهم کرده است. سالن بیلیارد و بولینگ، قسمتی از این سرگرمی‌هاست. قسمت دیگری از این مرکز خرید نیز به شهربازی اختصاص دارد. اگر همراه فرزندان دلبند خود راهی کرمان شده‌اید، حتماً سری به مرکز خرید صالح المهدی بزنید.

شهربازیِ این مرکز خرید، سر کودکان را حسابی گرم می‌کند و مایه نشاط بزرگسالان است. به ویژگی‌هایی که گفتیم، رستورانی شیک و اشرافی را نیز اضافه کنید. به لطف این رستوران، می‌توانید پس از گشت‌و‌گذاری حسابی در مجتمع تجاری صالح المهدی، دلی از عزا در بیاورید و حسابی شکم‌گردی کنید.

جالب است بدانید سفره‌‌خانه‌ای سنتی نیز در این مرکز خرید تعبیه شده است. مشتریانی که علاقه‌مندان خوراکی‌های کرمانی هستند، در سفرخانه حضور پیدا می‌کنند. حتی اگر گرسنه نبودید، باز هم حضور در این سفره‌خانه خالی از لطف نیست. می‌توانید سری به این سفره‌خانه سنتی بزنید و با نوشیدن فنجانی چای قندپهلو، خستگی بگیرید و آماده گشت‌و‌گذاری جانانه در جاهای دیدنی کرمان شوید.

آدرس مجتمع تجاری صالح المهدی: کرمان، خیابان شریعتی، بعد از چهارراه طهماسب آباد.

پاساژ اطلس کرمان

مرکز خرید اطلس کرمان

از آنجایی که رسم داریم بهترین‌ها را به همراهان خود معرفی کنیم، پیشنهاد می‌کنیم برای خرید سوغات کرمان حتماً سری به پاساژ اطلس بزنید. این پاساژ با ۷۳۰۰ مترمربع، یکی از وسیع‌ترین مراکز خرید کرمان است. پاساژی که از آن صحبت می‌‌کنیم، چیزی حدود ۴۴۰ دهنه مغازه دارد. در این مغازه‌ها، هر گونه سوغاتی که فکرش را بکنید، پیدا می‌شود. پاساژ اطلس کرمان به لحاظ امکانات رفاهی نیز به‌عنوان یکی از بهترین مراکز خرید کرمان شناخته می‌شود. در این مرکز خرید، خدمات رفاهی شایسته‌ای برای خریداران مهیاست.

به ویژگی‌هایی که گفتیم، چندین رستوران درجه‌یک، فودکورت و کافی‌شاپ را نیز اضافه کنید. اگر اهل شکم‌گردی هستید، حتماً سری به رستوران این مرکز خرید بزنید. در منوی این رستوران، خوشمزه‌ترین غذاهای محلی، ایرانی و فرنگی خودنمایی می‌کند. جالب است بدانید پاساژ اطلس کرمان به لحاظ قیمت نیز در گروه مراکز خرید خوش‌قیمت این شهر قرار دارد.

فروشنده‌‌های این مرکز خرید اهل چانه‌زدن هستند و کالاهای خود را با قیمتی مناسب در اختیار خریداران قرار می‌دهند. اگر به فکر خرید سوغاتی‌های خوشمزه کرمانی هستید یا اینکه می‌خواهید صنایع دستی و آثار هنری اهالی این سرزمین را به سوغات ببرید، در انتخاب پاساژ اطلس کرمان شک نکنید.

آدرس پاساژ اطلس کرمان: خیابان کامیاب ۳، ابن سینا، شریعتی یک.

مجتمع تجاری شفا کرمان

مجتمع تجاری شفا کرمان

به گردشگرانی که می‌خواهد در سفر به کرمان حسابی خوش‌تیپ کنند، پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به مجتمع تجاری شفا بزنند. این مرکز خرید، بورس بهترین سوغات کرمان به حساب می‌آید. مجتمع تجاری شفا در بین کرمانی‌ها به‌عنوان مکانی برای خرید کالاهای برند و محصولات شیک و اشرافی شناخته می‌شود. این مجتمع تجاری با ۲ طبقه، پذیرای ۳۵ دهنه مغازه است. از آنجایی که با مجتمع تجاری مدرن و امروزی روبه‌رو هستیم، مجتمع تجاری شفا به لحاظ امکانات رفاهی نیز در گروه بهترین مراکز خرید کرمان قرار دارد. فروشگاه‌های این مجتمع تجاری به اندازه‌ای تنوع دارد که چند ساعتی را باید برای تماشای ویترین این فروشگاه‌ها کنار بگذارید. مدیران این مرکز خرید، رفاه مشتریان را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده‌اند.

به همین دلیل پارکینگ مجهزی در مجتمع تجاری شفا کرمان تعبیه شده است. این پارکینگ چیزی حدود هزار خودرو را در خود جای می‌دهد. به ویژگی‌هایی که گفتیم، چندین رستوران شیک و کافی‌شاپ درجه یک را نیز اضافه کنید. اگر به دنبال بهترین سوغات کرمان هستید و می‌خواهید حسابی پاساژگردی کنید، حتماً سری به مجتمع تجاری شفا کرمان بزنید. این مرکز خرید در خیابان خوش‌مسیری واقع شده و به بسیاری از جاهای دیدنی کرمان نزدیک است.

آدرس مجتمع تجاری شفا کرمان: بلوار فارابی، مجتمع تجاری پزشکی شفا

سخن پایانی

سوغات کرمان را تمام‌و‌کمال برای شما توضیح دادیم. مطمئن باشید با خرید سوغاتی‌های این دیار، خاطره‌ سفر کرمان برای همیشه در ذهن شما ماندگار خواهد شد. در پایان از آنجایی که مطمئن هستیم شما هم تجربه‌های سودمند و خاطره‌های خوشی از سفر به کرمان دارید، خواهشمندیم این تجربه‌های مفید و خاطره‌های شیرین را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های کرمان کلیک کنید.