سایدا سفر

حال‌وهوای پاریس و جاذبه‌های دیدنی‌اش را شاید بیشتر در داستان‌ها و فیلم‌های بلند فرانسوی خوانده و دیده باشیم؛ اما در این کشور جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوانی وجود دارد که در سفر به فرانسه حتماً باید از آن‌ها بازدید کنید و خاطرات خوشی بسازید. کشور فرانسه به وجود جاذبه‌های مدرن و لوکس مشهور است. علاوه بر این به‌خاطر رمانتیک‌ و هنری‌بودن اکثر مکان‌های دیدنی آن، این کشور را به مهد عشاق می‌شناسند. جالب است بدانید فرانسه با چنین ظرفیتی در زمینه گردشگری، سالانه میزبان بیش از ۸۰ میلیون گردشگر از کشورهای مختلف جهان است. در ادامه فهرستی از بهترین مکان های دیدنی فرانسه را معرفی کرده‌ایم تا در سفر به فرانسه از نزدیک با آن‌ها آشنا شوید.

برج ایفل

کسی را می‌شناسید که یکی از شاهکارترین‌ها در جاهای دیدنی فرانسه یعنی برج ایفل را نشناسد؟ گوستاو ایفل کسی بود که ساخت برج ایفل را در سال ۱۸۸۹ و در صدمین سالگرد پیروزی انقلاب فرانسه آغاز کرد. ساخت این برج ۴۱ سال به طول انجامید و سرانجام برجی ۳۲۴متری را به جاذبه‌ های گردشگری فرانسه اضافه کرد. گوستاو طرح این برج را با استفاده از ۱۸هزار بخش فولادی اجرایی کرد که وزن نهایی برج را به بیش از هزار تن رساند. بازدیدکنندگان برای بازدید از این برج می‌توانند با بالارفتن از پله‌ها یا استفاده از آسانسور به بالای این برج بروند و از فراز آن شهر پاریس را تماشا کنند.

آدرس: پاریس، شمال‌غرب پارک شان دو مارس

ساعات بازدید: ۲۴ساعته

کلیسای نوتردام پاریس

کلیسای نوتردام از جاهای دیدنی فرانسه است که ساخت آن بیش از ۲۰۰ سال طول کشیده و نهایتاً ساخت آن در سال ۱۳۴۵ میلادی به پایان رسیده است. از دلایلی که کلیسای نوتردام را در مقایسه با دیگر کلیساهای فرانسه متمایز کرده، وسعت و ارتفاع چشمگیر آن است. این بنا ۷۰ متر ارتفاع دارد و به‌عنوان یکی از مرتفع‌ترین عمارت‌های فرانسه شناخته می‌شود. در حال حاضر کلیساهای دیگری در فرانسه ساخته شده‌اند که وسعتی بسیار بیشتر از کلیسای نوتردام دارند. از دیگر دلایل اهمیت این کلیسا وجود مجسمه‌های سنگی و چوبی قدیمی فراوان و استفاده از معماری گوتیک در طراحی این کلیسا است.

آدرس: پاریس، رود سن، جزیره سیته

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۷:۴۵ تا ۶:۴۵ عصر

کلیسای سکره کور دو مونمارتر

کلیسای سکره کور در واقع قدمت چندانی ندارد و در سال ۱۹۱۴ میلادی افتتاح شده است. با این وجود از جذاب‌ترین جاهای دیدنی فرانسه شناخته می‌شود. جدید و نوساخت‌بودن کلیسای سکره کور باعث شده تا در طراحی آن از تابلوهای نقاشی معاصرتر که در آن نشاط و شادی بیشتری دیده می‌شود، استفاده کنند. ساختمانی بزرگ با نمای سفید، معماری بیرونی کلیسا را تشکیل می‌دهد. با بالارفتن از پله‌های کلیسای سکره کور متوجه می‌شوید که تمام شهر پاریس زیر پای شماست. در حقیقت کلیسای سکره کور پس از برج ایفل، دومین برج مرتفع شهر پاریس است.

آدرس: پاریس، محله مونماتر

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۶ صبح تا ۱۰:۳۰ شب

معبد پانتئون پاریس

معبد پانتیون پاریس با قرارگرفتن در منطقه تاریخی لاتین این شهر، آرامگاه شخصیت‌های مهمی همچون ماری کوری، الکساندر دوما و ویکتور هوگو است. در ساخت این معبد از معماری یونان و روم باستان الهام گرفته شده است و سال ساخت آن را به دوران سلطنت لویی پانزدهم نسبت داده‌اند. کلیسای پانتئون متعلق به یکی از فرقه‌های دینی فرانسه است و شخصی به نام  ژاک ژرمن سوفلو، طراحی معماری آن را به عهده داشته است.

آدرس: پاریس، منطقه تاریخی کارتیه لاتن

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ساعت ۶ عصر

کلیسای سنت شاپل پاریس

کلیسای سنت شاپل را می‌توان یکی از زیباترین جاهای دیدنی فرانسه دانست. این کلیسا با داشتن پنجره‌های رنگی، استفاده از نمادهای معماری گوتیک، حکاکی‌ها و سنگ‌کاری‌های ظریف و هنرمندانه، توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. جالب است بدانید ارزش اشیاء قیمتی درون این کلیسا چندین برابر بیشتر از هزینه ساخت کلیسا است.  تاج خار مسیح از ارزشمندترین گنجینه‌هایی است که در این کلیسا نگهداری می‌شود.

آدرس: پاریس، شهر پاریسمی‌، جزیره دولاسیته

ساعات بازدید: در روزهای بهار و تابستان از ساعت ۹ صبح تا ۷ عصر و در روزهای پاییز و زمستان از ۹ صبح تا ۵ عصر

موزه رودن

موزه رودن متعلق به هنرمندی فرانسوی به نام آگوست رودین است که با وجود مجسمه‌های خوش‌ساخت و تماشایی، گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. موزه رودن بیش از ۶هزار اثر هنری شامل تابلوی نقاشی و مجسمه را در خود جای داده است و اکنون یکی از کاملترین جاهای دیدنی فرانسه به حساب می‌آید. این موزه که در گذشته به‌عنوان کارگاهی برای ساخت مجسمه بوده است،  در حال حاضر مجسمه دروازه جهنم و مجسمه تفکر که از نفیس‌ترین مجسمه‌های جهان هستند را در مجموعه هنری خود دارد.

آدرس: پاریس، مرکز شهر، بین رود سن و خیابان ریوولی

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر

موزه لوور

موزه لوور نمایشگاهی از آثار تاریخی و نفیس از سراسر جهان است. موزه لوور بخش‌های متنوعی برای معرفی تاریخ و فرهنگ کشور‌ها و تمدن‌های گوناگون دارد. از جمله مهم‌ترین بخش‌های موزه لوور می‌توان به موزه هنرهای اسلامی، موزه تابلوهای نقاشی نفیس، مجسمه‌ها و تندیس‌های خوش‌نقش‌ونگار، اشیاء قیمتی متعلق به روم باستان، مصر، شرق آسیا و یونان نام برد. بخش ایران در موزه لوور یادگاری‌هایی از نقش‌برجسته‌های تخت جمشید را نگهداری می‌کند. تابلوهای نقاشی مونا لیزا و ونوس میلو و طاق‌های کاخ آپادنا شوش از دیگر آثار باستانی است که در این موزه قرار دارند.

آدرس: پاریس، میدان کنکورد، خیابان ریوولی

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر

موزه پیکاسو

موزه پیکاسو در سال  ۲۰۱۴  با هزینه هنگفتی در شهر پاریس ساخته شد. همان‌طور که از نام این موزه بر می‌آید نمایشگاهی برای ارائه آثار هنری پیکاسو، هنرمند معروف فرانسوی است. البته در اطراف این موزه همه‌ساله نمایشگاه‌های موضوعی دیگری در فصل‌های مختلف برگزار می‌شود. موزه پیکاسو از دیگر جاهای دیدنی فرانسه است که اهالی ذوق و هنر مشتاقانه منتظر بازدید از آن هستند.

آدرس: فرانسه، شهر آنتیب، شهر باستانی آنتی‌پولیس

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۶ عصر

خیابان سن هونوره

اگر برای پاساژگردی و خرید سوغات و اجناس فرانسوی به این کشور سفر کرده‌اید، بازدید از خیابان سن هونوره را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این خیابان از معروف‌ترین جاهای دیدنی فرانسه به شمار می‌رود که به وجود فروشگاه‌های معتبر از برندهای گوناگون شناخته می‌شود.  این خیابان مخصوص کسانی است که به خرید اجناس لوکس و برند علاقه‌مندند. در طول این خیابان کاخ الیزه از جاذبه‌های گردشگری فرانسه را نیز خواهید دید.

آدرس: فرانسه، شهر پاریس، منطقه ۸

ساعات بازدید: ۲۴ساعته

محله لومری

برای شکم‌گردی و چشیدن طعم لذیذ غذاهای فرنگی،  حتماً به محله لومری سری بزنید. این محله در میان جاهای دیدنی فرانسه به وجود رستوران‌های متنوع شناخته می‌شود. جایی که هم می‌توانید دلی از عزا در آورید و هم با پیاده‌روی در خیابان‌های آن از تماشای عمارت‌ها و خانه‌های زیبا با معماری اروپایی لذت ببرید.

آدرس: فرانسه، شهر پاریس، منطقه ۳ و ۴

ساعات بازدید: ۲۴ساعته

شانزلیزه

نام خیابان شانزلیزه را در رمان‌ها و نمایش‌نامه‌های اروپایی زیاد شنیده‌اید.  این محله جایی برای اهالی ذوق و هنر است. چراکه بسیاری از معروف‌ترین کافه‌ها، سالن‌های تئاتر و رستوران‌ها در این محله قرار دارند. محله شانزلیزه تنها یکی از جاهای دیدنی فرانسه است که در آن می‌توانید حال‌‌وهوای داستان‌های بلند عاشقانه و رمانتیک را تجربه کنید.

آدرس: فرانسه، شهر پاریس، منطقه ۸

ساعات بازدید: ۲۴ساعته

باغ های لوگزامبورگ

باغ‌های لوگزامبورگ یکی از رویایی‌ترین جاهای دیدنی فرانسه است که خاطره خوش قایق‌سواری بر روی دریاچه‌های آرام و کوچک را برایتان به ارمغان می‌آورند. جایی که که می‌توانید ذهنتان را به امواج خیال بسپارید و با تماشای عمارت‌های مجلل و باغ‌های دیدنی از شلوغی شهر رها شوید و دل به طبیعت بسپارید.

آدرس: فرانسه، شهر پاریس، مرز محله لاتین و سن‌ژرمن

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۷:۳۰ تا ۲۱:۳۰

نوتردام

کلیسای نوتردام از معروف‌ترین جاهای دیدنی فرانسه است که حکایت و خاطرات زیادی از تاریخ فرانسه دارد که برایتان تعریف کند. آمار بازدید از این کلیسا نشان می‌دهد که سالانه بیش از ۱۳ میلیون گردشگر از این کلیسا بازدید می‌کنند. در  آوریل سال ۲۰۱۹ این کلیسا دچار آتش‌سوزی شد و جمعیت زیادی از دوست‌داران فرهنگ فرانسه را نگران کرد. معماری کلیسای نوتردام به سبک گوتیک کار شده است و از مجسمه‌های زیادی در بنای خود استفاده کرده است.

آدرس: فرانسه، شهر پاریس، جزیره سیته

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۷:۴۵ صبح تا ۶:۴۵ عصر

مغازه تاکسیدرمی دیرول

مغازه تاکسیدرمی دیرول در واقع باغ وحشی از گونه‌های جانوری خشک‌شده است.  موزه حیات وحش که در سال  ۱۳۸۱ میلادی ساخته شده است،  به دلیل قدمت و تنوع و فراوانی گونه‌های جانوری که نگهداری می‌کند از ارزشمندترین جاهای دیدنی فرانسه محسوب می‌شود. مغازه تاکسیدرمی دیرول امروز هم جایی برای تفریح و سرگرمی به وسیله آشنایی با حیوانات مختلف است و هم به عنوان مرکز آموزشی پژوهشی فعالیت می‌کند.

آدرس: فرانسه، شهر پاریس

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر

ایل سن لویی

جزیره ایل سن لویی از جاهای دیدنی فرانسه است که به وسیله یک پل به مراکز خرید فرانسه مرتبط می‌شود. جزیره سن لویی ساختمان‌های با معماری زیبا و ویژه دارد ک متعلق به قرن هفدهم میلادی هستند. علاوه بر این وجود بازارهای محلی و رستوران‌های سنتی از ویژگی‌هایی است که بازدید از این جزیره را منحصربه‌فرد می‌کند.

آدرس: فرانسه، شهر پاریس، رود سن

ساعات بازدید: ۲۴ساعته

کاخ کوچک

کاخ کوچک یکی از آرامش‌بخش‌ترین جاهای دیدنی فرانسه است که با سپری‌کردن دقایقی در آن می‌توانید از هیاهوی شهر رها شوید. کاخ کوچک یک تراس رو به شهر پاریس دارد که از بالای آن تمام دیدنی‌های شهر پاریس زیر پایتان است.  رودخانه سن و برج ایفل از مکان‌های دیدنی هستند که از بالای کاخ کوچک تماشایی‌اند.

آدرس: فرانسه، شهر پاریس، خیابان شانزلیزه

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۶ عصر

بنیاد لوییز ویتون

طرح ساخت بنیاد لوییز ویتون را معماری آمریکایی‌تبار برای احداث در پارک بولونی پاریس ارائه کرد. لوییز ویتون یک موزه فرهنگی هنری در شهر پاریس است که نهایتاً درب آن در سال ۲۰۱۴ به روی بازدیدکنندگان گشوده شد. طرح بنای این موزه آن قدر وسیع و گسترده است که از هر نقطه از پارک بولونی قابل مشاهده است.

آدرس: فرانسه، شهر پاریس، منطقه ۱۶

ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر

بازار دست‌فروشی سنت کوین

بازار دست‌فروشی سنت کوین بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد. این بازار در مقایسه با دیگر جاهای دیدنی فرانسه، مکان لوکس و مدرنی به حساب نمی‌آید؛ اما به خاطر اینکه از بازارهای محلی و محبوب فرانسوی‌ها است، پاتوق علاقه‌مندان به خریدگردی است. در این بازار اجناس قدیمی خانگی، عتیقه‌جات نقره و  تابلوهای نقاشی به فروش می‌رسند. شاید نتوانید در این بازار اجناس لوکس و برند پیدا کنید؛ اما کالاهایی خواهید یافت که حس خوب گذشته و اصالت و کیفیت را به شما هدیه می‌دهند.

آدرس: فرانسه، پاریس، خیابان مارسولیر

ساعات بازدید: ۲۴ساعته

کاخ ورسای

کاخ ورسای را سه تن از اشراف‌زادگان فرانسوی یعنی لویی چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم به‌عنوان محل سکونت خود انتخاب کردند. این کاخ برخلاف دیگر جاهای دیدنی فرانسه در فاصله ۱۰کیلومتری از پایتخت واقع شده است. از ویژگی‌های کاخ ورسای، وجود معماری هماهنگ و یکپارچه در تمامی اجزای داخلی و خارجی این بنا است. کاخ‌آپارتمان‌ها،  سالن‌های باشکوه و مجلل و باغ‌های وسیع و سرسبز از دیدنی‌های کاخ ورسای هستند. در دوران پادشاهی فرانسه از این کاخ به‌عنوان تفرجگاه شکاری و اقامتگاه خانواده سلطنتی استفاده می‌شده است.

آدرس: فرانسه، پاریس، شهر ورسای، میدان آرم

ساعت بازدید: همه‌روزه از ساعت ۹ صبح تا ۶  عصر

جزیره سنت میشل

جزیره سنت مونت میشل دو منطقه نرماندی و برتاین در شمال فرانسه را به یکدیگر متصل می‌کند. بر فراز تپه‌های مرتفع این جزیره یک کلیسای گوتیک ساخته شده است که زیبایی محسورکننده‌اش چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. نام این جزیره در سال ۱۹۷۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. جزیره سنت مونت میشل علاوه بر وجود کلیسا، استحکامات و دیوارهای دفاعی کامل یک شهر قرون‌وسطایی را در خود جای داده است. این جزیره هم‌اکنون ساکنین زیادی دارد و برای بازدید گردشگران، رستوران‌ها، هتل‌ها و پاساژهای خرید نیز تدارک دیده است.

آدرس: فرانسه، کرانه نورماندی

ساعت بازدید: ۲۴ساعته

 

سخن آخر:

سفرزونی‌های عزیز، با شما گوشه به گوشه مکان ‌های دیدنی کشور فرانسه را گشتیم و از آشنایی با آن‌ها لذت بردیم. شما تابه‌حال سفری به فرانسه داشته‌اید؟ به نظر شما بازدید از کدام جاذبه گردشگری فرانسه را نباید از دست داد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.